Több tízezren tüntettek tegnap a Kossuth téren
Mint írják, országos sztrájkkal, több kilométeres élőlánccal, hídfoglalással és koncertekkel egybekötött tüntetéssel telt a nap, amikor az egész ország a tanárokra figyelt. Talán soha ennyiszer nem hangzott még el, hogy mi a baj a magyar közoktatással, miért nincs elég tanár az iskolákban, miért megalázóan alacsony a tanárok fizetése. Az ismert követeléseken felül – béremelés, sztrájkjog visszaállítása, munkaterhek csökkentése – egy új is elhangzott a szerdai demonstrációkon: a budapesti Kölcsey Ferenc Gimnáziumból kirúgott öt tanár visszavétele. Sok tanár szerint a kirúgásuk csak olaj volt a tűzre, felerősítette az egyre hangosabb elégedetlenséget.
A nap egyik csúcspontja (de legalábbis egyik leglátványosabb mozzanata) a Budapesten szerveződött élőlánc volt, amiben több ezren vettek részt. Több mint 50 iskolából jöttek szülők, de rengeteg fiatalt, diákot lehetett látni a Budáról egészen a Keleti pályaudvarig kígyózó, több kilométer hosszan elnyúló tömegben. Autósok és buszsofőrök dudálással fejezték ki egyetértésüket a látványos akció alatt. Nemcsak a fővárosban készültek élőlánccal, Veszprémben, Szegeden Szombathelyen, Velencén és Ráckevén is hasonló módon fejezték ki véleményüket a tiltakozó tanárok, diákok és szülők.
A demonstrációsorozat a Margit híd elfoglalásával folytatódott késő délután, röpke 20-30 perc alatt teljesen megtelt tüntetőkkel a híd és környéke, többezres tömeg gyűlt össze. Egy ponton már annyian voltak, hogy a szervezők megkérték az újonnan érkezőket, hogy inkább menjenek át a Kossuth térre. Mindez azonban nem hatotta meg a köztévét, és inkább egy tojásmúzeumból tudósítottak, csak később számoltak be a hídfoglalásról. De abban sem sok köszönet, ahogy a kormánypárti sajtó kezelte az eseményt. A tüntetők többek között arról beszéltek a Telex tudósítójának, hogy egy jogállamban nem lehet kirúgni tiltakozó tanárokat, és hogy nem a saját fizetésük, hanem a pályakezdők bére miatt emelik fel a hangjukat.
A tüntetők lelkesedése akkor sem csökkent, amikor átvonultak a Kossuth térre, ahol rég nem látott nagyságú tömeg alakult ki estére. Mire elkezdődtek a beszédek és a koncertek, már megtelt a tér, mozdulni sem nagyon lehetett a Parlament előtti részen. Tanárok, színészek, diákok, jogvédők szólaltak fel, zenélt Funktasztikus, Péterfy Bori és a Kiscsillag.
A Szülői hang egyik képviselője, aki maga is tanár, arról beszélt, hogy a szülőknek kell kiállniuk és összefogniuk a tanárokért, és ez most sikerült. A felszólaló diákok Pintér Sándor belügyminiszternek is üzentek, a kirúgott tanárok visszahelyezését kérték. Molnár Áron alias noÁrt azt ígérte, hogy nem állnak meg, ameddig ez meg nem történik. A 2016-ban indult „kockás inges” tanári tiltakozások egyik ismert arca, Pilz Olivér, a Miskolci Herman Ottó Gimnázium tanára összefogásra és tömeges munkabeszüntetésre szólította fel a szakszervezeteket.
Nagy Ervin színész az 1992-es politikusi generációt szólította meg azzal, hogy „kaparják magukból elő az embert”. Beszédet mondott Törley Katalin, a Tanítanék Mozgalom egyik alapítója is, akit szintén kirúgtak a Kölcsey Ferenc Gimnáziumból. Szerinte az oktatás több millió ember ügyévé vált, és azt üzente, hogy nem szabad meghunyászkodni a hatalommal szemben. Az esemény végén több ezer tüntető emelte a magasba a világító mobilját. noÁr búcsúzóul azt mondta a tömegnek, hogy: legyen a szívükben düh és remény.
Fotó: Telex Facebook-oldala - Hevesi-Szabó Lujza / Telex
A projekt az Európai Unió társfinanszírozásával, az Európai Parlament kommunikáció területére vonatkozó támogatási programja keretében valósult meg. Előkészítésében az Európai Parlament nem vett részt, és semmilyen felelősséget vagy kötelezettséget nem vállal a projekt keretében nyilvánosságra hozott információkért és álláspontokért, amelyekért kizárólag a szerzők, a megkérdezett személyek, a program szerkesztői és terjesztői felelősek az alkalmazandó jognak megfelelően. Az Európai Parlament nem felel a projekt megvalósításából esetlegesen származó közvetlen vagy közvetett károkért sem.