Szélcsatornát és hegesztőrobotot adtak át a Savaria Műszaki Intézetben
2015-ben elindult a gépészmérnök-képzés, majd az informatikai kar, külföldi hallgatók is jönnek, most pedig a kutatásfejlesztés is gyakorlati fázisba ért – mondta el a partner nagyvállalatok nevében az egyik szombathelyi cég vezetője a közel félmilliárd forintos kutatási és oktatási infrastruktúra-fejlesztés eredményeit ismertető sajtótájékoztatón.
Dr. Nemény András polgármester szerint a képzés és az egyetemmel való együttműködés a város javát szolgálja, ezért is ad hozzá Szombathely évente 132 millió forint támogatást. Kiemelte, hogy aki komoly ember és komoly tudást birtokol, az nem csak letudni akar egy ilyen feladatot, hanem előre megy és a jövőbe fektet, és aki innovációt hoz, és teljesítményt hoz. Az a tudásra alapoz, az a tudományos életet tartja szem előtt, és gyakorlati hasznot hoz a város részére.
A Szoftver- és Adatintenzív Szolgáltatások Kompetencia Központ a Nemzeti Kutatási Fejlesztési és Innovációs Hivatal támogatásával az oktatást és a kutatást is nagyban segítő eszközöket szerzett be, ezeket a gyakorlatban is bemutatták. Az ipari ívhegesztő, valamint a kollaboratív, azaz az emberekkel biztonságosan együttműködő, oktató robot mostantól egy együttműködési megállapodás keretében áll a laborban a hallgatók és a kutatók rendelkezésére.
Kollár László, az ELTE Savaria Műszaki Intézet igazgatója hozzátette, hogy két nagyon komoly eszközt adtak ma át. Az áramlástani labornak a fő eszköze, a szélcsatorna, illetve a hegesztőlaborban a hegesztő robot. A szélcsatornával áramlástani vizsgálatokat tudnak végezni, amiben egyedülálló, hogy jegesedési folyamatokat is tudnak vele vizsgálni. Ilyen Magyarországon nincsen, sőt a környező országokban sem. Legközelebb Németországban tudnak ilyenről.
A szélcsatorna különlegessége, hogy az áramló levegő fagypont alá hűthető, a jegesedési folyamatok modellezésére használható, így fontos szerepet kap az alap- és mesterszakos hallgatók képzésén túl a kutatási és ipari projektekben, akár nemzetközi együttműködésben.
Fotó: Bonyhádi Zoltán/szombathely.hu
A projekt az Európai Unió társfinanszírozásával, az Európai Parlament kommunikáció területére vonatkozó támogatási programja keretében valósult meg. Előkészítésében az Európai Parlament nem vett részt, és semmilyen felelősséget vagy kötelezettséget nem vállal a projekt keretében nyilvánosságra hozott információkért és álláspontokért, amelyekért kizárólag a szerzők, a megkérdezett személyek, a program szerkesztői és terjesztői felelősek az alkalmazandó jognak megfelelően. Az Európai Parlament nem felel a projekt megvalósításából esetlegesen származó közvetlen vagy közvetett károkért sem.