Új funkciót kap és megújul a szentkirályi iskola
Egykor gyerekzsivaj és élénk diákélet töltötte meg a Szentkirályi Általános Iskola termeit, folyosóit. Évfolyamonként egy osztálynyi gyerek és 16 pedagógus járt be ide nap mint nap 2007-ig. Akkor döntött úgy a városvezetés, hogy az alacsony gyermeklétszám miatt be kell zárni az iskolát, így 2007 szeptemberében már nem csengettek be - annak ellenére, hogy a városrészen élők kitartóan tiltakoztak a határozat ellen, és a történteket igazi tragédiaként élték meg.
Az évek során több ötlet is felmerült az épület hasznosítására a református leányanya-otthontól a tánciskoláig, de egyik sem valósult meg. A ház az enyészeté lett, 14 évig állt üresen, funkció nélkül.
Tóth Kálmán önkormányzati képviselő az SZTV érdeklődésére elmondta, hogy a lakosság folyamatosan érdeklődött az épület sorsa iránt. Hozzátette, hogy a nagy építkezéseket látva felmerült az itt élőkben, hogy lebontják, és társasház épül a helyére, ami szörnyű lett volna a szentkirályi népléleknek. Amikor még az előző ciklusban a forgalomképes vagyonba akarták sorolni és el akarták adni az épületet, az Éljen Szombathely! megakadályozta.
A város, mint tulajdonos nemrégiben tíz évre szóló megállapodást kötött a szombathelyi tankerülettel az épület hasznosításáról. Itt helyezik el a tankerület karbantartó műhelyét, ami jelenleg a Nagy Lajos Gimnáziumban, szűkös, méltatlan körülmények között működik. Ezen kívül szakipari gyakorlati oktatás is folyik majd az egykori iskola falai között.
"A megállapított bérleti díjat a város nem kéri el, viszont azt kimutathatóan a tankerület köteles elszámolni az épületre, ennek keretében az épület A-tól Z-ig megújul a tetőtől a nyílászárókon át, a teljes gépészet, villamoshálózat, a homlokzat is megújul új szigetelést kap kívülről" – fűzte hozzá az önkormányzati képviselő.
A felújítás már elkezdődött: megérkeztek az új radiátorok, tetőlécek, cserepek és ereszcsatornák is. Hamarosan kívül-belül teljesen megváltozik az épület, ami megfelelő hely lesz majd a karbantartói részleg munkatársai számára. Az egykori osztálytermeket egy-egy szakmacsoport veszi birtokba.
Az épület körüli elhanyagolt növényzetet is rendezik majd, látható, hogy a borostyán már teljesen benőtt néhány ablakot, a tetőt pedig a hatalmas tuják rongálják. A felújítás költségeit 60 millió forintra becsülik.
Fotó: Tóth Kálmán Facebook-oldala
A projekt az Európai Unió társfinanszírozásával, az Európai Parlament kommunikáció területére vonatkozó támogatási programja keretében valósult meg. Előkészítésében az Európai Parlament nem vett részt, és semmilyen felelősséget vagy kötelezettséget nem vállal a projekt keretében nyilvánosságra hozott információkért és álláspontokért, amelyekért kizárólag a szerzők, a megkérdezett személyek, a program szerkesztői és terjesztői felelősek az alkalmazandó jognak megfelelően. Az Európai Parlament nem felel a projekt megvalósításából esetlegesen származó közvetlen vagy közvetett károkért sem.