Szárnyra kapott az illegális cigarettapiac
A KPMG honlapján elérhető összefoglaló szerint az Európai Unió 27 országában a legális forrásból származó cigarettatermékek forgalma 1,3 százalékkal csökkent, miközben a hamisított termékek forgalma 0,7 százalékkal, 35,8 milliárd szálra nőtt. Ezzel a feketepiac aránya a teljes fogyasztás 8,2 százalékát adta az unióban a 2021-es 8,1 százalék után.
Az illegális cigaretta legnagyobb felvevőpiaca az EU-ban továbbra is Franciaország: a feketepiaci "eladások" 1,8 milliárd szállal, 16,8 milliárdra emelkedtek, ez 3 százalékos növekedés 2021-hez képest. Az EU-n belül a csempész vagy eredetmegjelölés nélküli termékek 47 százaléka Franciaországban talál gazdára.
A jelentés szerint a hamisított cigaretták gyártása és forgalmazása az EU határain belül növekvő tendenciát mutat, miközben a hagyományos beszerzési forrásoknak számító Ukrajnából és Fehérországból a háború miatt nehezebb lett a behozatal. A nagyobb haszon reményében a bűnszervezetek így azokra az országokra teszik át fókuszukat, ahol a dohánytermékek ára a jövedéki adók miatt magasabb.
Magyarországon a csökkenő cigarettafogyasztás ellenére három százalékponttal nőtt az illegális piac, ez 2022-ben félmilliárd elfogyasztott szálat jelentett, ami a teljes fogyasztás 7,2 százaléka. Az elmúlt években tapasztalt visszaesés ellenére itthon az illegális piac részesedése újra elérte a 2019-es szintet, ami főként a kimondottan csempészárunak gyártott termékeknek és kisebb mértékben a hamisított dohányárunak köszönhető a KPMG szerint.
Az eredetmegjelöléssel rendelkező illegális dohánytermékek főként Ukrajnából érkeznek Magyarországra - írták. A KPMG számításai szerint a magyar költségvetés tavaly mintegy 31 milliárd forint jövedéki adóbevételtől esett el a nem legális forrásból származó dohánytermékek miatt.
(MTI)
A projekt az Európai Unió társfinanszírozásával, az Európai Parlament kommunikáció területére vonatkozó támogatási programja keretében valósult meg. Előkészítésében az Európai Parlament nem vett részt, és semmilyen felelősséget vagy kötelezettséget nem vállal a projekt keretében nyilvánosságra hozott információkért és álláspontokért, amelyekért kizárólag a szerzők, a megkérdezett személyek, a program szerkesztői és terjesztői felelősek az alkalmazandó jognak megfelelően. Az Európai Parlament nem felel a projekt megvalósításából esetlegesen származó közvetlen vagy közvetett károkért sem.