Neumann 120: kiállításmegnyitó, előadások és ünnepélyes parkavató Szombathelyen
1903. december 28-án született Neumann János, születésének 120. évfordulója alkalomból pedig idén március 30-án kezdeményezte levélben dr. Nemes József, a Neumann János Számítógéptudományi Társaság Vas megyei Területi Szervezetének elnöke dr. Nemény András polgármesternél, hogy nevezzenek el közterületet a magyar születésű matematikusról, a kvantummechanikai elméleti kutatójáról, a digitális számítógép elvi alapjainak lefektetésével ismertté vált tudósról.
Szombathely közgyűlése 2023. április 27-i ülésén egyhangúlag megszavazta a kezdeményezést, így nevezték el Neumann János parknak a nevét viselő általános iskola előtti közparkot, ahol a mellszobra is található.
December 5-én, kedden délelőtt pedig hivatalosan is felavatták a Neumann Jánosról elnevezett parkot, illetve az emléktáblát, melyek kifejezik, hogy Szombathely városa méltó módon tiszteli és őrzi Neumann személyiségét és szellemi hagyatékát.
Az ünnepi eseményen részt vett Bokányi Adrienn tanácsnok, Putz Attila képviselő, dr. Nemes József, a Neumann János Számítógéptudományi Társaság Vas megyei Területi Szervezetének elnöke, Harkai-Schmidt Hajnalka, a Neumann iskola igazgatója, illetve dr. Nemény András polgármester, aki köszöntőt is mondott.
„Neumann Jánosról bármilyen közterületet elnevezhettünk vagy elnevezhettek volna bárhol az országban, sőt, bármelyik korban megtörténhetett volna ez, és akár a világ bármelyik pontján. Biztos vagyok benne, hogy a most itt lévő gyerekek még látni fogják akár a 150. vagy a 200. évfordulót is, ahol azt hiszem, talán még inkább értő fülekre talál az a hihetetlen széleskörű munkásság, az az óriási teljesítmény, amit Neumann János adott nemcsak Magyarországnak, hanem nem túlzás azt mondani, hogy az egész világnak” – kezdte beszédében a polgármester.
Majd azzal folytatta, hogy nem véletlenül ezt a helyszínt választották, hiszen az iskola adja ennek az apropóját.
„Az iskola egy természetes dolog Neumann János esetében, de ha kicsit továbbvisszük a gondolatot, akkor ez a park szimbolikusan lehet a tudás parkja, a fák pedig a tudás fái. Így válik ez a megemlékezés igazán méltóvá. De Neumann az emlékezés szó talán nem is ugyanolyan értelemmel bír, mint bárki más esetében, hiszen ő egy olyan ember, akit nem lehet elfelejteni. Hiszen olyan tudományos eredményeket tett le az asztalra, amelyek máig hatnak, és bizony voltak olyan jövőt formáló gondolatai, melyekre a mai napig igazán figyelnünk kell. Egy ösztönös zseni volt, nagyon sok tudományterületen fejtette ki hatását, mindezek mellé pedig olyan más típusú tudás, irodalmi műveltség, nyelvi képességek kapcsolódtak, amelyek egy olyan zsenivé tették, amilyet ma nem lehet találni a világon” – mondta.
Hozzátette, ma leginkább arról ismerjük és az hangzik el a legtöbbször, hogy ő a számítógép atyja, hiszen ez határozza meg legjobban az életünket. Ő azonban a számítógép ellenőre is volt, hiszen képes volt fejben ellenőrizni a számítógép akkori teljesítményt és tudását, és mivel előre gondolkodott a jövőben, látta minden veszélyét is nemcsak a számítógépnek, hanem a technikai fejlődésnek, érezte, hogy az ember nem biztos, hogy lépést tud tartani ezzel a technikai fejlődéssel.
„Nincs már közöttünk fizikailag, de valahogy mégiscsak itt lesz velünk mindig, és ez a nap is erről szól. Hiszen itt van az iskolában, a téren, a parkban, itt van a gondolatainkban, és bennetek is, akik ezt az iskolát választottátok. Örökké naumannosok lesztek, ti is viszitek tovább és hirdetitek a gondolatait” – tette hozzá a polgármester, majd zárásként köszönetet mondott mindenkinek, aki részt vett a park és az emléktábla létrejöttében, különösen Nemes Józsefnek, az iskolának, a KLIK-nek és Putz Attilának, aki a tábla elkészítésében segédkezett.
A táblaavató után az AGORA- Művelődési és Sportházban folytatódott a program, kiselőadásokkal és két kiállítással is tisztelegnek a 120 éve született magyar géniusz előtt. A Neumann János életrajzát bemutató vándorkiállítás tablóin a XX. század egyik legnagyobb magyar tudósának élete és munkássága látható rendhagyó módon, ami talán a fiatalok számára is sokkal befogadhatóbb. A kiállítás megnyitóján Bokányi Adrienn tanácsnok mondott köszöntőbeszédet.
„Szombathelyen 30 éve van jelen Neumann János emlékének ápolása, 1993 óta viseli nevét a szombathelyi Neumann János Általános Iskola. Most pedig, hogy az iskola előtti parkot is elneveztük róla és emléktáblát is avattunk a tiszteletére, úgy gondolom, teljessé vált Neumann János emlékének ápolása. Ami talán elsőre eszébe jut róla az embernek, hogy ő a mai digitális számítógépek atyja. Ezt én úgy fordítom le magamban, hogy gyakorlatilag mindaz, amit ma digitalizációként, automatizációként ismerünk, az ő munkásságához köthető, neki köszönhető. Nem lennének ezek a dolgok jelen az életünkben, ha Neumann János közel egy évszázaddal ezelőtt nem kezdett volna el foglalkozni ezzel a területtel, ugyanis gyakorlatilag az 1940-es években dolgozta ki a ma is használt digitális számítógépek működési elvét” – mondta a tanácsnok.
Hozzátette, Neumann egyértelműen zseni volt már gyerekként is, nem felnőttként lett belőle igazi úttörő, vagy ha úgy tetszik, egy igazi polihisztor, hiszen nemcsak a matematikával, az informatikával, a reáltudományokkal foglalkozott, hanem a nyelvek területén és az irodalomban is jártas volt. Az egyetemi évei alatt pedig Einsteintől is volt lehetősége tanulni, aztán együtt is dolgozhatott vele.
„Úgy gondolom, hogy leginkább arra tanít minket a Neumann-i életút, a Neumann-i példa, hogy igenis vannak közöttünk zsenik, még ha a mai felgyorsult világban egy kicsit máshogy is tud megnyilvánulni. A csodagyerekeknek pedig mindenképpen szükségük van egy inspiratív, támogató környezetre, tehetséggondozásra, gondoskodó figyelemre, hogy kibontakozhassanak, hogy aztán a társadalom kimagaslóan hasznos tagjává válhassanak. Én úgy gondolom, hogy itt Szombathelyen él a tehetséggondozás, az oktatás, a valódi gondoskodó, támogató közeg,a digitalizációval, a robotikával, a különböző készségfejlesztő szakkörökkel, versenyekkel, ahol észre lehet venni a tehetségeket és ahol ki tudnak bontakozni. De egyben kihívások elé is tudják állítani, hiszen a kihívások azok, amelyek előmozdítják a világot, és amelyek motiválnak minket. Szombathely egy támogató város, ami akkor is visszavár, ha elmész tanulni vagy dolgozni” – tette hozzá, zárásként pedig tartalmas időtöltést kívánt mindenkinek a két kiállításon.
A beszéd után dr. Nemes József emlékplakettel köszönte meg a város közreműködését, majd a Neumann János Általános Iskola 8. osztályos tanulóinak, Berebora Adélnak, Faragó Áronnak, valamint Katavics Enikőnek zenés-verses, „Zseni csak egy volt” című műsora következett.
A kiállításmegnyitó után prof. dr. Kovács László főiskolai tanár, nyugalmazott tanszékvezető tartott előadást Neumann János magyar gyökereiről és amerikai sikereiről, majd dr. Nemes József egyetemi docens mutatta be az NJSZT Vas megyei területi szervezetének történetét.
Ezután következett a második kiállítás megnyitója: a Neumann Társaság és a Magyar Elektrográfiai Társaság együttműködéséből született Hommage à Neumann című sorozata szintén Neumann János születésének 120. évfordulójára emlékezik.
„A kiállítás a digitális művészet eszközeivel állít emléket a Neumann-i életműnek, valamint kutatja a technológia és a művészet kapcsolatát. A gép és ember kreatív együttműködésénél a grafikai szoftverek alkalmazása mellett a hardverelemek felhasználása is fontos részét képezi a tárlatnak. Bemutatásra kerülnek többek között pixel- és vektoralapú számítógépes grafikák, mesterségesintelligencia-modellek közreműködésével készített képek, mélytanulást alkalmazó animációk, archaikus szoftverek felhasználásával emulált környezetben készült videók, valamint számítógépes alkatrészekből, tükrökből és LED-világításból összeállított fényobjektek. A kiállító művészek jelentős része a hagyományos képzőművészeti műfajokban is alkot, így ez a tárlat lehetőséget teremt a digitális és a hagyományos alkotómódszerek összhangjára” – mondta Spitzer Fruzsina képzőművész, a MET alelnöke.
- A kiállított printek alkotói: Albert Judit, Barti Magdolna, Daradics Árpád, Drozsnyik István, F. Farkas Tamás, HAász Ágnes, Herendi Péter, Horkay István, Károly-Zöld Gyöngyi, Kelecsényi Csilla, Kelle Antal Artformer m.v., Kömlődi Ferenc m.v., Krnács Ágota Karola, Lieber Erzsébet, Lévay Jenő m.v., Lisányi Endre, Lonovics László, Lux Antal m.v., Ország László, Paczona Márta, Pataki Tibor, Petőcz András, Péter Ágnes, Ruzsa Dénes, Sándor Edit, Spitzer Fruzsina, Szegedy-Maszák Zoltán m.v., Tellér Mária, Wrobel Péter, Zséger Olivia
- Fényobjekt: Bálint Bertalan
- Videók: Gábor Éva Mária, Gyenes Zsolt, Hargitai András m.v., Koroknai Zsolt, Lux Antal m.v., Papp Pala László
- A monitoron megjelenített művek alkotói: Ázbej Kristóf, Bózsa Evelin, Büki Zsuzsanna, Czeizel Balázs, Csáji Attila m.v., Csízy László, Detvay Jenő, Enyedi Zsuzsanna, Füleky Adrienn, Gábor Éva Mária, Gábos József, Hernádi Paula, Juhász Dorina, Kántor József, Kecskés Péter, Kipp, Eva NL, Koffán Károly ifj., Koppány Attila, Magén István, Mayer Éva, Mengyán András m.v., Nagy Gábor György m.v., Neuberger Gizella, Olajos György, Pál Csaba, Petca Ovidiu RO m.v., †Sós Evelin, Stark István, Szöllőssy Enikő, Tellér Mária, ter Wal, Paul NL, Tooth Gábor Andor/TGA, Vass Tibor
Mindkét kiállítás 2023. december 15-ig tekinthető meg, munkanapokon 09.00-19.00 óra, szombaton 09.00-16.00 óra között.
CzB
Fotó: Bonyhádi Zoltán
A projekt az Európai Unió társfinanszírozásával, az Európai Parlament kommunikáció területére vonatkozó támogatási programja keretében valósult meg. Előkészítésében az Európai Parlament nem vett részt, és semmilyen felelősséget vagy kötelezettséget nem vállal a projekt keretében nyilvánosságra hozott információkért és álláspontokért, amelyekért kizárólag a szerzők, a megkérdezett személyek, a program szerkesztői és terjesztői felelősek az alkalmazandó jognak megfelelően. Az Európai Parlament nem felel a projekt megvalósításából esetlegesen származó közvetlen vagy közvetett károkért sem.