
Streameld a rímeket, keresd a verseket! - irodalmi sétán vetélkedtek a szombathelyi középiskolások
Április 11-én délelőtt a Bolyai, a Nagy Lajos Gimnázium és a Herman Ottó szakképző diákcsapatai érkeztek a Savaria mozi aulájába, hogy részt vegyenek a magyar költészet napja alkalmából szervezett interaktív vetélkedőn. A csapatokat Horváth Zoltán, az AGORA ügyvezetője köszöntötte, elmondta, hogy ez az egyik legszabadabb ünnepi program számukra, amelyre mindig valamilyen rendhagyó programmal készülnek. Idén is kitörtek a hagyományos keretekből: a városi középiskolásokat invitálták egy játékos sétára.
Az irodalmi séta előtt a Plinszky 100 roll-up kiállítás megnyitójára került sor: Putz Attila, a Kulturális, Oktatási és Civil Bizottság elnöke hangsúlyozta, a városunkba érkező vándortárlat a 100 éve született költő versein, prózai részletein, fotóin, életén át az életmű sokszínűségét mutatja be. Putz Attila felhívta a figyelmet az életrajz vasi vonatkozására: a költő az 1970-es évet Velemben töltötte, szoros baráti kapcsolatban állt a Törőcsik házaspárral – 2021-től tábla is őrzi ennek emlékét a házon, melyben megszállt. A Kertész Imre Intézet gondozásában megvalósult kiállítás, melyet 2021-től eddig 100 helyszínen mutattak be, április 12-től május 8-ig a Sportházban tekinthető meg.
A megnyitó után beugró feladattal indult a költészetnapi vetélkedő: emojik alkotta üzenetek híres költőink verseit idézték meg, ha ezeket felismerték, indulhattak tovább a menetlevélben megjelölt hét helyszínre a résztvevők.
Az Ady téri Petőfi Sándor-szobornál a költő Anyám tyúkja című versének részletét kellett modernizálni, minél kreatívabban és viccesebben: a szavalatot videóban küldték be a megadott messengercsoportba. A Weöres Sándor-szobron a költő egy verse olvasható.
"Ez a város születésem helye….
ma a Perint habjával van tele,
úszik a híd, düledez a partfal,
ó bár oltalmazná ezer angyal.”
Ennek tartalma szerint kreatív csoportképet kért a feladat: a közeli Perint-parton fotózkodtak a fiatalok, Gazdag Erzsi emléktáblájánál pedig a költőnő Álmomban című versét kellett, akár az Activityben, eljátszani, videóra venni. Ezen a napon a Fő téren is megszólaltak a megzenésített versek: Babits, Juhász Gyula, Radnóti, Pilinszky, Kosztolányi vagy Varró Dani is szerepelt a válogatásban – az alkotások és a szerzők felismerése is pontot ért.
Az Uránia udvar átjáró közelében lévő citylight felületén a vetélkedő ideje alatt ,,Messenger” üzenet formájában jelentek meg versrészletek párbeszédekre bontva, itt szintén a felismerés volt a cél.
A Berzsenyi Dániel-szobor talapzatán lévő versrészlet (Állsz még, állsz, szeretett hazám … Csak sast nemzenek a sasok) alapján a teljes vers elszavalása is feladat volt, de az is pontot ért, ha a csapatok tudták, vagy a neten megkeresték, hogyan kapcsolódik a költemény Szombathely városához.
Az utolsó helyszín feladatának teljesítése után a versenyzők a Savaria moziba érkeztek vissza, ahol kisorsolták, kié lesz a privát moziélmény: a Véletlenül írtam egy könyvet című filmet a Bolyai Irodalmi Lépegetők elnevezésű csapatának vetítik le.
Tp
Fotók:Bonyhádi Zoltán


A projekt az Európai Unió társfinanszírozásával, az Európai Parlament kommunikáció területére vonatkozó támogatási programja keretében valósult meg. Előkészítésében az Európai Parlament nem vett részt, és semmilyen felelősséget vagy kötelezettséget nem vállal a projekt keretében nyilvánosságra hozott információkért és álláspontokért, amelyekért kizárólag a szerzők, a megkérdezett személyek, a program szerkesztői és terjesztői felelősek az alkalmazandó jognak megfelelően. Az Európai Parlament nem felel a projekt megvalósításából esetlegesen származó közvetlen vagy közvetett károkért sem.