Plakátügy: új eljárás jön az Alkotmánybíróság döntése nyomán
A Kúria végzését megsemmisítő határozat indoklásában az Alkotmánybíróság azzal érvel, hogy a Kúria határozata nem tartalmazott megfelelő indokolást arra vonatkozóan, hogy az önkormányzati gazdasági társaság miért minősül a választási eljárásról szóló törvény kivételszabálya alá tartozónak (mint alany), valamint a hirdetési tevékenység (mint tárgy) miért minősül a jogszabályban meghatározott feladatához kötődő tevékenységnek. Az AB határozat szerint a Kúria határozata a kivételszabályra való hivatkozáson túl, nem tartalmaz indokolást arra, hogy miért nem alkalmazták a jelöltek és a jelölő szervezetek közötti esélyegyenlőség alapelvét, ugyanis a határozat szerint lehetnek olyan körülmények, amikor a kivételszabály ellenére mégis felmerülhet ennek sérelme.
Hogy hogyan került a Helyi Választási Bizottságtól a Területi Választási Bizottságon át a Kúriáig, majd az AB-ig a Fidesz-KDNP panasza, arról itt írtunk részletesen.
A FIDESZ Szombathelyi Szervezetének sajtóközleménye szerint választási törvényt sérthetett az ÉSZ. "Közpénzből semmi sem drága! Országos botránnyá dagadt Nemény András és az Éljen Szombathely Egyesület plakátügye. Az Alkotmánybíróság döntése kimondta: választási törvényt sérthetett az az eljárás, hogy az önkormányzati cégek az Éljen Szombathely kampányát segítették azzal, hogy közpénzből sokszorozták az ÉSZ arculati elemeit. Várjuk az Állami Számvevőszék vizsgálatát. A plakátbotrány lényege, hogy Nemény András közpénzből kampányolt azért, hogy jogtalanság árán is bebetonozza hatalmát. Nemény András meglopta a szombathelyieket, ezért méltatlanná vált a polgármesteri tisztségre, felszólítjuk, hogy haladéktalanul mondjon le, és lépjen vissza a kampánytól!", írták.
Az Éljen Szombathely! Egyesület elnöke, Tóth Kálmán úgy reagált: "a szakemberekből álló Kúria döntését a Fidesz pártdelegáltjaiból álló, többek között Szájer József feleségét is foglalkoztató Alkotmánybíróság azzal küldte vissza, hogy folytassák le újra az eljárást, de érdemi döntést nem hoztak. Az Alkotmánybíróság nem az Éljen Szombathely! Egyesülettel, hanem a Kúriával áll jogvitában”, tette hozzá. Tóth Kálmán szerint "a Fidesz helyi szervezete elkeseredett, mert kiderült, a szombathelyiek nem akarnak rábahídvégi polgármestert, és ezt igazolják a saját közvélemény-kutatásaik is. Nem véletlen, hogy Orbán Viktor Vasvárra ment és nem Szombathelyre, ráadásul még oda sem hívták meg a szombathelyi polgármesterjelöltjüket."
A projekt az Európai Unió társfinanszírozásával, az Európai Parlament kommunikáció területére vonatkozó támogatási programja keretében valósult meg. Előkészítésében az Európai Parlament nem vett részt, és semmilyen felelősséget vagy kötelezettséget nem vállal a projekt keretében nyilvánosságra hozott információkért és álláspontokért, amelyekért kizárólag a szerzők, a megkérdezett személyek, a program szerkesztői és terjesztői felelősek az alkalmazandó jognak megfelelően. Az Európai Parlament nem felel a projekt megvalósításából esetlegesen származó közvetlen vagy közvetett károkért sem.