Jön a szervizdíj a magyar hotelekben?
Nem először merül fel a szállodai szervizdíj bevezetése, ám most már konkrét kéréssel fordult a kormányzat felé a szakmai szövetség.
A vendégforgalomból közvetlenül részesülő munkavállaló így motiváltabb lehet, a munkaadó pedig a munkabérnél kedvezőbb adózású jövedelemmel tudja vonzóvá tenni az ágazatot, indokolta kérésüket a Magyar Szállodák és Éttermek Szövetségének elnöke, Flesch Tamás a Világgazdaság podcastjában.
A lap megtudta, a vendéglátás mintájára, de annál kisebb mértékű, azaz nem 10-15, hanem 2-4 százalékos szállodai szervízdíjból jutna a munkabérnél kedvezőbb adózású bevételhez az ágazat,amelyből a szállodai dolgozók teljes körét tudnák forgalom arányosan többletjövedelemhez juttatni.
A jelenlegi, munkaerőhiányos helyzetben ez megfelelően motiváló hatású lenne, és segíthetne az ágazatban tartani, vagy visszacsábítani a minőségi munkaerőt, érvelnek.
Budapest turizmusában a világszintű nagyrendezvényeknek köszönhetően több teltházas és magasan árazott időszak is volt az elmúlt hónapokban. Az elképesztően magas költségszint miatt azonban az üzemi eredmény messze nem olyan jó, mint a koronavírus-járvány előtt, emiatt is lenne jó, ha az átlagár folyamatosan növekedne, hangsúlyozta Flesch Tamás, aki szerint euróban reálisan elérhető a 15-20 százalékos áremelés.
A magyar főváros vendégforgalmának 90 százalékát a külföldiek adják, az áremelést e vendégkör pénztárcájához szabnák. A szállodaszövetségi elnök elmondta, a belföldiek esetében már látszik, hogy az árazással nagyon óvatosan lehet mozogni, "elérkeztünk egy olyan határra, ahol nehéz többet fizettetni a magyar vendéggel", mondta.
A projekt az Európai Unió társfinanszírozásával, az Európai Parlament kommunikáció területére vonatkozó támogatási programja keretében valósult meg. Előkészítésében az Európai Parlament nem vett részt, és semmilyen felelősséget vagy kötelezettséget nem vállal a projekt keretében nyilvánosságra hozott információkért és álláspontokért, amelyekért kizárólag a szerzők, a megkérdezett személyek, a program szerkesztői és terjesztői felelősek az alkalmazandó jognak megfelelően. Az Európai Parlament nem felel a projekt megvalósításából esetlegesen származó közvetlen vagy közvetett károkért sem.