Rekordmértékben zuhant az ipari termelés az Egyesült Államokban áprilisban
Az amerikai jegybank szerepét betöltő szövetségi tartalékbankrendszer (Federal Reserve) pénteken, hogy szezonális kiigazítással számolva 11,2 százalékkal esett vissza az ipari termelés havi összevetésben, ami a legrosszabb érték a mutató 101 éves történetében.
Elemzők 11,5 százalékos havi szintű csökkenésre számítottak a márciusban mért 4,5 százalékos zuhanás után. Tavaly áprilishoz képest 15 százalékkal csökkent az ipari termelés.
A feldolgozóipar termelése 13,7 százalékkal zsugorodott áprilisban havi összevetésben, még soha nem volt ilyen erős a csökkenés üteme. A legrosszabbul teljesítő ágazatnak a jármű- és járműalkatrész-gyártás bizonyult több mint 70 százalékos zuhanással. A közüzemi vállalatok termelése 0,9 százalékkal, a bányaiparé pedig 6,1 százalékkal csökkent.
Éves összevetésben a feldolgozóipar teljesítménye 18 százalékkal, a bányaiparé 7,5 százalékkal, a közműveké pedig 3,8 százalékkal csökkent. Áprilisban az ipari kapacitások kihasználtsága ugyancsak minden idők mélypontjára, 64,9 százalékra zuhant, 8,3 százalékponttal csökkent az előző havi 73,2 százalékhoz képest, így már 14,9 százalékponttal marad el a hosszú távú (1972-2019) átlagtól. Szakértők rosszabb adattal, 64 százalékkal számoltak áprilisra.
A koronavírus-járvány elleni küzdelem, a leállások és a mozgásszabadság korlátozása, megállította az amerikai gazdaság rekordhosszúságúra nyúlt növekedését. Csak áprilisban 21 millió munkahely szűnt meg, a munkanélküliségi ráta pedig 14,7 százalékra, a nagy világgazdasági válság óta a legmagasabb szintre emelkedett.
Az Egyesült Államok bruttó hazai terméke (GDP) szezonális kiigazítással számolva 4,8 százalékos évesített ütemben csökkent január-márciusban, ami 2009 első negyedéve óta a legrosszabb érték. Elemzők 40 százalékos visszaesésre számítanak a második negyedévről. (MTI)
A projekt az Európai Unió társfinanszírozásával, az Európai Parlament kommunikáció területére vonatkozó támogatási programja keretében valósult meg. Előkészítésében az Európai Parlament nem vett részt, és semmilyen felelősséget vagy kötelezettséget nem vállal a projekt keretében nyilvánosságra hozott információkért és álláspontokért, amelyekért kizárólag a szerzők, a megkérdezett személyek, a program szerkesztői és terjesztői felelősek az alkalmazandó jognak megfelelően. Az Európai Parlament nem felel a projekt megvalósításából esetlegesen származó közvetlen vagy közvetett károkért sem.