Sportról és lobbiról Tóth Kálmánnal
Belefér a büdzsébe?
Újabb bajnoki cím és az első kupagyőzelem a Falco KC idei évének mérlege – a csúcson van a többségi önkormányzati tulajdonban működő csapat, ami egyébként nem olcsó a városnak. Tavaly százmilliókkal kellett kipótolni a sárga-feketék költségvetését, és egy 2008 óta gördülő hitelkerethez is újra hozzá kellett nyúlni a szezon előtt. A sportbizottság elnöke megkapta a kérdést: a városháza megengedheti magának, hogy jól tartsa a Falcót? Tóth Kálmán egyértelműen kiáll mellette, hogy igen. „A csapat sikere az egész város, minden szombathelyi sikere is. Ha körülnézünk a helyi sportban, az olimpikonokat adó Dobó SE-n kívül nincs másik klub, ami a kosarainkéhoz hasonló, a Bajnokok Ligája révén nemzetközi babérokra tudna törni. A fiúk mindent megtesznek a szombathelyi szurkolókért és a város hírnevéért, nekünk a kötelességünk az eredmények hátterét biztosítani” – fejtette ki a képviselő, aki kitért rá, hogy a több mint tíz éve halmozódó hitelt is rendezni fogják, amint erre anyagilag lehetősége lesz az önkormányzatnak.
“Oldjátok meg, gazdag város vagytok!”
Azonban ennél most fontosabb kiadásai is vannak a városvezetésnek a frakcióvezető szerint, aki elárulta, hogy az önkormányzat is csak a Magyar Közlönyből értesült arról május elején, hogy Szombathely több kormánypárti és ellenzéki irányítású nagyvárossal ellentétben kimarad a pandémia miatt kiesett bevételek és a kormányzati elvonások kompenzációjából. Mint ismert, a helyi iparűzési adó megfelezése után már tavaly karácsonykor a fideszes városok 1,4 milliárd szabadon felhasználható támogatást kaptak – minimális, célzott „ellenzéki városnak” szánt pluszforrás mellett –, miközben most 23 milliárd forintot osztottak még szét a nagyobb önkormányzatok között.
A két pénzosztásból három megyei jogú város maradt csak ki: Dunaújváros, Tatabánya és Szombathely. (Például a jóval nagyobb gazdasági potenciállal bíró Debrecennek, illetve a vasi megyeszékhelyhez hasonló iparú Nyíregyházának is bőven jutott támogatás). Tóth Kálmán felhívta rá figyelmet, hogy a büdzsé szorongatásával nem az Éljen Szombathely!-t, hanem az itt élő embereket sanyargatja a kormány. Szerinte hatalmas pofon a helyi Fidesznek, hogy dr. Hende Csaba országgyűlési képviselő és Illés Károly frakcióvezető felkínált közbenjárása ellenére is csak annyit kaptak Budapesten, hogy „oldjátok meg, gazdag város vagytok!”.
„A minisztériumi tárgyalásokon, ha másra nem is, de bizonyos beruházások megsegítésére pozitív visszajelzéseket kaptunk. Szó volt róla, hogy a piac felújításába, illetve a több mint 12 éve húzódó zanati kerékpárút befejezésébe vagy egy bölcsődefejlesztésbe is beszáll az állam, de egy nagy kövér nulla lett végül a kompenzációból” – sorolta a politikus. Tóth Kálmán hozzátette, a korábban bejelentett megyei útfejlesztéseket és az uniós források valamikori lehívásáért létrehozott bizottságot bárhogyan lehet kommunikálni, „eladni”, nem fogják a gyakorlatban pótolni ezt az érvágást.
Mostohagyerek a déli városrész?
Az előző ciklus közgyűlésein gyakran vitatkoztak erről a kérdésről a képviselők a belvárostól kicsit kieső Gyöngyöshermán – Szentkirály – Szőlős volt településhármasból álló környék kapcsán. Tóth Kálmán, a körzeti felelős szerint ami „mostohagyerekség” bevésődött negyven év alatt a fejlesztések, a városhoz tartozás kapcsán, azt hat év alatt nehéz rendbe rakni, de ő mindent megtesz annak érdekében, hogy legyen nyoma az erőfeszítéseknek. Elmondta, hogy a pandémia és a bevételkiesés a környékre tervezett fejlesztések ütemét is nagyon rosszkor érintette. Őszintén bevallotta, hogy a tavaly a Mészáros Lőrinc, Vadász és Török Ignác utcákkal megkezdett felújítási sorozatot az idei évre le kell állítani, és a jövő évi folytatás is kérdéses még, azonban hamarosan új források érkezhetnek az Európai Unión révén. „Nekem is lesz szerepem abban, hogy a 2021-2027-es uniós költségvetési ciklus támogatásai kapcsán elkészüljön egy olyan hatéves program, ami lefekteti a szombathelyi fejlesztési irányokat. Ebbe bele fogunk tenni olyan infrastrukturális beruházásokat, az összes városi környéket figyelembe véve, politikától függetlenül, amire most nincs saját forrásunk” – hangzott el a Fogadóórában.
Nézze vissza a teljes interjút a Szombathelyi Televízió YouTube-csatornáján!
A projekt az Európai Unió társfinanszírozásával, az Európai Parlament kommunikáció területére vonatkozó támogatási programja keretében valósult meg. Előkészítésében az Európai Parlament nem vett részt, és semmilyen felelősséget vagy kötelezettséget nem vállal a projekt keretében nyilvánosságra hozott információkért és álláspontokért, amelyekért kizárólag a szerzők, a megkérdezett személyek, a program szerkesztői és terjesztői felelősek az alkalmazandó jognak megfelelően. Az Európai Parlament nem felel a projekt megvalósításából esetlegesen származó közvetlen vagy közvetett károkért sem.