Turizmus-vendéglátás: közös képzési programot dolgozott ki az ELTE és két vasi technikum
Mint elhangzott: A megállapodás középpontjában ezúttal a turizmus-vendéglátás ágazat áll. Okleveles technikusképzés indul az ELTE és a két technikum együttműködésének eredményeként Szombathelyen és Sárváron. Az okleveles technikusképzés egy magasabb szintet jelent az eddigi középiskolai szakképzéshez képest és a képzést elvégző diákok 30 kredit elismerésével tanulhatnak tovább az ELTE TáTK szombathelyi turizmus-vendéglátás alapszakán.
Középpontban a turizmus-vendéglátás
Dr. Varga Imre, az ELTE Társadalomtudományi Kar Közgazdaságtudományi Intézetének igazgatója elmondta: okleveles technikusi megállapodást írnak alá a két Vas vármegyei szakképzővel, amelynek középpontjában a turizmus-vendéglátás képzés áll.
- E képzés négy éve zajlik már az egyetemen, az idén 25 éves a közgazdászképzés Szombathelyen, jelentős múlttal rendelkezik tehát. Hét éve vagyunk az ELTE része, ezalatt folyamatosan tudtuk bővíteni a képzési portfóliónkat, ennek része a turizmus-vendéglátás, ami azért is nagyon fontos számunkra, mert ez duális képzés formájában is zajlik Szombathelyen. Ehhez kapcsolódik a mai megállapodás, amelynek értelmében az okleveles technikusképzésnél gyakorlatilag egyenes út vezet az ELTE-re az abban résztvevő diákok számára, hiszen 30 kredit értékben fogadunk el tantárgyakat, amit a fiatalok már teljesítettek a középiskolában. Ehhez kidolgozunk egy közös képzési programot a technikumokkal: olyan kompetenciákkal egészítjük ki a tananyagot, amelyek az egyetemen szükségesek. Célunk az, hogy sok szakmai tantárgyat el tudjunk majd fogadni a diákoknak, amelyeket már elsajátítottak a technikumban. A lehetőség tehát adott, itt az ELTE Társadalomtudományi karán, Szombathelyen turizmus-vendéglátó alapszakon várjuk majd a diákokat – emelte ki dr. Varga Imre.
Elismert kreditek
Dr. Sárayné Süle Gabriella, a Vas Vármegyei SZC Kereskedelmi és Vendéglátó Technikum és Kollégium igazgatója elmondta: a képzés a 11. osztályban kezdődik, ekkor tudják majd azokat a tananyagtartalmakat beépíteni a képzési programjukba, amelyet leegyeztetnek az egyetemmel. Ezek alapján meghatározott tantárgyak kreditét automatikusan elfogadják nemcsak itt Szombathelyen, hanem az ELTE összes képzőközpontjában. Reményeik szerint a diákok így magasabb szintű végzettséget szereznek, lediplomáznak, és ezáltal a turisztikai és a gazdasági ágazatban nagyobb eséllyel tudnak majd elhelyezkedni. A kereskedő és webáruházi technikus képzésre már tavaly kötöttek hasonló együttműködési megállapodást, jelenleg is együtt dolgoznak az egyetem munkatársaival, hogy kifinomítsák azokat a tematikákat, amelyek korábban a középfokú oktatásban nem jelentek meg. Cél az továbbá, hogy vendégtanulóként a középiskolások is részt vehessenek egyetemi előadásokon óralátogatásra.
Megtartott szakemberek
Hevér Mihályné, a Sárvári Turisztikai Technikum igazgatója örömmel fogadta az együttműködési megállapodást, ugyanis a szakember-utánpótláshoz lesz egy újabb lehetőség, hogy a technikusi szinthez képest magasabb végzettséggel is jöhetnek majd dolgozni a fiatalok a sárvári szállodákba, vendéglátóipari egységekbe.
- Sárváron kiemelt jelentősége van a minőségi szakemberképzésnek, hamarosan megnyit a második ötcsillagos szálloda is a városban: ezekben az egységekben viszont fontos, hogy legyen megfelelő számú nyelveket beszélő, intelligens, felsőfokú végzettséggel rendelkező fiatal munkavállaló. A szállodák mellett a gyógyfürdő is rendelkezésre áll duális partnerként, a tapasztalatunk az, hogy a diákok megszeretik ezeket a gyakorlóhelyeket. Iskolánk végzőseinek egyharmada tanul tovább, ezzel a lehetőséggel pedig nem kell messzire menni, hanem a régióban, a SEK-en folytathatják a tanulmányaikat, a gyakorlóhelyük megváltoztatása nélkül. Itt aztán a gyakorlat letöltése után munkát is tudnak majd vállalni. Azt tapasztaltuk, hogy akik a fővárosban tanultak tovább, nem feltétlenül tértek vissza a régióba, a városba. Ezzel a lehetőséggel jó eséllyel helyben tudjuk tartani a szakembereket. Abban bízunk, hogy a szombathelyi képzés ezáltal előtérbe kerül, és mindenki megfontolja ezt a továbbtanulási lehetőséget – hangsúlyozta Hevér Mihályné.
A projekt az Európai Unió társfinanszírozásával, az Európai Parlament kommunikáció területére vonatkozó támogatási programja keretében valósult meg. Előkészítésében az Európai Parlament nem vett részt, és semmilyen felelősséget vagy kötelezettséget nem vállal a projekt keretében nyilvánosságra hozott információkért és álláspontokért, amelyekért kizárólag a szerzők, a megkérdezett személyek, a program szerkesztői és terjesztői felelősek az alkalmazandó jognak megfelelően. Az Európai Parlament nem felel a projekt megvalósításából esetlegesen származó közvetlen vagy közvetett károkért sem.