Szombathelyi iskolások üdülhetnének a SZOVA nyaralójában
Szombathely Megyei Jogú Város Önkormányzata minden évben nyári napközis tábort szervez. Mint az az előterjesztésben olvasható, a napközis tábor biztosítása mellett, a Balaton parti táborozási lehetőségek beszűkülésével párhuzamosan, felmerült a szombathelyi gyermekek Balatonnál történő táboroztatásának átgondolása. Az egykori balatonberényi gyereküdülő történetével mi is többször foglalkoztunk. Mint ismeretes, az állam 2012-ben vette el a megyei önkormányzattól az ingatlant, néhány évig még nyaralhattak is vasi iskolások a létesítményben, de 2016-tól üresen áll az üdülő. 2021-ben pedig már elbontották a volt balatonberényi gyermeküdülő egy részét és lakások építését kezdték meg.
Az önkormányzati tulajdonban lévő SZOVA Zrt.-nek Fonyódon van egy 9 szobás nyaralója, amely a zrt. dolgozóinak és családjainak biztosít üdülési lehetőséget. Az ingatlant infrastrukturális feltételei, kertje, elhelyezkedése alkalmassá teszik arra, hogy egy bentlakásos, iskolás gyermekeknek szóló tábor helyszínéül szolgáljon. Javasolják, hogy a szombathelyi általános iskolákban tanuló gyermekek itt táborozhassanak június 18. és július 9. között. A tervek szerint turnusonként egy-egy általános iskola diákjai vehetnének részt a táborban, az adott iskola pedagógusai lennének a tábor vezetői, illetve a segítői. Évente három szombathelyi általános iskola diákjai táborozhatnának így.
Az előző év nyári napközis táborának adatai alapján a legtöbb gyermek a Derkovits Gyula Általános Iskolából (44 fő), a Váci Mihály Általános Iskola és Alapfokú Művészeti Iskolából (23 fő), valamint az Oladi Általános Iskolából (20 fő) vette igénybe a nyári táborozási lehetőséget, ezért javasolják, hogy idén ők nyaralhassanak a Balaton partján. Egy turnusban az ingatlan sajátosságait és a közegészségügyi előírásokat figyelembe véve 20 gyermek táboroztatása lehetséges. Pedagógusok szakmai javaslatának figyelembevételével a 4.,5. és 6. osztályos gyermekek táboroztatására kerülne sor.
A táborban résztvevő gyermekek kiválasztásának szempontjai: szociális rászorultság, kiemelkedő tanulmányi eredmény -, szorgalom vagy sport teljesítmény, tanulmányi vagy sport versenyen elért eredmény - írja az előterjesztés.
A költségvetésben 6 millió forintot különítettek el a táboroztatásra, ehhez a polgármester és az alpolgármesterek plusz 100 -100 ezer forintot ajánlottak fel a saját fizetésükből, így összesen 400 ezer forinttal járulnak hozzá a gyerekek táboroztatásához. A végleges döntést a közgyűlés hozza meg.
Illusztráció: pixabay.com
A projekt az Európai Unió társfinanszírozásával, az Európai Parlament kommunikáció területére vonatkozó támogatási programja keretében valósult meg. Előkészítésében az Európai Parlament nem vett részt, és semmilyen felelősséget vagy kötelezettséget nem vállal a projekt keretében nyilvánosságra hozott információkért és álláspontokért, amelyekért kizárólag a szerzők, a megkérdezett személyek, a program szerkesztői és terjesztői felelősek az alkalmazandó jognak megfelelően. Az Európai Parlament nem felel a projekt megvalósításából esetlegesen származó közvetlen vagy közvetett károkért sem.