Semmelweis Help: már a felnőtteknek is segít az egészségügyi applikáció
Már több mint 224 ezren töltötték le a Semmelweis Help ingyenes tünetellenőrző alkalmazást, amely első körben gyermekbetegségek azonosításához nyújtott segítséget a szülőknek. Az ötletgazda a szombathelyi származású Kovács Eszter volt. Csapatával már akkor célként fogalmazta meg az applikáció bővítését. A fejlesztés segít eldönteni, hogy otthon kezeljük a tüneteket, vagy orvoshoz forduljunk, esetleg mentőt hívjunk.
– Két nagyon markáns kérése volt a felhasználóknak – mondta el Kovács Eszter, a Semmelweis Egyetem kommunikációs igazgatóhelyettese a Szombathelyi Televíziónak. – Az egyik, hogy a felnőtt betegségeket is programozzuk le, hogy ilyen esetekben és baleseti helyzetek esetén is tudják használni. A másik pedig, hogy ha a sürgősségi kimenetet határozza meg nekik a rendszer, hol található a közelükben ilyen ellátóhely. Mindkettőt megoldottuk. Irányítószám alapján már meg tudjuk mondani, hol van sürgősségi ellátóhely a környezetében, és elkészítettük a háziorvosi modult, a szülész-nőgyógyászokkal és a szemészeti klinika munkatársaival dolgoztunk együtt. 14 orvos mellett két kommunikációs szakember is részt vesz a fejlesztésben .
Októberben egy budapesti sajtótájékoztatón be is mutatták a fejlesztés eredményét. A rendszer már 780 betegség és sérülés tüneteit tartalmazza, ami a legkritikusabb, leggyakoribb helyzeteket lefedi. A felnőtt modult hasonlóan kell használni, mint korábban a gyermekekre vonatkozó részt, annyi a különbség, hogy az alkalmazás rákérdez például az ismert betegségekre és a várandósságra.
– Ami nagyon fontos, hogy nem ad diagnózist a Semmelweis Help, illetve cukorbetegeknek vagy krónikusbetegeknek a gyógyszerbeállítási problémáit nem segíti, de abban segít, hogy bizonyos krónikus betegséggel élők és az egészséges populáció akut, heveny tünetek esetén rá tudjon keresni a problémájára, és tisztában legyen azzal, hogy milyen gyorsan kell orvoshoz fordulnia. Maradjon otthon és kezelje a tüneteket, ebben segítünk is, hogyan tudja ezeket megszüntetni, keresse fel háziorvosát rendelési időben, menjen szakorvoshoz, esetleg a sürgősségi ellátást kell igénybe vennie. Vagy ha életveszélyes helyzetre utaló válaszokat ad a felhasználó, akkor kapásból az appban feljön a 112-es ablak, és onnét tudja hívni a mentőket.
Ez a projekt kiváló példája annak, hogyan segítik a digitális innovációk a betegek mindennapjait. A Semmelweis Help tavaly kiérdemelte az Év Applikációja kategória Minőségi Díját. Az alkalmazást fejlesztő csapat jelenleg az új eredményeket elemzi, hogy kiderüljön, mely részeit kell továbbfejleszteni.
A Semmelweis Help alkalmazás elérhető a help.semmelweis.hu oldalon, valamint ingyenesen letölthető az alkalmazásáruházakból.
Korábbi írásunk az applikációról:
Borítókép: Kovács Eszter az applikáció 2023-as bemutatóján Fotó: Lakatos Péter/MTI
Krizsán Zsuzsanna
A projekt az Európai Unió társfinanszírozásával, az Európai Parlament kommunikáció területére vonatkozó támogatási programja keretében valósult meg. Előkészítésében az Európai Parlament nem vett részt, és semmilyen felelősséget vagy kötelezettséget nem vállal a projekt keretében nyilvánosságra hozott információkért és álláspontokért, amelyekért kizárólag a szerzők, a megkérdezett személyek, a program szerkesztői és terjesztői felelősek az alkalmazandó jognak megfelelően. Az Európai Parlament nem felel a projekt megvalósításából esetlegesen származó közvetlen vagy közvetett károkért sem.