Tervezet: ha nincs elég háziorvos, akár a körzeteket is összevonnák
Mint írják, a kormány honlapján megjelent az a háziorvosi körzetek átalakításáról szóló rendelettervezet, amely a praxiskezeléssel kapcsolatos feladatokról: betöltetlen körzetek ellátásának biztosításáról, körzetek megállapításáról, az átalakítás részletszabályairól szól.
Visszautaltak arra, hogy a háziorvosi rendszer átalakítását még tavaly szavazta meg a Parlament, amelynek egyik fontos pontja, hogy a kis körzeteket akár össze is vonnák, a szabad kapacitásokat pedig arra használnák fel, hogy minden körzetben legyen orvos. Takács Péter egészségügyi államtitkár a Portfoliónak a héten adott interjúban ezt azzal szemléltette, hogy „szerinte luxus, hogy 150-200 főre tartanak fent egy praxist, 871 forint/fős finanszírozás mellett a fiatalok nem fognak elmenni praktizálni.”
A most megjelent dokumentum ezeket a kereteket teremtené meg azzal, hogy az alapellátási körzet kialakítása keretében a praxiskezelő új körzetet hozhat létre. A tervezet arra az esetre is kitér, ha az alapellátási körzet tartósan (hat hónapot meghaladóan) betöltetlen, akkor – fő szabályként – a szomszédos körzetbe építik be. Az önkormányzat és a háziorvos 30 napot kap arra, hogy az új körzethatárok alapján módosítsa a szerződést.
A Belügyminisztérium augusztus 24-ig várja a véleményeket a rendelettervezethez.
Az egészségügyi rendszer reformjaként a kormány már idén elindította az átszervezett ügyeleti rendszert is több vármegyében. Ennek az a lényege, hogy az átálló megyékben a korábbinál kevesebb ügyeleti pont marad meg. A sürgősségi betegellátást hétköznap délután 4-től, hétvégente és ünnepnapokon az Országos Mentőszolgálat koordinálja, a háziorvosok este 10-ig, hétvégén és ünnepnapokon 8–14 óra között ügyelnek, utána csak a mentőké és a sürgősségi ellátásé a terep.
A projekt az Európai Unió társfinanszírozásával, az Európai Parlament kommunikáció területére vonatkozó támogatási programja keretében valósult meg. Előkészítésében az Európai Parlament nem vett részt, és semmilyen felelősséget vagy kötelezettséget nem vállal a projekt keretében nyilvánosságra hozott információkért és álláspontokért, amelyekért kizárólag a szerzők, a megkérdezett személyek, a program szerkesztői és terjesztői felelősek az alkalmazandó jognak megfelelően. Az Európai Parlament nem felel a projekt megvalósításából esetlegesen származó közvetlen vagy közvetett károkért sem.