Szuhai Viktor: „Elsődleges a városlakók érdeke”
– Általánosságban hogyan értékeli a ciklusból eltelt bő négy évet?
– Az önkormányzatok az egész ország területén nehéz helyzetben vannak. Említhetném a covidot, az energiaválságot, a magas inflációt. Ennek ellenére úgy gondolom, Szombathely fejlődik, a költségvetés stabil. A szociális hálónk erős: nemcsak megtartottuk a támogatási formákat, de növelni is tudtuk az igényelhető összegeket, továbbá olyan speciális elemekkel egészítettük ki a rendszert mint, a LED-csere és a szén-monoxid-érzékelők beszerzését célzó program. Emellett utakat, járdákat újítottunk fel, épült egy új híd. Legfőbb célunk, hogy a szombathelyiek szeressenek itt élni. A lakosság érdekei mentén dolgozunk, mellőzve a pártpolitikát. A közgyűlésben konstruktív munka folyik, meghallgatjuk az ellenzéket, komolyan vesszük és megvitatjuk a javaslataikat. A döntések túlnyomó többsége konszenzussal születik.
– Mi jellemezte a város nemzetközi kapcsolatait az elmúlt négy esztendőben?
– A covid teljesen átalakította a kapcsolattartást. A személyes találkozások elmaradtak, a fókuszt áthelyeztük az online megbeszélésekre, így bizonyos szempontból intenzívebbé is vált az együttműködés. A webkonferenciákon jellemzően 4-6 testvérváros vezetői, szakemberei vettek részt egyszerre, meg tudtuk beszélni a mindennapok problémáit, például a járvány elleni védekezésről, állatvédelemről cseréltünk eszmét, meghallgattuk egymást ötleteit, tapasztalatait, ami nagyon hasznosnak bizonyult. Olyan városokkal is élénkült a párbeszéd, amelyekkel korábban kevésbé volt intenzív a kapcsolat. A járvány elmúltával újra felvettük a személyes kapcsolatok fonalát, oda-vissza látogatások történtek. Igyekszünk jelen lenni a testvérvárosaink rendezvényein, és vendégül látjuk a külföldi delegációkat a Savaria Történelmi Karneválon.
– Hány testvérvárossal rendelkezik jelenleg Szombathely, és milyen előnyökkel járnak ezek a kapcsolatok?
– 17 testvérvárosunk és 3 baráti városunk van. Ez egy viszonylag magas szám, szinte lehetetlen ennyi partnerrel aktív kapcsolatot ápolni. A testvérvárosi együttműködések kialakulhatnak vallási, történelmi alapon és személyes kapcsolatok révén, mint ahogy legutóbb Lengyelország esetében is. Nemzetközi kapcsolataink Szombathely hírét viszik a világban. Gyümölcsöző együttműködés alakulhat ki helyi és külföldi iskolák, kulturális intézmények, vallási és sportszervezetek között. A Savaria Múzeum például egy nemzetközi pályázat segítségével közös bemutatkozó projektet valósított meg Elblag múzeumával. A németországi Kaufbeurenhez 30 éves kapcsolat fűz minket, civil szervezetek, iskolák révén szoros az együttműködés, minden évben eljönnek a karneválra.
– Tervezik-e a testvérvárosi hálózat bővítését?
– Inkább arra fókuszálunk, hogy a meglévő partnervárosainkkal szélesítsük, mélyítsük a kapcsolatot. De mindenki felé nyitottak vagyunk, nem zárkózunk el az érdeklődők elől. Testvérvárosi szerződések köttethetnek adott pillanatban valamilyen közös érték vagy szakmai együttműködés alapján, illetve személyes kapcsolatok által. Ilyesmi bármikor adódhat, tehát soha ne mondd, hogy soha.
– A városstratégiai és az egészségügyi bizottság tagjaként hogyan értékeli a testületekben végzett munkát?
– A bizottságokban komoly döntés-előkészítő szakmai munka folyik. Szombathely úthálózata és forgalmi rendje mindig ad témát, az út- és járdaprogramok, uniós pályázatok véleményezése és a sportélettel kapcsolatos döntések is a városstratégiai bizottsághoz tartoznak. Az egészségügyi bizottságban ugyancsak fontos kérdésekről vitáztunk például a covid-időszak alatt, de a városvezetés által kidolgozott háziorvosi életpályamodellt, az orvosok rezsitámogatását és az ügyelet új rendszerét is szakmai viták után támogatólag terjesztettük a közgyűlés elé. Úgy gondolom, példaértékű munkát sikerült elvégeznünk.
– Ön az állatvédelmi kerekasztal egyik kezdeményezője volt. Hogyan működik ez a fórum, mi a célja?
– Személyes indíttatásból jött az ötlet, hiszen magam is kutyatartó vagyok, és a fontosnak érzem a felelős állattartásról szóló edukációt. Az önkormányzat és civil szervezetek közös platformja ez, az volt a cél, hogy egy asztalhoz üljünk, kialakuljon az egymást közti kommunikáció. Dolgozunk rajta, hogy Szombathely az állatok számára is élhető város legyen.
– 2019-ben az Éljen Szombathely! listájáról jutott a közgyűlésbe, júniusban egyéni körzetért verseng majd.
– A 11. számú választókerületben indulok képviselőjelöltként. Több mint 30 éve lakom Oladon, jól ismerem a körzetet. Tisztában vagyok az ottani gondokkal, és jó ideje segítek a háttérből. Szeretném az ott lakók érdekeit képviselni a közgyűlésben, hogy minél hamarabb és minél hatékonyabban tudjuk megoldani a problémákat, ennyi a programom lényege. Úgy érzem, megvan a kellő szakmai tapasztalatom, helyismeretem és szociális érzékenységem az egyéni képviselői munkához.
Krizsán Zsuzsanna
Fotó: Nagy Jácint
A projekt az Európai Unió társfinanszírozásával, az Európai Parlament kommunikáció területére vonatkozó támogatási programja keretében valósult meg. Előkészítésében az Európai Parlament nem vett részt, és semmilyen felelősséget vagy kötelezettséget nem vállal a projekt keretében nyilvánosságra hozott információkért és álláspontokért, amelyekért kizárólag a szerzők, a megkérdezett személyek, a program szerkesztői és terjesztői felelősek az alkalmazandó jognak megfelelően. Az Európai Parlament nem felel a projekt megvalósításából esetlegesen származó közvetlen vagy közvetett károkért sem.