Túlterheltek a háziorvosok
Szombathely 35 háziorvosának fele osztozik a rendelőjén, így a helyiségek délelőtt és délután is foglaltak. A pandémia miatt az alapellátáson kívül nagyon sok új feladatot is el kell látniuk a praxisoknak. Ahhoz, hogy az ütemezett és a tömeges vakcinázást a járványügyi előírásoknak megfelelően végezhessék, már február közepén közös gondolkodásra, párbeszédre kérték az oltást szervező kormányhivatalt, a Megyei Oltási Munkacsoportot. Javasolták az önkormányzati oltópontok felállítását is, ahol a praxisok alapfeladatának akadályozása nélkül lehetne oltani. A város a szombathelyi és a megyei tisztifőorvosok felügyelete mellett ki is alakította ezeket, mindeddig mégsem kaptak zöld utat.
– Nem nagyon értem, hogy mi a probléma ezzel, a jelenleginél sokkal jobb körülmények között tudnánk az oltási tevékenységet végezni, nem szólnának folyamatosan a telefonok, csak az oltásra kellene koncentrálni és az ott lévő páciensekre. Egy-egy rendelőegységben 4-6 háziorvosi praxis is van, így a váróhelyiségekben jelenleg egyáltalán nem tudjuk biztosítani a rendelésre érkező betegek, az oltandók és az oltás utáni megfigyelésen tartózkodók között a megfelelő védőtávolságot. Ahogy az is valós probléma, hogy bizony sokszor nem érnek el bennünket telefonon, mert foglaltak a vonalaink. A rendelési idő alatt nem ritka, hogy akár száz telefonhívást bonyolítunk, miközben 30-40 elektronikus megkeresésre is válaszolnunk kell. Iszonyú nagy a háziorvosi rendelések terhelése most, a napokban rendkívüli mértékben emelkedik a fertőzöttek száma, velük kapcsolatban rengeteg járványügyi teendőnk van a betegellátás mellett. Az állapotukat folyamatosan követjük, hogy meddig maradhatnak otthon, mikor kell kórházba utalni őket. A krónikus betegeinkre is figyelnünk kell, miközben az akut megbetegedések (például vakbélgyulladás, hasnyálmirigy-problémák, infarktus, stb.) ugyanúgy előfordulnak, mint a járvány előtt. Az is kitöltötte a rendelési időnket. Ehhez jön még az oltandók kiértesítése, ami egyetlen embernél akár 10-12 hívást is jelenthet, továbbá a vakcinázáshoz tartozó rengeteg kötelező adminisztráció.
– Mi oltani akarunk, mégpedig biztonságos körülmények között, amennyit csak lehet. Minél többet! Pillanatnyilag azonban ezt a rendelési körülmények nem teszik lehetővé. Az óriási terhelés mellett csak „csepegtetni” tudjuk a vakcinákat, miközben a külön oltópontokon a mostani 10-20 helyett akár 50-60 embert be tudnánk oltani. Persze ennek feltétele a megfelelő mennyiségű vakcina is. Információink szerint nagyobb mennyiségű kínai oltóanyag érkezett az országba, hamarosan pedig a Pfizer és a Moderna is növeli a szállításait, valamint belép a körbe az újonnan engedélyezett egydózisú Johnson & Johnson vakcina is. Akkor pedig már csak az oltási kapacitás lehet a szűk keresztmetszet.
– Éppen ezért kértük már február közepén a kormányhivatalt, hogy jelöljön ki a városban egy oltóközpontnak alkalmas helyet, melyben az ütemezett és a tömeges szakaszban Szombathely 35 felnőtt háziorvosa rendelési idején kívüli munkaidőben, váltott műszakban tudja oltani pácienseit. Említettem, hogy a páciensek oltásra behívása is a mi feladatunk. Adott napon megkapjuk, hogy milyen vakcina érkezik, azt mennyi idő alatt kell felhasználni, és hány embernek elegendő. El kell döntenünk, hogy a praxisunkhoz tartozók közül kinek adható a legnagyobb biztonsággal az adott védőoltás. A kiválasztás után felhívjuk őket. Van, akit nem érünk el elsőre, előfordul, hogy nem kéri, vagy bizonytalan a felkínált vakcinával kapcsolatban. Amikor pedig a kórházi oltópontokra szervezünk betegeket, akkor előre el kell készítenünk a pontos táblázatot névvel, TAJ-számmal, telefonszámmal, lakcímmel. Minden oltást saját orvosi programunkban, valamint az elektronikus egészségügyi szolgáltatásban is rögzítenünk kell, emellett napi oltási jelentést küldünk a kormányhivatalnak. Óriási az adminisztratív teher. Ennek enyhítésére kértük, és meg is kaptuk az önkormányzat segítségét. Munkatársaik akkor tudnak a leghatékonyabban bekapcsolódni a munkába, ha megkezdhetik működésüket az újonnan kialakított oltópontok a Képtárban, a Schrammel-házban és a Savaria Moziban.
A projekt az Európai Unió társfinanszírozásával, az Európai Parlament kommunikáció területére vonatkozó támogatási programja keretében valósult meg. Előkészítésében az Európai Parlament nem vett részt, és semmilyen felelősséget vagy kötelezettséget nem vállal a projekt keretében nyilvánosságra hozott információkért és álláspontokért, amelyekért kizárólag a szerzők, a megkérdezett személyek, a program szerkesztői és terjesztői felelősek az alkalmazandó jognak megfelelően. Az Európai Parlament nem felel a projekt megvalósításából esetlegesen származó közvetlen vagy közvetett károkért sem.