Raktárcsarnok és ipari göngyölegtisztító: letették a Galambos-cégcsoport új telephelyének az alapkövét az északi ipari parkban
A cég azt írta a beruházásról a weboldalán: " A következő években Szombathelyen egy zöldmezős beruházás keretében új logisztikai központ épül tervezetten 15,5 millió euró (5,6 milliárd forint) költségvetéssel, amelyhez az állam 1,9 milliárd forint támogatást nyújt.. A fejlesztés fő elemei a telekvásárlás mellett egy 12.700 m2 alapterületű – modern polcrendszerrel és kiszolgáló targoncákkal ellátott – raktárcsarnok, valamint egy, a projekt komplexitását növelő 1.060 m2 alapterületű – új ládamosó berendezések telepítését is magába foglaló – ipari göngyölegtisztító csarnok építése. Manapság egész Európában, így Magyarországon is exponenciálisan növekszik a kereslet a göngyölegtisztítás iránt. A különböző gyártó cégeknél fokozottan jelenik meg az igény a belső, gyártásközi göngyölegek tisztítására, kezelésére. Jelenleg még a régiónkban nincs ilyen szabad mosási/tisztítási kapacitás, amelyet külső megrendelők igénybe tudnának venni. Egyelőre csak olyan földrajzi távolságban lelhető fel ez a szolgáltatás, amely a helyi, környékbeli cégek számára jelentős extra kiadást, fuvarköltséget generál. Ezt a tevékenységet a legtöbb cég esetében a relatívan magas beruházási érték miatt nem saját belső kezelésben végzik el, hanem külső szolgáltatóra bízzák. Ezt a piaci lehetőséget ismerte fel a cégcsoport vezetősége és döntött a ládamosó berendezések vásárlása mellett.
A projekt megvalósításában a cégcsoport két tagja működik közre. A Galambos Holding Kft. a projekt részét képező ingatlan beruházásokat (telekvásárlás, építés), míg a Galambos Logistic Kft. a logisztikai szolgáltatáshoz és a göngyölegtisztításhoz kapcsolódó eszközbeszerzéseket valósítja meg, illetve biztosítja a magas szintű szakmai hátteret."
A Galambos cégcsoport egy 100%-ban magyar tulajdonú családi vállalkozás, melynek székhelye Vas megyében található, ahol tevékenységét is folytatja. Ennek legnagyobb fejlődést felmutató tagja a Galambos Logistic Kft., melyet 2007-ben alapítottak a tulajdonosok. A cégcsoport fő tevékenységi körében logisztikai szolgáltatásokat nyújt partnereinek (üzemkiszolgáló logisztika, raktározás, anyagmozgatás, nemzetközi és belföldi árufuvarozás). A kkv besorolás alapján jelenleg középvállalkozásnak minősülő – éves szinten több, mint ötmilliárd forint árbevételt realizáló – cégcsoport székhelye Vépen található. A telephely az elmúlt évek során számos fejlesztésen ment keresztül és az utolsó bővítéssel elérte a jelenleg rendelkezésre álló terület maximális beépíthetőségét.
Galambos Tamás, a Galambos Logistic Kft. ügyvezetője
A telekeladásra tavaly augusztusban rendkívüli ülésen bólitott rá a szombathelyi közgyűlés. Mint az ismert, 2020-ban állapodott meg Söpte és Szombathely arról, hogy a volt honvédségi területet ráeső részét ( 3/5-öd része Szombathelyé, 2/5-öde Söptéé volt) a község átadja a megyeszékhelynek, így 210 hektáros ipari park jön létre és nő a város közigazgatási területe. Söpte minden telekeladás után 11 százalékot kap, ugyanennyi jár nekia betelepülő cégek iparűzási adójból. (A Galambos Holding nettó 580 millióért vette a telket.). A részletek itt olvashatóak. A Galambos Holding nem az első befektető a Szombathely számára kitörési lehetőséget jelentő ipari parkban, itt épült fel a Schaeffler új gyára, a német cég azóta egy 5 milliárdos beruházásba is belekezdett.
Az MTI így számolt be a mai eseményről.
A hazai tulajdonú vállalkozások megerősödése nélkül nem tudta volna a magyar gazdaság tavaly megdönteni a foglalkoztatottság, a beruházások és az exportteljesítmény rekordját - közölte a tárca közleménye szerint Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter csütörtökön Szombathelyen.
A tárcavezető a Galambos Logistic Kft. új központjának ünnepélyes alapkőletételén hangsúlyozta, hogy az erősödő magyar vállalatok fontos alapját képezik az elmúlt évek nemzetgazdasági teljesítményének, és a válság azt is megmutatta, hogy mekkora szükség van ezekre a kulcságazatokban.
Ennek kapcsán pedig rámutatott, hogy nem szabad szembe állítani egymással a hazánkban működő nagy nemzetközi cégeket és a kis- és közepes vállalkozásokat, ugyanis előbbiek sikere nagyban hozzájárul utóbbiak eredményeihez is.
A szállítmányozással foglalkozó, családi tulajdonban lévő Galambos Logistic Kft. 5,6 milliárd forintos beruházását az állam 1,9 milliárd forinttal támogatja, így hozzájárulva 56 új munkahely létrehozásához.
Szijjártó Péter beszédében emlékeztetett rá, hogy a koronavírus-járvány nyomán nem várt nehézségekbe ütközött a nemzetközi kereskedelem, a lezárások miatti szállítási nehézségek a beszállítói láncok megszakadását eredményezték világszerte.
Szavai szerint ez hatalmas kihívást jelentett az alapvetően exportorientált magyar gazdaság számára is, azonban a nehézségek ellenére nem akadt el a kivitel, nem jöttek létre ellátási zavarok. "Nem voltak üres polcok a boltokban, mint ahogy az előfordult néhány, nálunk nagyobb és gazdagabb országban" - fogalmazott.
A miniszter ezután arról számolt be, hogy a nemzetgazdasági szempontból is meghatározó szereppel bíró logisztikai szektor a bruttó hazai termék (GDP) 6 százalékát adja, s hozzáadott értéke 6 százalékos növekedés után a tavalyi évben megközelítette a 2000 milliárd forintot. Ekkor rekordot döntött a légi teherforgalom, az ország repülőterein 185 ezer tonna áru fordult meg, ami 36 százalékos növekedést jelent.
Aláhúzta, hogy az elmúlt két évben harminc nagy logisztikai beruházásra került sor Magyarországon. Erre a fényeslitkei intermodális központ építését hozta fel példának, ami azt célozza, hogy hazánkban jöjjön létre a leggyorsabb vasúti szállítási útvonal Kína és Nyugat-Európa között.
Végezetül a válságkezelés tapasztalatait is érintette, hangsúlyozva, hogy bevált a magyar modell. "A kormány döntése, hogy nem segélyekre, hanem beruházásokra költi az állami forrásokat, a vállalatok bátor beruházási döntései és a kiváló magyar munkaerő lehetővé tette azt, hogy a magyar gazdaság ne csak túlélje a válságot, hanem a maga javára is tudja fordítani az új világkereskedelmi korszak sajátosságait" - mondta.
A projekt az Európai Unió társfinanszírozásával, az Európai Parlament kommunikáció területére vonatkozó támogatási programja keretében valósult meg. Előkészítésében az Európai Parlament nem vett részt, és semmilyen felelősséget vagy kötelezettséget nem vállal a projekt keretében nyilvánosságra hozott információkért és álláspontokért, amelyekért kizárólag a szerzők, a megkérdezett személyek, a program szerkesztői és terjesztői felelősek az alkalmazandó jognak megfelelően. Az Európai Parlament nem felel a projekt megvalósításából esetlegesen származó közvetlen vagy közvetett károkért sem.