Egészség a középpontban: jóga, stresszkezelés, újraélesztés, szenvedélybetegségek az Orlayban
„Mivel egész évben gyakorlatilag az osztályfőnöki órákra korlátozódik az egészségre való figyelem, idén augusztusban, a tanév tervezésénél azzal állt elő az Osztályfőnöki Munkaközösség, hogy mi lenne, ha idén megpróbálnák ezt tömbösíteni, ezáltal nagyobb hangsúlyt adni az egészséges életnek. Mindezt több oldalról megközelítve, mind a mentális, mind a fizikális egészség terén” – kezdte lapunknak dr. Sárayné Süle Gabriella, a Vas Vármegyei Szakképzési Centrum Kereskedelmi és Vendéglátó Technikum és Kollégium igazgatója.
Így kialakult egy kis szervezőcsapat, mely összeállított egy négynapos programot az iskola összes osztályának. Az előadók kiválasztásánál az Egészségfejlesztési Iroda Szombathely és Járása (EFI) volt az egyik fő partnerük, a mentális és a fizikális egészség terén is segítették a szervezőcsapatot.
Egy plakátkiállítással indult a program, de volt például jóga, valamint gerinctudatossági óra, szorongás- és stresszkezelés, nőgyógyászati előadás, újraélesztés az alacsonyabb évfolyamokban pedig nagy hangsúlyt fektettek a szenvedélybetegségekre, függőségekre is, kifejezetten a dohányzás visszaszorítása miatt, egyik fő támogatójuk ebben a Magyar Kékkereszt Egyesület volt.
Nagy segítségükre volt az intézmény szociális segítője, Szegedi Marietta, aki több osztályban is tartott előadást a mentális egészséggel kapcsolatban, főként a stresszkezelés és az önismeret fontosságáról. De szintén az önismeretről tartott előadást az egyik tanárnő lánya, aki pszichológusként végzett, illetve egy másik kolléganő lányát is meghívták, aki gyógytornát tartott.
Külön öröm, hogy vendégük volt az Oladi Technikum néhány diákja is, akik a lányok legnagyobb örömére a szépség témakörben tartottak sminkkel és hajápolással kapcsolatos órákat, bemutatókat.
De nemcsak külső előadók voltak, hanem a mindennapi tananyagba is belecsempészték az egészséget. Magyar órán például Nyáry Krisztián Így ettek ők című műve volt a téma, történelem órán a reneszánsz tányérat elemezték egészség szempontjából, matek órán pedig testtömeg indexet, kalóriát számoltak.
„Úgy vettem észre, hogy a jóga és relaxáció volt az, ami meglepően nagy sikert aratott a diákoknál. Azért is mondom, hogy meglepő, hiszen ennél a korosztálynál nem feltétlenül kapnak olyan nagy hangsúlyt ezek a témák. De nagyon pozitívak voltak a visszajelzések ezekről az órákról” – árulta el az igazgató, hozzátéve, összességében nagyon jól érezték magukat a diákok az egészséghéten, ezért hagyományt szeretnének vele teremteni.
A projekt az Európai Unió társfinanszírozásával, az Európai Parlament kommunikáció területére vonatkozó támogatási programja keretében valósult meg. Előkészítésében az Európai Parlament nem vett részt, és semmilyen felelősséget vagy kötelezettséget nem vállal a projekt keretében nyilvánosságra hozott információkért és álláspontokért, amelyekért kizárólag a szerzők, a megkérdezett személyek, a program szerkesztői és terjesztői felelősek az alkalmazandó jognak megfelelően. Az Európai Parlament nem felel a projekt megvalósításából esetlegesen származó közvetlen vagy közvetett károkért sem.