
Tegyük szebbé a világot: az igazságosabb gazdaságról tartott előadást dr. Székely János szombathelyi megyéspüspök
Rómában tartotta ülését az Európai Püspöki Konferenciák Tanácsának (CCEE) szociális kérdésekkel foglalkozó szekciója A közgazdaságtan új útja címmel március 6-8-ig. A tanácskozás felelőse volt Székely János, a Magyar Katolikus Püspöki Konferencia (MKPK) Caritas in Veritate Bizottságának elnöke. A közgazdaságtan és a katolikus egyház társadalmi tanításának szakértői az európai püspöki konferenciák képviselőivel együtt vitatták meg, hogy az evangélium szelleme, a szeretetről és az igazságosságról szóló örömhír miként inspirálhatna igazságosabb világgazdaságot mindenki, különösképpen a legszegényebbek javára.
Dr. Székely János előadása: hogyan lehetne igazságosabb a (világ)gazdaság
Napi két dollár
Székely János beszámolt arról a döbbenetes igazságtalanságról, mi szerint bolygónkon 2,7 milliárd ember él napi alig két dollárból. Hat másodpercenként hal meg egy gyermek, évente kilenc millió ember hal éhen. Földünkön nyolc személynek annyi a magántulajdona, mint négy milliárdnak együttvéve. Az összes pénz 59 százaléka fölött hatan (!) rendelkeznek. A luxuscikkekre fordított összeg pont elegendő lenne arra, hogy mindenütt megszűnjön az éhínség.
Hogyan lehetne igazságosabb a világ? Hiszen Jézus a világ megújításáért jött, s Isten dicsősége az élő – boldog – ember. Meg kellene szüntetni az adóparadicsomokat, szükség lenne a pénzügyek nyilvánosságára, a nemzetközi közösség (ENSZ) fokozott iránymutatására az igazságosabb gazdasági rend felépítéséhez. El kellene törölni az államadósságok kamatos kamattal való megterhelését. (És még sorolhatnánk.)
A gazdagsághoz kell a másik ember boldogsága is
A gazdaság célja nem a haszon, hanem az ember. A teljes ember és minden ember java (közjó). A gazda(g)sághoz kell a másik ember boldogsága is (Szent Tamás). A gazdaság nem erkölcsmentes terület. Az etika ne csak, mint utólagos jótékonykodás, vagy kármentés „lépjen be”. Csak együtt tudunk boldogok lenni, egyetlen nagy család vagyunk. Minden állam célja a teljes foglalkoztatás kell, hogy legyen. „A társadalom etikai alapjai vesztek el. A vallások, főként a kereszténység adhatná vissza ezeket.” (Jürgen Hambermas; 1929 – német filozófus, szociológus) Újra kellene humanizálni a gazdaságot.
Legyünk a remény emberei, zarándokai! – bíztatott Székely János. Világi szentekre lenne szükség. Nyakkendős, farmernadrágos, mobiltelefonos szentekre. Ragyogó családokra, csillogó szemű fiatalokra, sugárzó idősekre. Tegyük szebbé a világot!
Szöveg: Szenkovits Péter
Fotó: Nagy Jácint


A projekt az Európai Unió társfinanszírozásával, az Európai Parlament kommunikáció területére vonatkozó támogatási programja keretében valósult meg. Előkészítésében az Európai Parlament nem vett részt, és semmilyen felelősséget vagy kötelezettséget nem vállal a projekt keretében nyilvánosságra hozott információkért és álláspontokért, amelyekért kizárólag a szerzők, a megkérdezett személyek, a program szerkesztői és terjesztői felelősek az alkalmazandó jognak megfelelően. Az Európai Parlament nem felel a projekt megvalósításából esetlegesen származó közvetlen vagy közvetett károkért sem.