Szijjártó szerint Magyarországnál kevesen tettek többet az orosz-ukrán konfliktus békés rendezéséért
Szijjártó Péter elmondta, több mint ezer napja tart a háború, és Magyarország azóta azt az álláspontot képviseli - ami azóta bebizonyosodott -, hogy ennek a háborúnak nincsen megoldása a csatatéren, ott csak halottak vannak, csak szenvedés, csak még több pusztítás van.
Az sem nyitotta fel mindenkinek a szemét, hogy milliós nagyságrendben haltak meg emberek, a fegyverszállítások az erőviszonyokat, a realitást nem változtatták meg, Oroszország halad előre, az orosz hadsereg folyamatosan újabb és újabb területeket foglal el - jegyezte meg.
Felhívta a figyelmet arra, hogy a megoldás tehát csak a tárgyalóasztalnál van.
Kiemelte, karácsony közeledtére tekintettel Orbán Viktor miniszterelnök néhány napos tűzszünetet és tömeges fogolycserét magába foglaló humanitárius lépésre tett javaslatot, hogy emberek százai, vagy akár ezrei az otthonukban, a családjukkal tölthessék az ünnepet, és legalább a tűzszünet napjain ne haljon meg senki.
A kormányfő a hét közepén több mint egyórás telefonos megbeszélést folytatott Vlagyimir Putyinnal, Oroszország elnökével - mondta.
Hozzátette, hogy Magyarország külgazdasági és külügyminisztereként tájékoztatta az ukrán külügyminisztert és az ukrán elnöki hivatal vezetőjét, kérve, tegyenek lehetővé egy telefonos megbeszélést Orbán Viktor és Ukrajna elnöke között, aki azonban "a diplomáciában elég példátlan gesztussal", "kicsit megerőltetetten, kulturáltan ezt visszautasította".
Szijjártó Péter úgy vélte: "a magyar békemisszió az elmúlt fél évben mindent megpróbált", sőt, sokkal többet próbált meg, mint ami elvárható lenne, vagy lett volna egy olyan méretű és olyan kapacitásokkal rendelkező, olyan helyzetben lévő országtól, mint Magyarország.
(MTI)
A projekt az Európai Unió társfinanszírozásával, az Európai Parlament kommunikáció területére vonatkozó támogatási programja keretében valósult meg. Előkészítésében az Európai Parlament nem vett részt, és semmilyen felelősséget vagy kötelezettséget nem vállal a projekt keretében nyilvánosságra hozott információkért és álláspontokért, amelyekért kizárólag a szerzők, a megkérdezett személyek, a program szerkesztői és terjesztői felelősek az alkalmazandó jognak megfelelően. Az Európai Parlament nem felel a projekt megvalósításából esetlegesen származó közvetlen vagy közvetett károkért sem.