Szerencsés csillagzat alatt született film
A film számos nemzetközi elismerését legutóbb ő egészítette ki a Legjobb Színésznek járó díjjal a montréali filmfesztiválon – a vörös szőnyeg helyett online kapta meg a díjat.
– Mi a titka a film sikerének?
– Egyrészt a formanyelv, a képi megvalósítás a hosszú snittekkel, amit Laci és Gergő találtak ki, és nem akarok szerénytelen lenni: a színészi játék is. Nemcsak magamra, hanem a filmben szereplő összes színészre gondolok. Közöttük a szombathelyi csapat többi tagjára, Jordán Tamásra és Endrődy Krisztiánra. Természetesen nagyon örültem, hogy Montréalban is elismerték az alakításomat. Szerencsés csillagzat alatt született meg ez a filmalkotás.
– Véletlenül alakult úgy, hogy ennyi szálon kapcsolódik a városunk a filmhez?
– Szerintem nem. Ez a Laci döntése volt, mivel helyben akarta leforgatni a filmet, és nyilván praktikusabb volt itt élő színészekkel megszervezni a forgatást, mint utaztatni színészeket az ország másik végéből.
– Az előzetes alapján igazán nyomasztó holokausztfilm A pásztor. Megterhelő egy ilyen történetben SS-tisztet játszani, aki nem mellékesen a szomorú cselekmény mozgatója?
– Ez is egy szerep, amit igyekeztem a lehető leghitelesebben és legőszintébben átadni.
– Kedveli az antagonista szerepeket?
– Ezeket elég jó játszani, akármilyen furcsán hangzik, mert elég „karcosan” jelennek meg. Tehát megjegyezhetőek.
– Számítanak még díjakra?
– Hogy ne legyek se szerény, se szerénytelen, jó volna, ha minél több díjat nyerne a film, hiszen annál előbb kerülhet mozivászonra. De nem lehet okunk panaszra, mivel már így is több mint húsz nemzetközi elismerésnél járunk.
– Hogyan tovább a karrierjében? A koronavírus-helyzet után különösen izgalmas lehet a nyári újrakezdés.
– Már most sem unatkozok. A színházban javában zajlanak az Ádám almái című darab próbái, Czukor Balázs rendezésében. A sors fintora, hogy itt egy neonácit fogok alakítani, aki egy nagyon nagy ívű jellemfejlődésen megy keresztül. Mellette a kamera elé is visszatérek hamarosan, hiszen Laci egy újabb forgatásra készül, de egyelőre erről még nem szeretnék többet elmondani.
A pásztor
A második világháború utolsó magyarországi hónapjaiban járunk, a helyszín Vas megye. A Székely B. Miklós alakította pásztor a háború zajától távol él az Őrségben, míg egy napon tanúja lesz egy csoport zsidó fogoly lemészárlásának. Egy lány azonban még életben marad, akit a magányos alak magához vesz, hogy kettejük sorsa egybeforrjon a drámai történet végére.
A Dozmaton és Szakonyfaluban forgatott film igazi „szombathelyi munka”. Illés László rendező A pince (2017) után újra Tóth Gergő operatőrrel dolgozott együtt, illetve az alkotásban a WSSZ társulatából Jordán Tamás, Horváth Ákos és Endrődy Krisztián is szerepelnek. A pásztor tavaly nyáron debütált a Skandináv Nemzetközi Filmfesztiválon, itt a legjobb forgatókönyvért járó díjat Illés László kapta, a legjobb színésznőnek Jókai Ágnest választották.
A Los Angeles Film Awardson a legjobb független film lett, a zsűri különdíjjal ismerte el a rendezőt és a zeneszerzőt. Az Austrian Film Festival fődíjasa lett, de számos más filmes rendezvényen díjazták, illetve a legjobbak közé jelölték.
A projekt az Európai Unió társfinanszírozásával, az Európai Parlament kommunikáció területére vonatkozó támogatási programja keretében valósult meg. Előkészítésében az Európai Parlament nem vett részt, és semmilyen felelősséget vagy kötelezettséget nem vállal a projekt keretében nyilvánosságra hozott információkért és álláspontokért, amelyekért kizárólag a szerzők, a megkérdezett személyek, a program szerkesztői és terjesztői felelősek az alkalmazandó jognak megfelelően. Az Európai Parlament nem felel a projekt megvalósításából esetlegesen származó közvetlen vagy közvetett károkért sem.