Szombathely javát szolgálni - interjú dr. Puskás Tivadarral
– Nyilván nehéz rövid mérleget készíteni kilenc évről, de próbáljuk meg. Melyek azok a sarokszámok, amelyeket fontosnak tart?
– A két polgármesteri ciklus összesen 3297 napot jelentett. 2010. október 3-án bíztak meg a választók azzal, hogy polgármesterként szolgáljam Szombathelyt. Jó szívvel adom át a helyemet a következő polgármesternek, mert kitűnő helyzetet örököl. Amikor a választóktól 2010-ben megkaptam a lehetőséget a szolgálatra, több mint 18 milliárd forint adóssága volt a városnak. Most ez a szám nulla. Az önkormányzat számláján 12 milliárd forint áll rendelkezésre, majd’ 8 milliárd forint a fejlesztésekre lekötött összeg. 2010-ben készítettünk egy tervet az adósság kezelésére. Elkezdtük a munkát, de szerencsére a kormány 2013-ban kiváltotta az önkormányzatokat az adósságcsapdából, de addigra már 3 milliárd forintot így is magunk törlesztettünk. 2013-tól lehetőségünk volt arra, hogy a szombathelyiek által megtermelt értéket a város saját fejlesztéseire is felhasználhassa. Emellett két szikár adatot hadd osszak meg az olvasókkal. Fontosnak tartom, hogy a város közbiztonsága – ahogy korábban is – jobb az országos átlagnál. A 2010-es és a 2018-as adatokat összehasonlítva azt láthatjuk, hogy jelentősen, majd’ harmadára csökkent a bűncselekmények száma. A város iparűzési adóbevétele a 2010-es 4,3 milliárdról 9 milliárd fölé emelkedett a kilenc év alatt. 2010-ben a magas munkanélküliség miatt 1700 új munkahely megteremtését tűztük ki célul. 2013-ra a nagyvállalatok már 2 ezernél is több munkahelyet hoztak létre, a munkanélküliség pedig 2 százalék alá csökkent. Megjelent a munkaerőhiány, amely a gazdaság mai problémája is. Egy város életében fontos az oktatás, a felsőoktatás. Szombathely jelentős összeget költött erre a célra is. Szinte minden bölcsődénket, óvodánkat, iskolánkat a ciklus végére felújítottunk. 2016-ban elkészült a Brenner iskola 2 milliárdos beruházással, 24 tanteremmel, erre is nagyon büszkék lehetünk. 2019-ben megnyílt a Horvát Oktatási Központ, óvodával, általános és középiskolával, hasonló intézmény a Dunántúlon csak Pécsen található. Egy település rangját és jövőjét meghatározza a felsőoktatás minősége. Szombathelyen 60 éve működik felsőfokú képzés. Önkormányzatunk a kormánnyal, a helyi cégekkel és az egyetemmel összefogva 2015-re elindította a műszaki képzést Szombathelyen. A helybéli oktatás azért fontos, hogy a fiatalok Szombathelyen szerezhessék meg azt a tudást, amelyet utána itt, a régiónkban hasznosíthatnak. 2017-ben az ELTE része lett a Savaria Egyetemi Központ – ez mind a szombathelyi, mind a budapesti egyetem számára előnyös.
– Politikai ellenfelei az eredményeit nem is vitatják.
– Ezek a szombathelyiek munkájának az eredményei, nem csak az én érdemeim. Térjünk rá a közlekedésre: az M86-os út Szombathely számára kardinális kérdés, a gyorsforgalmi út megépítése minőségi változást jelentett régiónk számára. Folyamatban van a 87-es út a tervezése. 2016-ban a közgyűlés elfogadott egy 3 éves útfejlesztési tervet. Ennek során számos szombathelyi utca megújult. 2019-ben a megkezdett fejlesztések rendjét az új többség átírta, az előre megtervezett folyamatos útfelújítás helyett újratervezés folyik.
– Akkor beszéljünk egy kicsit a januári rendkívüli közgyűlésről, ahol is a kormánypárti többség elvesztése megkezdődött, egy kardinálisnak nem nevezhető kérdés kapcsán. Törvényszerű volt ez a végkifejlet?
– A kiváltó ok valójában nem lényeges. Már a decemberi közgyűlésen beélesítette az ellenzék a bombát, de az egyik képviselő nem jelent meg. December 30-án négy óra előtt pár perccel hozták a rendkívüli közgyűlés összehívását indítványozó kérelmet.
– Külső szemlélőként úgy látszott, az ellenzék nem volt abban a helyzetben, hogy bármilyen változást végigvigyen, hiszen a kormánypárté volt a többség. Ott belül kellett valaminek történnie.
– Belül nem történt semmi. Erre az időpontra „álltak össze a csillagok”.
– Mi indokolta, hogy a többség elvesztésébe torkolljon végül a történet?
– Mivel nem én indítottam az egészet, azt tudom mondani, hogy az ellenzék számára akkor jött el a lehetőség.
– Molnár Miklóst nem lehetett volna benntartani az eredeti megállapodásban?
– Ezt megint nem tőlem kellene megkérdezni. Véleményem mindenről van, de olyan kérdéseket tesz fel, amelyekben nem én vagyok az illetékes. De beszéljünk inkább az egészségügyről! Az alapellátás önkormányzati, a kórházi és a mentőszolgálati ellátás állami feladat. Itt is ugyanaz a helyzet, mint az oktatásnál: az önkormányzat jelentős segítséget adott mind a kórház, mind a Mentőszolgálat működéséhez is, hiszen mindkettő a szombathelyieket is szolgálja. A Markusovszky kórház fejlesztései a 9 év alatt mintegy 18 milliárd forintot tesznek ki. A kórház felszereltsége és szolgáltatásai európai színvonalúak.
– Erről azért megoszlanak vélemények.
– Mint mindenről. Körülbelül 1 milliárd forintot költöttünk a háziorvosi rendszer fejlesztésére és működésére, de segítettünk a háziorvosi ügyelet finanszírozásában is. Letettük az új egészségügyi alapellátó központ alapkövét.
– Akkor hadd tegyek fel egy kérdést, ami megint rengeteg embert érdekel. Sokáig nem volt ismert, kit indít a kormánypárt polgármesterjelöltként. Az ön neve is felvetődött: vállalt volna még egy ciklust?
– Van egy helyzet, amiben a lehető legkedvezőbb megoldást kell megtalálni. 48 esztendei közszolgálati, 42 évi Országos Mentőszolgálatnál eltöltött munkaviszony, 8 évi országgyűlési képviselői, 9 évi polgármesteri szolgálat után itt az ideje átadni a lehetőséget a fiataloknak. Balázsy Péter agilis, közigazgatási tapasztalatokkal rendelkező, elismert vezető. Szerintem jó döntés volt jelölése.
– Van-e olyan fejlesztés, amit végigvitt volna, megnézte volna, hogyan fejeződik be?
– Hogyne, de meg is nézem! Emeljük ki a Szent Márton Tervet: ennek keretében sikerült egy olyan városrehabilitációt végrehajtani 5 milliárd forintból, amely Magyarországon példátlan. Nézzük az elemeit. A Püspöki Palota II. világháborúban lebombázott szárnyának visszaépítése, a Székesegyház tornyainak látogathatóvá tétele, a Mindszenty és a Berzsenyi tér, a Smidt Múzeum fogadóépületének kialakítása. Nagyon fontos a Romkerten átívelő sétány, hiszen az emberek közvetlenül láthatják, hogy milyen régi, patinás városban élünk. A Szent Márton kártya, a „Születések fája”, a „Polgárlevél” mind-mind a szombathelyiség érzését növelik, az összetartozást erősítik. Elindult a „Szombathely, a segítés városa” program, amely nemcsak azért fontos, mert az újraélesztés mechanikus fogásait tanítja meg, de általa a segítés válik gondolkodásunk alapeszméjévé. A program országos kiterjesztésén dolgozom. Jöjjön a sport!
– De akkor a stadionra is válaszolnia kell.
– Sportot és kultúrát egyben nézzük: mindkét területen az épületek és a programok fejlesztése zajlott. Elkészült a színház, az Iseum, megújult a Sportház, a Savaria Múzeum. A programokat is lehet sorolni, Lamantin Fesztivál, Bartók Fesztivál, a Savaria Táncverseny, az Iseumi Játékok újraindítása. Nézzük a sportot: felépült a Haladás Sportkomplexum, szerintem mindenki szereti, bár ezt nem mindenki vallja be. A multifunkcionális csarnokot a legkülönbözőbb szakosztályok használják.
– A stadionnál mindig szóba kerül a fenntartása, ami legalább évi 300 millióba kerül.
– Ennyibe kerül, ez egy ilyen létesítmény. Jelenleg még nincsen névadó szponzora, ezt is meg kell találni. Ha valakinek van valamilyen értéke, annak mindig örülni kell. A sportinfrastruktúránk egyébként kifejezetten magas színvonalú, és nemcsak az élsportot, hanem a tömegsportot is szolgálja.
– Hogyan alakul az élete a választások után?
– Soha nem gondoltam volna, hogy eljön ez a pillanat, de nyugdíjba megyek. Aktív nyugdíjas éveket szánok magamnak. Vannak olyan területek, amelyeken szívesen tevékenykednék. „Nem vonakodom a munkától”, hangzott Szent Márton egyik jelmondata, ezt igyekeztem a 48 év és 23 napnyi szolgálati időm alatt és ezután is követni. Szeretnék az újraélesztés országos kiterjesztésében segíteni. Felmerült, hogy az Európa Kulturális Fővárosa mintájára a Kárpát-medence Kulturális Fővárosa program is elinduljon. Ebben is vállalnék feladatot. A Szent Márton-i szellemiség terjesztésben is részt vállalok. Amúgy van négy unokám, akik egyre-egyre nőnek, szívesen venném, ha ott is aktívabb lehetnék. Mindenképpen szeretnék még Szombathely javára dolgozni!
Szöveg: Török Tibor
Fotó: Nagy Jácint
A projekt az Európai Unió társfinanszírozásával, az Európai Parlament kommunikáció területére vonatkozó támogatási programja keretében valósult meg. Előkészítésében az Európai Parlament nem vett részt, és semmilyen felelősséget vagy kötelezettséget nem vállal a projekt keretében nyilvánosságra hozott információkért és álláspontokért, amelyekért kizárólag a szerzők, a megkérdezett személyek, a program szerkesztői és terjesztői felelősek az alkalmazandó jognak megfelelően. Az Európai Parlament nem felel a projekt megvalósításából esetlegesen származó közvetlen vagy közvetett károkért sem.