Szellemi kocsmatúra fiataloktól nemcsak fiataloknak
Márciusban indult el a szombathelyi diákönkormányzat szervezésében a HaBár beszélgetés-sorozat, mely főként a diákokat célozza meg olyan manapság gyakran felmerülő, aktuális témákkal, mint például az oktatás és a színházak helyzete, melyek a fiatalokat is érintik, foglalkoztatják.
Az estek célja a szórakozás mellett a közös gondolkodás, gondolatébresztés, a helyi értékek kihangsúlyozása, hogy a fiatalok ne csak egyhelyben álljanak és várják, hogy történjen valami, hanem tegyenek a változásért.
„Még januárban jött az ötlet, miután észrevettük, hogy nagyon nem beszélnek a fiatalok a közéletről. Nincs vita, párbeszéd szinte semmilyen közéleti témában, és arra jutottunk, hogy ezen valahogy változtatni kell. Egy barátommal kezdtünk bele a szervezésbe és kezdettől fogva az volt a célunk, hogy bár ez egy diákönkormányzati program, ne csak a fiatalokat tudjuk megszólítani vele, hanem olyan témákat szedjünk össze, amik minél szélesebb körben, minél több generációnak relevánsak lehetnek. Nem titkolt célunk volt, hogy az egyetemistákat is ugyanúgy vonzza, mint a gimnazistákat, ugyanis hiába van egyetem Szombathelyen, ők eléggé kimaradnak a diákéletből, a programokból” – mesélte Görcz Gergely diákalpolgármester.
Az első beszélgetésen a magyar színházak jelenlegi és jövőbeli kilátásain kívül a városban rejlő lehetőségeket is kitárgyalták Sipos László Márk és Gyulai-Zékány István színművészekkel. Utána azt vitatták meg Varga Jenő Jéglovaggal és Tóth Kálmán képviselővel, miért éri meg fiatalként Magyarországon maradni és szóba kerültek Szombathely kiaknázatlan lehetőségei, jövőbeli fejlesztési lehetőségei is.
Harmadik alkalommal a klasszikus és a modern zene kapcsolatát vesézték ki Prieger Szabolccsal, az Anima Sound System egykori alapítótagjával, Nagy Olivérrel a That’s Right Baby énekes-nagybőgősével és Háklár Péterrel, a Háklár Banda énekes-gitárosával. Utána az egyre szélesebb körben teret hódító tetoválások világáról beszélgettek Molnár Orsolyával és Csirmaz Péterrel, legutóbb pedig Schwechtje Mihály Remélem legközelebb sikerül meghalnod című filmjét vetítették, majd a filmmel kapcsolatos tapasztalatokról, aktualitásokról és a magyar film helyzetéről beszélgettek.
„Szerettünk volna olyan vendégeket hívni, akik nagyon jártasak az adott témában, igazi szakértői annak, és így minél informatívabbak legyenek az estek. Soha nem ez a szakmázás, a túlgondolás volt a célunk, hanem informatívan, ismeretterjesztő jelleggel bemutatni a témákat. Igyekszünk mindig közérthető stílusban kérdezni, és olyan kérdéseket feltenni, hogy minél szélesebb körben bejárhassuk a témát, és minél több minden kiderüljön egy laikus ember számára is” – mondta Gergő.
Április 26-án, pénteken lesz az utolsó HaBár est, amikor az oktatás mai helyzetét, illetve egy diploma és egy érettségi szükségességét vitatják meg egy egyetemi oktatóval, illetve egy olyan tanárral, aki alternatív állami, egyetemi és gimnáziumi körökben is otthonosan mozgott. Zárásként pedig egy bulival készülnek májusban.
„Rendre azt a visszajelzést kapjuk, hogy nagyon örülnek, hogy végre van egy ilyen program Szombathelyen is, merthogy ez egy tényleg hiánypótló. Mindenképpen szeretnénk folytatni, mert bőven lenne még miről beszélni. Ez kicsit nehezebb lesz, mert mindannyian végzősök vagyunk a szervezőcsapatban, de ha az időnk engedi, akkor szeretnénk összehozni egy második évadot, azt már egy kicsit másabb, interaktívabb, formabontóbb köntösben” – árulta el Gergő.
CzB
Fotó: Pataki Gergő
A projekt az Európai Unió társfinanszírozásával, az Európai Parlament kommunikáció területére vonatkozó támogatási programja keretében valósult meg. Előkészítésében az Európai Parlament nem vett részt, és semmilyen felelősséget vagy kötelezettséget nem vállal a projekt keretében nyilvánosságra hozott információkért és álláspontokért, amelyekért kizárólag a szerzők, a megkérdezett személyek, a program szerkesztői és terjesztői felelősek az alkalmazandó jognak megfelelően. Az Európai Parlament nem felel a projekt megvalósításából esetlegesen származó közvetlen vagy közvetett károkért sem.