Túlórapénz: jogerősen pert nyert három vasi tanár a tankerület ellen
A tanárok azért perelték be a tankerületet a munkaügyi bíróságon, mert az úgy értelmezte a jogot, hogy a négy napon belül elrendelt helyettesítések beleférnek a „normál” munkaidőbe, a pedagógusok szerint viszont rendkívüli munkavégzésnek számítanak, amit a törvény szerint pluszban ki kell fizetni.
Első fokon a munkaügyi bíróság a tanároknak adott igazat, de a Szombathelyi Tankerületi Központ fellebbezett, hogy aztán a Győri Ítélőtábla most kimondja a végső szót, mindenben helybenhagyva az elsőfokú ítéletet.
Mostani ítéletében a bíróság arra kötelezte a tankerületet, hogy három évre visszamenőleg - a 2020. szeptember és 2023. január 31. közötti időszakra - fizesse meg a pedagógusok túlóradíját, számol be róla a Szabad Európa.
Az eset hatással lehet hasonló más perekre is. Ugyanis 147 Vas megyei tanár – hármas csoportokban – összesen 49 munkaügyi pert indított a szombathelyi tankerülettel szemben. A másik 48 pert (144 érintett pedagógus) jelenleg szüneteltetik, de most, hogy megszületett a jogerős ítélet, gyorsan megváltozhatnak a dolgok.
A Szombathelyi Tankerületi Központnak valószínűleg nincs más választása, mint rendezni az összes ki nem fizetett túlórát, ami összességében több millió forintra rúghat, és ehhez még hozzájönnek a szintén milliós nagyságrendű ügyvédi költségek.
A pedagógusok jogállása 2024 januárjától – az elhíresült státusztörvénnyel – megváltozott ugyan, de a jogerős ítélet azt is jelenti, hogy a tanárok a teljes 2023-as évre is perelhetik a tankerületet az ilyen jellegű elmaradt túlóradíjak miatt, és minden bizonnyal meg is nyerik, utal a per következményeire a lap.
A Szabad Európa elérte a Szombathelyi Tankerületi Központ vezetőjét, Fodor Istvánt, aki azt mondta, tiszteletben tartják a bíróság döntését, és az ez alapján jogosnak ítélt összegeket a perekben érintett minden pedagógus számára meg kívánják fizetni.
Fodor arra viszont már nem válaszolt, hogy mi történik azokkal a túlórákkal, amelyek miatt nem pereltek a tanárok.
Magyarországon nincs ugyan precedensjog, de a Győri Ítélőtábla döntése jóval túlmutat Vas vármegye határain.
Fotó: illusztráció/Pexels
A projekt az Európai Unió társfinanszírozásával, az Európai Parlament kommunikáció területére vonatkozó támogatási programja keretében valósult meg. Előkészítésében az Európai Parlament nem vett részt, és semmilyen felelősséget vagy kötelezettséget nem vállal a projekt keretében nyilvánosságra hozott információkért és álláspontokért, amelyekért kizárólag a szerzők, a megkérdezett személyek, a program szerkesztői és terjesztői felelősek az alkalmazandó jognak megfelelően. Az Európai Parlament nem felel a projekt megvalósításából esetlegesen származó közvetlen vagy közvetett károkért sem.