Szórakoztató tudományok, avagy Kutatók Éjszakája a SEK-en
A természettudományi karon ezen az estén fizikai, kémiai, biológiai laborkísérletekbe pillanthattak bele az érdeklődők, az előadások a természettudományok teljes spektrumát lefedték az atomfizikától kezdve a mikrobiológián át a geometriáig – úgy vált élővé a tudomány, hogy azt a gyermekek is megérthették, hiszen rájuk, mint a jövő kis természettudósaira, éppúgy számítottak a Kutatók Éjszakáján, mint szüleikre. Az eseményt színesítették – a történetének egy szakaszában egyébként természettudományként művelt – pszichológiai programok, valamint irodalomtörténeti előadás is.
Látogatóktól hangos tudományos piactérré vált a C épület aulája: bár az egyik standon gombákkal is találkozhattunk, ezen az estén a tudomány kínálta portékáit megtekintésre. A "gépész show" talán legizgalmasabb eleme a 3D nyomtatók bemutatása volt: gépészhallgatók szemléltették, hogyan hoznak létre hőre lágyuló műanyagból 3D testeket. A bonyolultabbakat – mint például egy 3D kirakóst – több mint 70 óra alatt hozza létre az Ender-3 nyomtató, de a mini szellemfigura a látogatók szeme előtt készült el. A minimérnököknek létrehozott kreatív világban szorgoskodtak a gyerekek: 3D tollal virágot, telefonfülkét, Yoda mestert is "rajzolhattak". A Schaeffler-Savaria Kft. elektromos játékkal és egy szerelőállvánnyal érkezett a programra, itt az operációs skilleket gyakorolhatták az érdeklődők; a TDK Hungary Components Kft. standjánál bevásárlóérmék is készültek emlékbe. Az aulában volt még sakk mesterséges intelligencia ellen, számítógépesjáték-készítés, de gombakiállítás is, ami nem képeken mutatta be a sok gombafajtát: a gombák ott sorakoztak felcímkézve (ehetőség szerint osztályozva) Németh László standján, aki gyakorlati tanácsokat adott a vendégeknek, mire érdemes ügyelniük gombaszedés közben.
A C épület első emeletén Öveges professzor megunhatatlan kísérleteit szemléltette Szendreiné Boncz Ildikó, annak jegyében, hogy a környező világ megismeréséhez a tapasztaláson keresztül vezet az út. Először hőtani kísérletekre került sor – hogyan változik melegítés hatására a fémhuzal térfogata. A szilárd testek után a folyadékok tágulására is láttunk példát, üvegcsőben melegített víz segítségével. A légnemű anyagok sem maradtak ki a kísérletek sorából: sörösüvegben melegített levegő tágulását láthattuk, ami felemelte az üveg szájára helyezett pénzérmét. Boncz Ildikó tippeket adott, hogyan, milyen eszközökkel tudjuk otthoni környezetben elvégezni ezeket a klasszikus kísérleteket, s a gyerekek reakcióiból jól látszott, a kísérletezés, bármilyen egyszerűnek tűnő folyamatokat is mutat be, sosem veszít varázsából.
A B épületben Bátorfi János segítségével megnézhettük a Savaria Műszaki Intézet elektronmikroszkópját és anyagvizsgáló laborját. Méltán lehetünk büszkék, hiszen az ilyen detektorokkal felszerelt elektronmikroszkóp egyedüli az országban, s lényege, hogy elektronsugarat használ a megfigyelendő tárgy leképezésére. A hagyományos fénymikroszkópéhoz képest sokkal jobb felbontása révén az elektronmikroszkópos felvételeken a sejten belüli részletek, de atomok kontúrjai, szabályos kristályrácsszerkezet körvonalai is megfigyelhetők. Csiszolt kerámialapocskát vizsgálhattunk hagyományos mikroszkóppal, keménységmérő-, majd elektronmikroszkóppal – különböző nagyításokban figyeltük meg szerkezetét, hiszen az anyagot felépítő szemcsék és a szemcsék belső szerkezete is feltárult az utóbbi segítségével. Nagyon látványos volt, mikor a síkbeli képek mellett 3D szemüveg alkalmazásával a térbeli elhelyezkedést is megvizsgálhattuk – nem csoda, hogy a hallgatók imádnak ezzel a géppel dolgozni a mindennapi oktatás során. Számos program várta vendégeit a hagyományosan szeptember utolsó péntekén megrendezett programon, mely újra bizonyította: játszva tanulva a természettudományok igenis szórakoztatók.
A Kutatók Éjszakája az Európai Bizottság kezdeményezésére az EU-ban és azon túl megrendezett programsorozat minden év szeptember utolsó péntekén, célja a kutatói életpálya bemutatása és vonzóvá tétele. A 2005-ben indult kezdeményezés 2006 óta Magyarországon is évente megrendezésre kerül. A kb. 30 országban, több mint 340 városban megszervezett program mára a legnagyobb hazai tudományos-ismeretterjesztő fesztivállá vált, ahol számos érdekességet tudhatunk meg a minket körülvevő világról a tudomány segítségével és megismerhetjük a magyar kutatók közösségét. Az ELTE SEK több mint 10 éve aktív részese a programsorozatnak. |
Tar Patrícia
Fotó: Nagy Jácint
A projekt az Európai Unió társfinanszírozásával, az Európai Parlament kommunikáció területére vonatkozó támogatási programja keretében valósult meg. Előkészítésében az Európai Parlament nem vett részt, és semmilyen felelősséget vagy kötelezettséget nem vállal a projekt keretében nyilvánosságra hozott információkért és álláspontokért, amelyekért kizárólag a szerzők, a megkérdezett személyek, a program szerkesztői és terjesztői felelősek az alkalmazandó jognak megfelelően. Az Európai Parlament nem felel a projekt megvalósításából esetlegesen származó közvetlen vagy közvetett károkért sem.