Új tárgyakkal bővült a múzeum Sisi kiállítása
Külön tárlóban mutatják be a Gödöllőről kölcsönzött, frissen érkezett műtárgyakat a Sisi kiállításon. Fehér díszzsebkendő, csipkével díszített fekete selyemszalag, gyönggyel hímzett pelerin és egy legyező is látható. Utóbbi Erzsébet királynő ajándéka volt Gottlieb József állomásfőnöknek az 1880-as évek végén. Erzsébet saját használatú legyezőjéről van szó, amire később került fel a fekete csipke. Selyemből készült festett legyező, a fekete csipke alatt virágdíszítés látható, ibolya és árvácska, lila virágok, mint tudjuk, hogy a lila Erzsébet kedvenc színe volt.
Sisi szívesen ajándékozta meg udvartartása tagjait. A tárgyak jó része Ferenczy Ida hagyatékából került a gödöllői múzeumhoz, ő volt Erzsébet magyar felolvasónője, és a királyné legfőbb bizalmasa. Elindította, és sokáig éltette is Sisi kultuszát.
Kaján Marianna történész, muzeológus elmondta, hogy Erzsébet halála után a szeretett királyné emlékének élt. Bécsi lakása egy kis Erzsébet-emlékmúzeummá alakult. Megőrzött minden ajándékot, amit úrnőjétől kapott, és gyűjtötte a róla készült ábrázolásokat, de nem csak Erzsébetről, hanem a királyi család tagjairól.
Erzsébet szívesen időzött Gödöllőn, több mint 2000 éjszakát töltött a kastélyban, amelynek 102 szobája, lovardája, pálmaháza és hatalmas parkja volt. Két kedvenc kutyájának síremléke ma is látható az előkertben.
Ujváry Tamás, a Gödöllői Királyi Kastély Múzeum igazgatója hozzátette, ez volt az egyik kedvenc helye, Bécsnél is több időt töltött el itt. A királynak Buda közelsége is könnyebbséget okozott, vonattal utazott be intézni a dolgokat. Erzsébet könnyed családi életet élhetett gyermekeivel és magyar udvartartásával.
A gödöllői múzeum rendelkezik a legnagyobb Sisi-gyűjteménnyel, csak a papíralapú hagyaték több mint tízezer darabot számlál, közte a királyné 37 saját kezűleg írt levele is megtalálható. Kérésre szívesen kölcsönöznek műtárgyakat, így történt ez most is. A négy új tárggyal kibővült szombathelyi Sisi kiállítás november 27-ig látogatható a Savaria Múzeumban.
A projekt az Európai Unió társfinanszírozásával, az Európai Parlament kommunikáció területére vonatkozó támogatási programja keretében valósult meg. Előkészítésében az Európai Parlament nem vett részt, és semmilyen felelősséget vagy kötelezettséget nem vállal a projekt keretében nyilvánosságra hozott információkért és álláspontokért, amelyekért kizárólag a szerzők, a megkérdezett személyek, a program szerkesztői és terjesztői felelősek az alkalmazandó jognak megfelelően. Az Európai Parlament nem felel a projekt megvalósításából esetlegesen származó közvetlen vagy közvetett károkért sem.