Rendkívüli közgyűlés: 96 milliót tesznek hozzá a zanati kerékpárút építéséhez
Az ülés elején egyperces néma csenddel megemlékeztek a nemrég elhunyt Balogh Józsefről, aki két cikluson át - 1990-től és 1998-tól - volt önkormányzati képviselő, majd rátértek a napirendi pontokra. Dr. Czeglédy Csaba tájékoztatást kért arról, milyen tervezett szombathelyi fejlesztések maradhatnak el, és arról, elindul-e a lignitbányászat Torony térségében. A polgármesternek egyelőre nincs hivatalos információja, de azt ígérte, szeptemberben mindkét témára visszatérnek. Leszögezte, hogy megvalósul a beígért négy utcafelújítás, ahogy a zanati kerékpárút is, a szentkirályi híd átépítésére érkezett ajánlat azonban elfogadhatatlanul magas.
Az első napirend egy 70 ezer m2-es telek értékesítéséről szólt az északi iparterületen. Egy szállítmányozási cég vásárolja meg a várostól nettó 352 millió forintért, a közgyűlés egyhangúlag hagyta jóvá az adásvételi szerződést. Ugyancsak egyhangúlag szavazták meg a Helyi Építési Szabályzat módosítását, ami az M86-os gyorsforgalmi út Körmend és Zanat közötti szakaszának új nyomvonala kapcsán vált szükségessé.
A harmadik napirendi pontban tárgyalták a zanati kerékpárút ügyét. Mint ismert, a kormány 300 millió forintot biztosít a bicikliút megépítésére, ám a beérkezett kivitelezői ajánlatok mindegyike magasabb volt ennél. A városvezetés úgy döntött, az idei költségvetés terhére 96 millió forintot hozzáad a fejlesztéshez. Putz Attila (Éljen Szombathely!), a körzet képviselője megköszönte a városvezetésnek, hogy következetesen kiáll a bicikliút ügye mellett.
Horváth Gábor elmondta, a Fidesz-frakció támogatja az előterjesztést, de nem látják, honnan lesz rá pénz. Nem érti, hogy ha a zanati kerékpárútra megadja a város a hiányzó összeget, akkor a városi strand visszavásárlására és a parkolók megépítésére miért nem.
Dr. Nemény András válaszában hangsúlyozta, recesszió elé nézünk, nem biztos, hogy a kormánytól megérkezik a városi strandra ígért összeg, miközben a kerékpárútra szánt támogatás már itt van, azt semmiképp sem szabad elengedni. Régi adósság ez a kerékpárút a zanatiak felé.
"300 milliónk van rá kormányzati támogatásból. Ha most nem teszünk hozzá, az elveszik. Most nem tudjuk hozzátenni, szeptemberben fogjuk talán megoldani, amikor látjuk a teljes költségvetést, talán meg tudjuk tenni. A másik esetben augusztus végéig kellene dönteni. A területet ugye a város eladta, és kapott érte pénzt, de nem ugyanannyiért fogja visszavenni, hiszen vállalkozói többletköltségek is terhelik, ezt nem tehetjük meg jogszerűen. Kormányzati támogatással viszont megtehetnénk, erre tett ígéretet Hende Csaba, és azt reméljük, hogy augusztus végéig a kormány ki is fogja ezt fizetni" – fogalmazott a polgármester.
Dr. Horváth Attila alpolgármester szerint főként ingatlaneladásokból lehetne előteremteni a 96 millió forintot. Beszélt arról is, hogy a városi strand helyzetének rendezésére lehetetlen volna 500 millió forintot találni a költségvetésben. Dr. Czeglédy Csaba hozzászólásában arra hívta fel a figyelmet, hogy szociális válság közeledik, kérte a városvezetést, hogy annak enyhítése legyen elsődleges. Az alig egyórás rendkívüli közgyűlés végén egyhangúlag megszavazták a zanati kerékpárút támogatását.
Fotó: Bonyhádi Zoltán/szombathely.hu
A projekt az Európai Unió társfinanszírozásával, az Európai Parlament kommunikáció területére vonatkozó támogatási programja keretében valósult meg. Előkészítésében az Európai Parlament nem vett részt, és semmilyen felelősséget vagy kötelezettséget nem vállal a projekt keretében nyilvánosságra hozott információkért és álláspontokért, amelyekért kizárólag a szerzők, a megkérdezett személyek, a program szerkesztői és terjesztői felelősek az alkalmazandó jognak megfelelően. Az Európai Parlament nem felel a projekt megvalósításából esetlegesen származó közvetlen vagy közvetett károkért sem.