Vasivíz: előbb 35 milliós bérkiegészítést kért a távozó vezérigazgató, majd lemondott róla
Ahogy megírtuk, Kohuth Viktor helyett Molnár Miklóst szeretné a többségi tulajdonos szombathelyi önkormányzat a Vasivíz élére kinevezni. A volt alpolgármesterrel szemben komoly erők mozdultak meg, legfőbb ellenérvként azt hozták fel ellene, hogy nincs meg az előírt vízközmű-szolgáltatásban szerzett gyakorlata. Az ezt ellenőrző Magyar Energetikai és Közmű-szabályozási Hivatal korábban egy állásfoglalást, majd két véleményt is kiadott a szabályozás ezen pontjáról – a szombathelyi önkormányzat álláspontja szerint Molnár rendelkezik a szükséges tapasztalattal. Ezzel ellentétes véleményt fogalmazott a közügyekben rendre megszólaló (az újabb futballakadémia építése elleni tiltakozás stb.), ellenzéki tüntetéseken szónokoló jogász, dr. Szendrő-Németh Tamás. Azóta Marton Zsolt, egykori fideszes alpolgármester írásából kiderült, hogy a jelenlegi vezetőt, Kohuth Viktort, a szakma által elfogadott jelölttel szemben Hende Csaba országgyűlési képviselő „ajánlására”, vízközműves tapasztalat nélkül került a cég élére.
A történet azzal folytatódott, hogy Illés Károly, a Fidesz szombathelyi frakcióvezetője nemrég kiposztolta, hogy a Vasivíznél elköszöntek nyolc vezető és középvezető beosztásban tevékenykedő, valódi szakembertől, ami több mint 60 millió forinba kerül az adófizetőknek. (A cég vezetője változatlanul Kohuth Viktor, ő hozhat ilyen döntéseket). Illés benne ül a cég felügyelőbizottságában, tehát első kézből vannak információi. A nyugat.hu rákérdezett a Vasivíznél, hogy valóban távozott-e nyolc vezető közös megegyezéssel (ekkor jár a végkielégítés) és valóban 60 millió forintba kerül mindez. A portál ezt a választ kapta: „A kérdésben feltett adat tényszerűen nem felel meg a valóságnak.” (Hogy a két adatból melyik is nem igaz, ebből nem derül ki.)
A poszt után tette közzé a szombathelyi önkormányzat, hogy a cégnél a múlt pénteki igazgatósági ülésen téma volt a jelenlegi vezérigazgató közös megegyezéssel történő távozása. A távozó vezérigazgatónak a törvény szerint 2 havi bér járna végkielégítésként - havi bruttó 1 millió 350 ezer forintot keres a cégvezető. Az igazgatóság azt javasolta a társaság közgyűlésének, hogy a munkaviszony közös megegyezéssel történő megszüntetésével összefüggésben ne állapítson meg juttatást.
Azonban történt egy jelentős csavar, ez már a többségi tulajdonos szombathelyi önkormányzat közleményéből derül ki – az igazgatóság elfogadta Kohuth Viktor munkaszerződésének a módosítását (amit a vezérigazgató maga terjesztett be) és egyszeri bérkiegészítésként több mint bruttó 35 millió szavazott meg neki, ami az évi rendes bérével és prémiumokkal eléri a 60 millió forintot.
„A Társaság Igazgatósága ugyanakkor ezen az ülésén a többségi tulajdonos, Szombathely Megyei Jogú Város Önkormányzata előzetes tájékoztatása nélkül döntést hozott a vezérigazgató munkaszerződésének módosításáról (egy hónappal annak javasolt megszüntetése előtt!), akként, hogy 2019. évre egyszeri bérkiegészítésként a vezérigazgató bruttó 35.327.000,- Ft összegre jogosult a havi alapbérén és a prémium összegén felül. Információink szerint e javaslatot – amely az alapbéren és prémiumon kívül további 26 havi bérkifizetést jelentene a vezérigazgatónak, így mindösszesen mintegy bruttó 60 millió forint kifizetését jelentheti számára – maga a vezérigazgató személyesen terjesztette elő az ülésen. Szombathely Megyei Jogú Város Önkormányzata álláspontja és szándéka ugyanakkor, hogy a munkaerő hiánnyal küzdő Vasivíz Zrt-nél is elsősorban a nem vezető állású munkavállalók bérét kell rendezni, ezért Önkormányzatunk delegáltja többek között emiatt sem támogatta szavazatával e döntést.”
Az önkormányzat közleményéből kiderül az is, hogy a cég idén az első három negyedévben 600 millió forint veszteséget termelt. „Szombathely Megyei Jogú Város Önkormányzata elfogadhatatlannak tartja, hogy egy súlyosan veszteséges cégnél közel 60 millió forint kerüljön kifizetésre a vezérigazgatónak, ahelyett, hogy ez az összeg a nem vezető állású munkavállalók bérrendezését szolgálná. Vélelmezhetően ezen okból kifolyólag hozta meg a tulajdonos önkormányzatok megkerülésével, a vezérigazgató javaslatára az Igazgatóság a fenti döntést, amely a döntéshozók felelősségét több oldalról is felveti."
Szerdán aztán Kohuth Viktor levelet küldött a nyugat.hu-nak. Ebben közölte, elfogadja a város által javasolt 9 havi végkielégítést, viszont lemond arról az egyszeri bérkiegészítésről, amit az ő javaslatára fogadott el az igazgatóság. Ebben írt a 600 milliós veszteségről is, ennek döntő hányada (434 millió) azért keletkezett, mert a fedett uszodát átadták az önkormányzatnak, 130 milliót pedig az uszoda üzemeltetése "generált".
A projekt az Európai Unió társfinanszírozásával, az Európai Parlament kommunikáció területére vonatkozó támogatási programja keretében valósult meg. Előkészítésében az Európai Parlament nem vett részt, és semmilyen felelősséget vagy kötelezettséget nem vállal a projekt keretében nyilvánosságra hozott információkért és álláspontokért, amelyekért kizárólag a szerzők, a megkérdezett személyek, a program szerkesztői és terjesztői felelősek az alkalmazandó jognak megfelelően. Az Európai Parlament nem felel a projekt megvalósításából esetlegesen származó közvetlen vagy közvetett károkért sem.