14.6
  
4.67
km/óra
  2025.04.17., csütörtök  •  Rudolf napja
Repülő autók, robotok által végzett műtétek – egy sci-finél is izgalmasabbnak látják a magyarok a jövőt

Repülő autók, robotok által végzett műtétek – egy sci-finél is izgalmasabbnak látják a magyarok a jövőt

Minden ötödik magyar szerint elképzelhető, hogy a műtéteket teljes mértékben robotok végzik majd, és közel felük kíváncsian várja hogyan fogják megváltoztatni közlekedési szokásainkat az önvezető vagy éppen repülő autók a jövőben – derült ki a National Geographic országos reprezentatív felméréséből. A kutatás arra kereste a választ, hogyan képzelik el a jövőt a magyarok: milyenek lesznek az életkörülmények a Földön, mit gondolnak az űrturizmus fejlődéséről, illetve milyen szerepe lehet a mesterséges intelligenciának a mindennapi életükben. A kérdőív arra is rámutatott, hogy a válaszadók több mint kétharmada elképzelhetőnek tartja, hogy más bolygókat is meghódítsunk.

Az utóbbi években egyre több szó esik világunk jövőjéről, legyen szó a klímakérdésről, állatfajok eltűnéséről a természeti erőforrások csökkenéséről, vagy éppen a mesterséges intelligencia elterjedéséről. Ezek a változások aggodalomra adnak okot, így nem csoda, hogy az emberek nagy része nem tekint túl optimistán a jövőbe. A National Geographic legújabb országos reprezentatív felméréséből – melyet a „NASA-találmányok” című sorozata apropóján készített – kiderült, hogy a magyarok 60 százaléka szerint az életkörülmények rosszabbá válnak a jövőben: az éghajlatváltozás miatt egyre több környezeti problémával kell majd szembenézni, 43% pedig úgy látja, még nagyobb lesz a szakadék a gazdagok és a szegények között. Ennek ellenére minden ötödik válaszadó szerint még nincs minden veszve, és a technológiai fejlődésnek köszönhetően kényelmesebben és egészségesebben élünk majd.

 

20 év múlva irány a Mars?

A válaszadók közel fele izgalmasnak tartja a jövő közlekedési eszköziéit, például az önvezető járműveket, repülő autókat vagy a hiperszonikus utazást, és kíváncsiak rá, hogyan változtatja meg a közlekedési szokásokat. Több mint egyharmaduk részt venne egy űrutazáson is, ha az megfelelően biztonságos és az egészségügyi állapota is úgy engedi. Sőt, a válaszadók több mint kétharmada elképzelhetőnek tartja, hogy az emberiség letelepedjen egy másik bolygón, bár az így vélekedők javarésze szerint ez nem mostanában, hanem legalább 20 év múlva fog megtörténni.

Megoszlik a jövő technológiáját érintő, és azok mindennapi életre gyakorolt hatást firtató kérdésekben a magyarok véleménye. Szinte ugyanannyian figyelik érdeklődéssel és szkeptikusan (55% és 45%) a mesterséges intelligencia és a robotika elterjedését. Leginkább arra kíváncsiak, hogy lehetséges-e felelősségteljesen alkalmazni a technológiát, míg a szkeptikusok főleg attól tartanak, hogy emberek elől vesznek majd el munkahelyeket és veszélyeztetik az emberi kapcsolatokat.

Összességében a lakosság egyetért abban, hogy a jövő technológiájára szükség van, főleg az egészségügyben, illetve az energiagazdálkodásban. A döntő többség (68%) úgy véli, gyorsabbá, egyszerűbbé és kényelmesebbé válik majd az egészégügyi ellátás és gyógyulás, sőt, 21% elképzelhetőnek tartja, hogy a műtéteket, beavatkozásokat teljes mértékben robotok végzik majd. Ugyanakkor minden ötödik válaszadó (20%) tart attól, hogy ezáltal az orvoslás túlzottan technológiaivá válik és sérülnek az emberi kapcsolatok. 18%-uk mindezek ellenére reméli, hogy a jövő orvostudományával gyógyíthatóvá válnak a ma még gyógyíthatatlan betegségek, és a válaszadók több mint fele egyetért abban is, hogy a fenntartható energiaforrásokban végbemenő technológiai fejlődéssel gazdaságosabb, környezetbarátabb módon élhetünk majd.

 

A kutatás 1076 fő megkérdezésével zajlott 2024. márciusában az Opinio Piackutató applikációval együttműködve. A minta reprezentatív a 16-59 éves okostelefonnal rendelkező magyar lakosságra nem, életkor, iskolai végzettség és lakóhely típusa és földrajzi elhelyezkedése szerint.

 

Fotó: National Geographic

Savaria Fórum 34. évfolyam 9. szám - 2025.04.07.
Savaria Fórum 34. évfolyam 9. szám - 2025.04.07.
legfrissebbek
Tovább bővült a Schaeffler legnagyobb napelemparkja Szombathelyen
A Schaeffler szombathelyi telephelyén ismét lezárult egy klímavédelemmel összefüggő, nagyszabású beruházás: a Schaeffler Savaria Kft. napelemparkja tovább bővült.
Filmek és kultúra: újabb két évig üzemelteti a körmendi mozit az Agora
A szombathelyi közgyűlés után a körmendi képviselő-testület is döntött: újabb két évre az Agora működteti a körmendi mozit. Egy éve nyitott újra a filmszínház, amely rendkívül népszerű és ahol két filmklubot indítanak májusban. A filmvetítéseken kívül más kulturális programokat is szerveznek a Sinkovits Imre Filmszínház épületében. Sajtótájékoztatón összegzett a mozit üzemeltető Agora abból az apropóból, hogy egy éve nyitott meg újra a mozi Körmenden.
Ropogós, friss, kortárs: megnyílt a Nyugat-Dunántúli alkotók műveiből válogató SZEZON tárlat a Szombathelyi Képtárban
Hagyományteremtő faültetéssel kezdődött az idei SZEZON kiállítás: a Bojár Iván művészettörténész kezdeményezésére létrejött 10 millió Fa Alapítvány jóvoltából egy japán juhar lelt otthonra a Szombathelyi Képtár udvarán – szimbolikusan és konkrétan oldva a klímaszorongást.
A legrégebbi ismert meteorraj figyelhető meg jövő hét kedden
A legrégebbi ismert meteorraj, a Lyridák lesznek megfigyelhetők április 22-én, kedden. Első ismert megjelenése időszámítás előtt 687-re datálható, ekkor jegyezték fel kínai megfigyelők az esőként hulló csillagokat.
Átadták az Óperenciás rajzpályázat díjait
Átadták az Óperenciás rajzpályázat díjait kedd délután az Agora Sportházban. Idén a szervezők a szabadon választott népies motívumok mellett a robotok pozitív hatását szerették volna meseköntösben viszontlátni. Az ezer beküldött pályamunka közül több mint kétszázhetvenet - azok között a győztes alkotásokat - állították ki.