Rossz hír az allergiásoknak, hogy folyamatosan virágoznak az allergén növények
Az ökológiai változások hatására az utóbbi években egy időben virágoznak azok a növények, amelyek eddig folyamatosan követték egymást. A pollenszezon már januárban elkezdődött a mogyoróval, aztán folytatódott a korántermő gyümölcsfákkal, a fűfélékkel, és most csúcson van a nőivarú nyárfa virágzása is. A parlagfű július helyett már tavasszal nagyra nő, helyenként 10-15 centis növényt is találunk.
Skribanek Anna, az ELTE SEK BDPK Biológiai Tanszék főiskolai tanára elmondta, hogy összébb csúsztak a virágzási idők, de ettől még nem változott a növények allergizáló hatása. Az emberi, illetve a környezeti tényezők viszont megváltoztak. A környezeti tényezőink, a por, a füst, a korom, a légszennyezők folyamatosan terhelik az ember immunrendszerét.
Rengetegen szenvednek a megnőtt pollenterheléstől. A szemviszketés, könnyezés, náthás panaszok mellett megnövekedett az asztmás reakciók száma is. Ha valaki asztmás, az allergiaszezon még inkább ront a helyzeten. Pölöskei Péter csecsemő- és gyermekgyógyász, gyermektüdőgyógyász hozzátette, ha valaki asztmás, az nem azt jelenti, hogy a tüdeje beteg. A problémák már az orrnál elkezdődnek, ezért fontos, hogy a szénanáthát is kezeljük, így az asztmánk is javulni fog.
Hogy kinőhető-e az asztma, nem lehet biztosra megmondani. Ha több egyéb betegség is jellemző a családban, nem valószínű, de ha nincs más társuló légúti vagy allergiás betegség, előfordulhat az is, hogy felnőttként már nem jelentkeznek tünetek.
A projekt az Európai Unió társfinanszírozásával, az Európai Parlament kommunikáció területére vonatkozó támogatási programja keretében valósult meg. Előkészítésében az Európai Parlament nem vett részt, és semmilyen felelősséget vagy kötelezettséget nem vállal a projekt keretében nyilvánosságra hozott információkért és álláspontokért, amelyekért kizárólag a szerzők, a megkérdezett személyek, a program szerkesztői és terjesztői felelősek az alkalmazandó jognak megfelelően. Az Európai Parlament nem felel a projekt megvalósításából esetlegesen származó közvetlen vagy közvetett károkért sem.