Vasivíz: ingatlaneladás a termálnál
Az eladás hátterében az áll, tudtuk meg Krenner Róbert vezérigazgatótól, hogy a cég üzleti terve 2,2 milliárdos forráshiánnyal számol, a 203 millió forintra tervezett ingatlanbevétel mellett is. A veszteség nagyságát meghatározza, hogy a villamos energia költségterve az idei évre 2,4 milliárd forint. A vállalat nem kapott hitelt, ezért ingatlanértékesítés mellett döntött. A feladatok ellátásához nem szükséges ingatlanokat már tavaly megküldték a többségi tulajdonosnak, a szombathelyi önkormányzatnak. Információink szerint volt köztük üzemcsarnok, logisztikai épület, két beépítetlen terület és a termálfürdő 1,2 hektáros része. A Vasivíz Zrt. május végi közgyűlésén minderről informálták a tagokat. Ezután a városi közgyűlést is tájékoztatták, a cég belső szabályzata szerint az ingatlanértékesítés az igazgatóság hatásköre, azonban a rendkívüli helyzetre való tekintettel kérték a többségi tulajdonos támogatását. A zárt ülésen elhangzottakról dr. Nemény András polgármester beszélt: a cég intézkedési csomagjáról volt szó, amit az igazgatóság és a felügyelőbizottság előzetesen támogatott – ezekben kisebbségben van Szombathely, mindkettőben fideszes polgármesterek által delegált emberek vannak többségben. A közgyűlésen a fideszes képviselők végigkérdezték az eladásra szánt ingatlanokat, majd azt mondták, a javaslattal egyetértenek, mivel azonban nincsen szombathelyi fideszes delegált a cég igazgatóságában, ezért csak tartózkodtak.
A cég végül négy nagyobb értékű ingatlanra megbízást adott egy ingatlanközvetítő cégnek. (Sajtóinformációk szerint ez a 9700.hu ingatlaniroda volt.) Az eladási árat a szakértő forgalmi értékbecslése és egy kontrollbecslés határozta meg. Az ingatlaniroda szerint több érdeklődő is akadt, ajánlat viszont csak az 1,2 hektáros „termálos” területre érkezett forgalmi értéket meghaladó összegben. Az ingatlan értékesítését a Vasivíz igazgatósága és felügyelőbizottsága egyhangúan támogatta június 5-én, majd az előszerződést a cég megkötötte a vásárlóval.
Az eladásról a helyi kormánymédia sajtókampányt indított július elején, ennek részletei a vonatkozó oldalakon elolvashatóak. A Fidesz frakcióvezetője, Illés Károly nemrég zártkörű sajtótájékoztatót hívott össze, ezen arról beszélt, hogy „halálos vétek lenne a több mint 1,2 hektáros terület eladása, annál is inkább, mert a termálfürdő későbbi fejlesztési lehetőségei ezzel meghiúsulnak”. Felszólította Nemény András polgármestert, mint a zrt.-ben többségi tulajdonos önkormányzat képviselőjét, hogy tegyen meg mindent a Vasivíz igazgatóságában és felügyelőbizottságában a szombathelyi delegáltakon keresztül, hogy ne legyen értékesítés. Majd azt javasolta, vegye meg a város a területet. Illés arról is beszélt, hogy májusban zárt ülésen született döntés a céggel kapcsolatosan, hogy a határozati javaslat elfogadását a Fidesz–KDNP frakció tagjai nem támogatták.
Dr. Nemény Andrásnak feltettük a kérdéseinket az értékesítéssel kapcsolatban. A városvezető elmondta, a Vasivíz, ahogy az összes többi vízközmű-szolgáltató, nagy bajban van, a kormány tíz éve nem engedte emelni a díjakat, a működési költségek pedig drasztikusan emelkedtek. Felvetődött, hogy a társaságot átvenné az állam, de szombathelyi önkormányzat ellenzéki többsége úgy döntött, megtartják, nem mondtak le a sokmilliárdos vagyonról.
– Ingyen nem adtuk volna át, a kukaholdingnál pedig már megtanultuk, hogy onnantól kezdve semmibe nem tudunk beleszólni, ami egy jelentős iparterületi fejlesztésnél komoly probléma – fogalmazott a polgármester. – A hírek szerint a cég számíthat 1,7 milliárdos központi kompenzációra, de akkor is marad 700 millió forintnyi hiány, amit le kell dolgozni. Januártól jön a vízdíjemelés, utána jobb lesz a helyzet, de a mínuszt el kell tüntetni. Működött a stratégiánk, hogy nem adjuk el a céget, hanem kivárunk, mert az nem teljesítmény, hogy az állam átveszi, majd díjat emel, és aztán azt mondja, hogy lám-lám, jól tudja működtetni. Ami a kormánypárti frakcióvezető felvetését illeti, ezeket a közgyűlésen elmondhatták volna, továbbá miért szavazta meg a fideszes többségű igazgatótanács az értékesítést? A terület besorolásán nem változtattunk, csak olyan fejlesztést lehet hozni, ami rekreációs, turisztikai, egészségügyi profilú. Amíg polgármester vagyok, ott nem lesz lakópark, remélhetően, addig megtörténik a fejlesztés.
A polgármesteri válasz után egy nappal közölte a nyugat.hu, hogy Horváth Roland vállalkozó vette meg 221 millió forint+áfa áron a területet, és prémium minőségű nyugdíjasotthon építését tervezi.
Fotó: Nagy Jácint
A projekt az Európai Unió társfinanszírozásával, az Európai Parlament kommunikáció területére vonatkozó támogatási programja keretében valósult meg. Előkészítésében az Európai Parlament nem vett részt, és semmilyen felelősséget vagy kötelezettséget nem vállal a projekt keretében nyilvánosságra hozott információkért és álláspontokért, amelyekért kizárólag a szerzők, a megkérdezett személyek, a program szerkesztői és terjesztői felelősek az alkalmazandó jognak megfelelően. Az Európai Parlament nem felel a projekt megvalósításából esetlegesen származó közvetlen vagy közvetett károkért sem.