
Tornádó Szombathely környékén: részletes tanulmány jelent meg a tavaly júniusban pusztító viharról
Az anyagot Hérincs Dávid, Komjáti Kornél és Kun Sándor állították össze, a szerzők elemzik a szupercellák és a tornádó kialakulását elősegítő szinoptikus helyzetet, továbbá vizsgálják a két cella összeolvadásának szerepét a tornádógenezis folyamatában. Emellett bemutatják a magyar oldalon elvégzett részletes kárfelmérések eredményeit, valamint osztrák viharvadászok és szemtanúk beszámolóit, hogy átfogó képet nyújtsanak a tornádó pusztításáról.
Hérincs Dávid a tornádó kárfelméréséről szóló blogbejegyzésében ezt írta tavaly július 1-jén:
Az Alpok délkeleti lábánál, hozzávetőlegesen a Graz-Sárvár vonalon aznap délután egy összeáramlási zóna jött létre, mely mentén 4 óra után több zivatargóc is kipattant. Ezek közül a két legnyugatabbi, szorosan egymás mögött haladó szupercella Burgenlandban megerősödött, és 6 órára részlegesen összeolvadtak. Amerikai és európai esetek alapján egyaránt kimutatták korábban, hogy az ilyen folyamatok megfelelő egyéb hatások fennállása esetén kedvezhetnek tornádógenezisnek, és feltételezhető, hogy ebben az esetben is szerepe lehetett ennek a tornádó létrejöttéhez. Az elérhető ausztriai megfigyelések alapján 18:26 körül már földet ért a forgószél Nagyszentmihálytól (Großpetersdorf) délre, az előző éjszakai, kiadós csapadékot produkáló zivatarrendszer nyomán kiáradt Pinka árterében. Ezt követően kárjelentések érkeztek Sámfalva (Hannersdorf) közeléből és a Csémtől (Schandorf) délkeletre található erdőből, majd a határon átkelve Narda déli felén is áthaladt a tornádó, ahol már épületekben is jelentős károkat okozott. A helyzet érdekességét az adta, hogy mindeddig az időpontig nem alakult ki határozott kondenzációs tölcsér, inkább csak a felhőből lenyúló tuba, ritkábban kisebb-nagyobb, szakadozott „örvénydarabok” mutatkoztak, de a felszínen felkavart por és törmelék, melyet több szemtanú is levideózott, egyértelművé tette a tornádó meglétét. Toronytól északra elhaladva azonban 1-1,5 percre teljesen lenyúlt a tornádótölcsér, majd egy átmeneti visszahúzódás után Sétől északra ismét. A végső feloszlás 19:04 körül következett be, tehát a tornádó teljes időtartama több, mint fél óra volt, viszont eközben valószínűsíthetően többször lehettek olyan időszakok, amikor nem volt – érzékelhető erősségű – örvénylés a felszínen, melyről a megfigyelt károk is árulkodtak.
Hérincs Dávid összeállítása a Szombathely környékén 2024. június 9-én pusztító tornádóról
A károkról szóló, fotókkal illusztrált bejegyzés itt olvasható.
A részletes szakmai elemzést tartalmazó bejegyzés itt érhető el, a Légkör cikke a csatolt dokumentumban is megnyitható.
A viharról portálunk is beszámolt fotókkal és videókkal.
Az első fotók 2024 júniusában a tornádó nardai pusztításáról:
Borítókép: Hérincs Dávid

A projekt az Európai Unió társfinanszírozásával, az Európai Parlament kommunikáció területére vonatkozó támogatási programja keretében valósult meg. Előkészítésében az Európai Parlament nem vett részt, és semmilyen felelősséget vagy kötelezettséget nem vállal a projekt keretében nyilvánosságra hozott információkért és álláspontokért, amelyekért kizárólag a szerzők, a megkérdezett személyek, a program szerkesztői és terjesztői felelősek az alkalmazandó jognak megfelelően. Az Európai Parlament nem felel a projekt megvalósításából esetlegesen származó közvetlen vagy közvetett károkért sem.