Vasivíz: van-e jogi akadálya annak, hogy Molnár Miklós vezérigazgató legyen?
A Vas Népe pénteken előbb online felületén, majd a nyomtatott változatban is közölte, hogy értesülései szerint a Vasivíz Zrt. vezérigazgatói posztjára a szombathelyi közgyűlés által jelölt Molnár Miklós (Pro Savaria) jogszabályi akadályok miatt nem választható meg a cég élére.
„A Magyar Energetikai és Közmű-szabályozási Hivatal (MEKH) az, ami országosan – így a Vasivíz Zrt. esetében is – folyamatosan ellenőrzi a víziközmű-szolgáltatói engedélyhez kapcsolódó jogszabályi előírások betartását. A szolgáltatásról szóló 2011. évi törvény egyes rendelkezéseinek végrehajtását még 2013-ban kormányrendeletben szabályozták. Ennek egyik pontja szerint a MEKH az engedélyezési eljárás során vizsgálja azt is, hogy a víziközmű-szolgáltató vezetőjének víziközmű-szolgáltatásban szerzett szakmai tapasztalata eléri az öt évet.
Értesüléseink szerint a Vasivíz Zrt. szolgáltatói és egyben működési engedélye is veszélybe kerül, és a társaság teljesen ellehetetlenül, amennyiben a kormányrendeletben rögzített személyi feltételeknek nem felel meg a víziközmű-szolgáltató cég.”
A világhálón elérhető jogszabály egyébként így rendelkezik ebben a kérdésben.
A Hivatal a víziközmű-szolgáltatói engedélyezési eljárásban a kérelmező személyi állománya tekintetében, mint engedélyezési követelményt, vizsgálja:
a) a kérelmezőnek a munka törvénykönyvéről szóló törvény szerinti vezetője és annak helyettesei:
aa) rendelkeznek-e a c) pont - ennek hiányában - a (4) bekezdés szerinti végzettséggel, vagy
ab) rendelkeznek-e gazdasági, vagy jogi szakirányú felsőfokú szakképesítéssel, továbbá
ac) a víziközmű-szolgáltatásban szerzett szakmai tapasztalatuk időtartama eléri-e az öt évet,
b) az üzemeltetés műszaki irányítását, felügyeletét végző, jogszabályban rögzített képesítési követelménnyel és legalább kétéves szakmai gyakorlattal rendelkező szakemberek főállású munkaviszonyban vannak-e foglalkoztatva,
c) * hogy a kérelmező rendelkezik-e főállású munkaviszonyban álló, osztatlan képzésben, vagy mesterképzésben oklevelet szerzett, a szakterületének megfelelő munkakörben foglalkoztatott:
ca) vízépítő mérnökkel,
cb) víz- és szennyvíz technológussal,
cc) vegyészmérnökkel vagy vegyésszel,
cd) gépészmérnökkel,
ce) villamosmérnökkel,
cf) környezet mérnökkel,
cg) szennyvízelvezetési és -tisztítási szolgáltatás folytatása esetén biológussal vagy biomérnökkel, vagy
ch) ivóvíz-szolgáltatás esetén hidrogeológussal.
A portál később frissítésben közölte a jogszabályba foglalt pontos feltételt.
Nemény András polgármestert szombat délután értük el, ő az alábbiak szerint reagált.
- Hétfőn tesszük a hivatalos állásfoglalásunkat, de véleményünk szerint teljesen hibás az a jogi okfejtés, ami ismeretlen okból előbb érkezett meg a megyei laphoz, mint a többségi tulajdonos városvezetéshez. A jogszabály értelmezésünk szerint a cég egész vezetésére fogalmazza a kitételt, nem egyetlen vezetőre. Tájékozódtunk, hogy mi a helyzet más településeken, és találtunk teljesen friss kiírást hasonló posztra, ott sem szerepelt ilyen feltétel.
A polgármester hozzátette, hogy a lap által közöltekkel ellentétben Molnár Miklós jelölését nem zárt ajtók mögött, hanem nyilvános ülésen vitatták meg, erről több hírportál is beszámolt. Molnár egyébként nem kívánta kommentálni a sajtóhírt, a nyugat.hu-nak azt mondta, a megyei pártlap már annyi mindent összeírt róla, hogy az újabb dolgozaton már meg sem lepődik
A projekt az Európai Unió társfinanszírozásával, az Európai Parlament kommunikáció területére vonatkozó támogatási programja keretében valósult meg. Előkészítésében az Európai Parlament nem vett részt, és semmilyen felelősséget vagy kötelezettséget nem vállal a projekt keretében nyilvánosságra hozott információkért és álláspontokért, amelyekért kizárólag a szerzők, a megkérdezett személyek, a program szerkesztői és terjesztői felelősek az alkalmazandó jognak megfelelően. Az Európai Parlament nem felel a projekt megvalósításából esetlegesen származó közvetlen vagy közvetett károkért sem.