km/óra
  2024.11.21., csütörtök  •  Olivér napja
Közönség nélkül játszanak a közönségnek

Közönség nélkül játszanak a közönségnek

„Harminckét évem elszelelt” a Savaria Szimfonikus Zenekarnál, mondhatná – József Attilával – Kiss Barna (1966), az együttes igazgatója, akinek 1989-től az első munkahelye a függetlenített zenei intézmény. Kürtösként kezdte, majd az aktív zenekari tagság mellett ügyelői és zenekari titkári beosztások után 2015-től (immár a második ciklusban) direktor. Hogyan éli meg a zenekar a járvány második „tételét”? – kérdeztük tőle.

 

„A tavaly őszi, ismételt zárás szerintem sokkal rosszabbul esett mindenkinek, mint a tavaszi, jóllehet akkor egyáltalán nem tudtunk dolgozni. S bár nem teljesen idegen helyzetbe csöppentünk bele ősszel, hiszen azt tudtuk: megint nem találkozhatunk a közönséggel, ám nyilvánvalóvá vált, hogy a munkánk innentől kezdve egy ideig csak egy új, számunkra szokatlan módon lesz megjeleníthető” – vázolja fel Kiss Barna igazgató, aki kürtművész és zenepedagógus is. 


„A próbákon érezzük elsőként a ’korlátozásokat’. Átalakítottuk az ülésrendet, hiszen a Covid miatt megtoldottuk, megnagyobbítottuk a színpadot (úgy ötven négyzetméterrel). A bővítésen el tudjuk helyezni a vonósok többségét, csak kevesen maradtak a régi színpadon: így a fúvósok és a vonósok között jó másfél méteres a távolság. A fúvósokat is picit jobban szét tudjuk ültetni. 


Ezzel azonban átalakult a mi belső kapcsolatrendszerünk is. Hiszen amellett, hogy mesterségesen elválasztjuk magunkat egymástól, a vonósok és ütősök kénytelenek maszkban muzsikálni, emiatt hiányoznak az összenézések, az ösztönző, egymást inspiráló mosolyok. A maszkviselés szükségszerűen megszokható, de így zenélni rendkívül fárasztó. Probléma az a távolság is, ami a karmester és – mondjuk – a legutolsó sorban ülő fúvósok között van. A korábbi nyolc méter helyett ez most csaknem tizenöt. Nem irigylem a karmestereket, hiszen így nehéz ’összetartani’ a zenekart. Ráadásul a dirigens nem csak a kezével irányít, hanem tekintetével, mimikájával is. Maszkban ez nem ’egyszerű’! Többször tartunk szünetet, és sokszor szellőztetünk. Megváltozott maga az akusztikus tér is. A Bartók teremről tudni kell, hogy az állandó színpad alatt van egy hangzást segítő betonteknőszerűség, ami fölerősíti a hangot. Az épített elemek, a toldalékszínpad alatt természetesen ilyen nincsen, ennek pótlása nagyobb aktivitást igényel a vonós művészektől.


Ha valaki eddig bejött a Bartók terembe, ő egy adott pillanatban megvalósuló akusztikus koncertet hallott. Most egy ilyen programot ki kell vinni az online térbe. Az eredetileg a pillanatnyi befogadásra szánt előadásokat rögzítjük, az esetek többségében bármikor visszahallgathatóak. A hangversenyeink ez által az utókornak is szólnak, nem csak a jelennek. Minden produkciónk kint van/lesz a világhálón, bárki, bármikor láthatja, meghallgathatja. Ez hatalmas felelősség. 


És mit érez most először a muzsikusember, ha egy koncert alkalmával bemegy a színpadra? Hogy nincs közönség. Nincs zaj, nincs suttogás-sutyorgás, papírzacskócsörgés, cukorevés, köhécselés-krákogás. Helyette van egy kvázi steril helyszín. A színpadon hideg fények, fémes mikrofonállványok, kamerák lencséi. Persze tudjuk, hogy a közönség ott van a kamerán és mikrofonon túl, de nincs jelen. Magunknak magunkban kell generálnunk azt, hogy mégiscsak a publikumnak játszunk. Amikor bejön a karmester, furcsa, hogy néma csend fogadja. Felállítja a zenekart. Belenézünk a kamerába. Valamiféle meghajlásszerűséget produkál a dirigens. De igazából ő sem találja a helyét. Hiszen erre sincs kialakult gyakorlat. Majd fölcsendül a muzsika… A hangverseny végén elismerésünk jeleként megkopogtatjuk a kottatartókat, a kopogással gratulálunk a karmesternek és egymásnak is. Ám ami igazán inspiráló lenne, az a taps, de az hiányzik. Ahhoz, hogy előadó-művészeti előadáson igazi katartikus élmények szülessenek, annak, meggyőződésem, elengedhetetlen része a közönség fizikai jelenléte. Ott legyen az, akinek játszunk. Rossz, hogy nem érzékelhetjük, miként reagál. Persze örömmel olvassuk előadások után a bejegyzéseket, véleményeket, amik nem csak elektronikusan, de postai úton is érkeznek: nagyszerű volt, köszönjük! Csakhogy ezt a teremtés pillanatában nem kapjuk meg. Ezzel a legnehezebb szembesülni. 


Bár minket sem kerültek el a megbetegedések – a zenekarban többen átestek a fertőzésen, én is túl vagyok rajta –, folyamatosan próbálunk, koncertezünk. Mindenkinek van, szükség esetén, minőségi ’váltása’, hiszen minden szólamban jól kvalifikált művészek dolgoznak, egyetemi, főiskolai diplomával. Tehát a nehezített körülmények ellenére ugyanúgy dolgozunk, mint a Covid előtt. Ez mindenképpen pozitívum.”

 


„Ez az egész bizonytalanság szép lassan ’gyűr szét’ mindenkit. Ezért kell még türelmesebbnek, megértőbbnek lennünk egymással. Sokkal empatikusabban, elfogadóbban kell viselkednünk a nem várt helyzetekben. Most sok mindent rugalmasabban kell kezelni. Mindezzel eddig nem is volt gondunk.” Kiss Barna

 

Szenkovits Péter 
Fotó: Nagy Jácint

Savaria Fórum 33. évfolyam 40. szám - 2024.11.15.
Savaria Fórum 33. évfolyam 40. szám - 2024.11.15.
tematikus oldalak
legolvasottabbak
Miss Universe 2024: huszárruhában és turulszárnyakkal lépett színpadra a szombathelyi Kenéz Nóra
Extrém szettben vonult végig a színpadon az elődöntő nemzeti ruhás fordulójában.
Felnőtt háziorvosi rendelés Szombathely 2024: az összes rendelési idő egy helyen
A felnőtt háziorvosi rendelés biztosítása Szombathelyen 2024-ben is marad önkormányzati feladat. Néhány helyen változik a rendelési idő, cikkünkben az összes városi felnőtt háziorvosi rendelővel kapcsolatos fontos információt megtalálja.
Pokol Csöngén: egy matracon kuporgott az illegális állatszaporító, miközben zajlott az állatmentés
A beszámolók alapján több tucat, vagy akár száznál is több, rendkívül rossz körülmények között tartott kutyát és állati tetemeket találtak az állatvédők, akik a hatóságok kíséretében érkeztek a Vas vármegyében élő osztrák asszony házához.
Csöngei kutyaszaporító: osztrák papírjai voltak az állatoknak?
A Kronen Zeitung is beszámolt a hatóságok és az állatvédők csöngei akciójáról: egy osztrák nő ingatlanján száznál is több, rendkívül rossz körülmények között tartott kutyát és állati tetemeket találtak. 
Adventi vásár Szombathely 2024: Indul a visszaszámlálás! November 22-én nyit a szombathelyi adventi vásár sok programmal és újdonsággal
Egészen december 23-ig vár kicsiket és nagyokat az ünnepi fényekbe öltözött Fő tér. A már hagyományosnak számító elemek mellett izgalmas újdonságokat is tartogat az idei adventi vásár, erről tartottak sajtótájékoztatót szerda délelőtt.
legfrissebbek
Újra indulnak az otthonfelújítási támogatások
A kormány újra elindítja az otthonfelújítási támogatást, amely a családoknak jelent anyagi biztonságot és megerősödést – közölte a kulturális és innovációs miniszter egy budapesti sajtótájékoztatón.
Koronavírus: stagnált az örökítőanyag koncentrációja a szennyvízben
A múlt héten stagnált a koronavírus örökítőanyagának koncentrációja a szennyvízben – közölte a Nemzeti Népegészségügyi és Gyógyszerészeti Központ (NNGYK) a honlapján.
Erős, viharos szél várható csütörtök estétől
Az érkező ciklon előtt és után is erős, viharos szél várható csütörtök estétől - írta a HungaroMet Zrt. a Facebook-oldalán.
Szombathely környékén 2-4 centi vizes hó hullhat
Az éjszakai órákban erősen felhős, borult lesz az ég. Nyugat-délnyugat felől az esti, késő esti óráktól csapadék érkezik. Ez eleinte eső, később a térség nagy részén havas eső, havazás formájában ér földet. A várható csapadék mennyisége 5-10 mm környékén alakulhat, olvasható a Kőszegi Időjárás Előrejelzés Facebook-oldalán.
Római és kora Árpád-kori sírok kerültek elő a Szent Márton utcában
Régészeti kutatómunka folyik a Szent Márton utcában: római és kora Árpád-kori temetkezések kerültek elő. Az egyik legszebb lelet egy gazdagon díszített római sírkő, amelyen jól olvasható az elhunyt neve, az ábrázolások pedig a halált és az örök életet szimbolizálják.