Szlovéniában tovább enyhítenek a korlátozásokon
A ljubljanai kormány szerda este hozott döntése alapján változnak a határátlépési feltételein is. Ezentúl oltási bizonyítvánnyal azok is beutazhatnak Szlovéniába, akik a Szputnyik V- vagy Johnson & Johnson-vakcinát vették fel. Eddig csak azok léphették át a határt ezzel az igazolással, akik a Pfizer/BioNTech, a Moderna vagy az Astrazeneca koronavírus elleni vakcinájával voltak beoltva.
A Pfizer/BioNTech oltóanyagának második dózisától számítva hét napnak, a Modernáénak 14 napnak, míg az AstraZeneca, a Szputnyik V és a Johnson & Johnson vakcinája első dózisától számítva 21 napnak kell eltelnie, hogy elfogadják az igazolást.
A beutazáshoz a határon egyébként 48 óránál nem régebbi PCR-tesztet kell felmutatni, amelyet valamelyik európai uniós vagy schengeni tagállamban kell elvégezni. A PCR-teszt azonban kiváltható oltási bizonyítvánnyal vagy igazolással arról, hogy az illető már átesett a fertőzésen, de csak abban az esetben, ha ezeket is valamelyik uniós vagy schengeni országban állították ki.
Változtattak a nemzeti oltási stratégián is, a jövő héttől az érettségiző diákok is bekerülnek az elsőbbséggel oltandók csoportjába.
Szlovéniában szerdára 891-gyel több mint 228 ezerre nőtt a regisztrált fertőzöttek száma. Az elmúlt napon hét beteg hunyt el, s ezzel a járvány halálos áldozatainak száma 4142-re emelkedett. A koronavírusos betegek közül 624-en vannak kórházban, 150-en intenzív osztályon.
A szomszédos Horvátországban az elmúlt napon 2927 új fertőzöttet azonosítottak. A járvány kezdete óta számuk elérte a 300 900-at. Az elmúlt 24 órában 43-an haltak bele a fertőzés okozta Covid-19-betegség szövődményeibe, a halottak száma ezzel 6442-re emelkedett. Kórházban 1988 beteget ápolnak, közülük 179-en vannak lélegeztetőgépen.
Davor Bozinovic horvát belügyminiszter, a nemzeti válságstáb vezetője a kormány tudományos tanácsának ülését követően csütörtökön bejelentette: meghosszabbítják az egész országra vonatkozóan az eddig érvényben lévő korlátozásokat. Hozzátette ugyanakkor, hogy az intézkedések megyénként változóak.
A járványhelyzet minden megyében más, ezért nem volna logikus országos szinten szigorítani az intézkedéseken, és vonatkoztatni azon régiókra is, amelyek időben léptek a járvány ellen, és már korábban szigorúbb korlátozásokat léptettek életbe - hangsúlyozta. (MTI)
A projekt az Európai Unió társfinanszírozásával, az Európai Parlament kommunikáció területére vonatkozó támogatási programja keretében valósult meg. Előkészítésében az Európai Parlament nem vett részt, és semmilyen felelősséget vagy kötelezettséget nem vállal a projekt keretében nyilvánosságra hozott információkért és álláspontokért, amelyekért kizárólag a szerzők, a megkérdezett személyek, a program szerkesztői és terjesztői felelősek az alkalmazandó jognak megfelelően. Az Európai Parlament nem felel a projekt megvalósításából esetlegesen származó közvetlen vagy közvetett károkért sem.