Vereség után: a szombathelyi Fidesz volt jelöltje szerint a négy listás képviselőnek vissza kellene adni a mandátumát
Ferenczy Balázs így fogalmazott: „A választás óta több mint 3 hónap telt el, sem a helyi Fidesz képviselőivel, sem a képviselő-jelöltekkel nem sikerült egységesen kiállnunk és bocsánatot kérnünk azért a történelmi vereségért, amit a jobboldal kénytelen volt elszenvedni Szombathelyen. Én ezt most keresztény, konzervatív gondolkodású, érzelmű lokálpatrióta, tősgyökeres szombathelyiként megteszem, bocsánatot kérek.” Ezen kívül megköszönte a közel ezer választópolgárnak a szavazatát.
Szerinte a hallgatás, a csend, a kommunikáció hiánya mind előre kell, hogy vetítse a szombathelyi Fidelitas és a szombathelyi Fidesz teljes megújulását.
Hogy fordulhatott elő, hogy egy Kocsis Gergő nevével fémjelzett szombathelyi Fidelitas nem tud 5 év alatt 30-50 főből álló, masszív, támogató közösségi hátteret felépíteni, amit például a kampány során a Fidesznek jelenthetett volna háttértámogatást? – tette fel a kérdést, majd hozzátette, már abban sem teljesen biztos, hogy pénz és paripa mindig a rendelkezésre áll. Csak néhány embert nevezett meg, akikre számíthatott, mások mellett Varga Zétényt, a szombathelyi Fidelitas alelnökét.
Hangsúlyozta, azt gondolja, hogy a nulláról való felépítés a 2026-es választások sikere miatt elkerülhetetlen és ennek egyik gyújtópontja lehet, hogy a mandátumukat listáról átvett képviselők felülbírálják önmagukat, megvizsgálják a képviselői jogosultságot és végül visszaadják a mandátumukat. Szerinte Lenkai Nórának az egyetem hosszú távon egy sokkal stabilabb, kiszámíthatóbb és komfortosabb közeg lesz majd, mint a szombathelyi közgyűlés. Illés Károly frakcióvezető esetében sajnálja, hogy nem sikerült kiállni és bocsánatot kérni a vereségért és azt is, hogy egy stabil, régóta jobboldali belvárosi körzet sikerült elveszítenie. Úgy véli, hogy a jelen helyzetben az, hogy még frakciót sem sikerül alakítani a szombathelyi közgyűlésben, sok mindent előrevetít. Horváth Gábornál azt hozta fel, hogy a kampány előtt, közben és után sem tudott mindig a párt elveivel azonosulnia, ezért lenne jobb, ha visszaadná mandátumát. Ágh Ernő esetében pedig az életkor jelent gondot - minden tisztelet ellenére -, hiszen figyelembe vette a pártvezetéstől (Orbán Viktor és Lázás János) érkező szavakat, hogy a siker és a párt építése a fiatalokon múlik. A fiataloké a jövő és az építő erő.
Ezzel zárta szavait és még hozzáfűzte, a romokból való építkezést el kell kezdeni azonnal!
A volt jelölt mondanivalója egyébként nagyjából fedi annak a közösségi médiába rendszeresen posztoló szombathelyi vállalkozónak az üzeneteit, aki a júniusi vereség után teljes megújultást sürgetett - és nem mellesleg a videóban említett Varga Zétény az ő fia - aki szintén folyamatos videóüzenetekben közvetíti politikai nézeteit.
Több helyi és megyei jobboldali háttéremberrel beszélve egyértelmű és világos, hogy a konzervatív oldal valóban érdemi magyarázatot várna. Különös tekintettel arra, hogy dr. Hende Csaba országgyűlési képviselő és választókerületi elnök a voksolás előtt minden idők legerősebb csapatának nevezte azt a 13 képviselőt, ehhez képest sikerült valamennyi körzetben veszíteni (több helyen megsemmisítő módon), a polgármesterjelöltnek kiválasztott Lenkai Nóra, pedig még a Fidesz EP-listájára szavazókat sem tudta megszólítani - több négyezerrel kevesebb voksoltak rá.
Nem véletlenül vetődött fel, hogy az országos központ (ami nagyjából egy embert jelent) nem nézte jó szemmel a történelmi bukást, továbbá a miniszterelnök megnyilvánulásaiból kiderült az is, hogy a megváltozott politikai helyzetre reagálnia kell a Fidesznek - azaz az egyre erősödő Tisza Pártot komolyan veszik. (Szombathelyen jelölt nélkül is komoly eredményeket ért el Magyar Péter új formációja - lásd lentebb.) Az ugytudjuk.hu pendítette meg, hogy a 2026-os választásra figyelve Hende Csabát Vámos Zoltán főispán válthatja a szombathelyi választókerület elnöki posztján. A parlamenti voskolásnak pedig dr. Balázsy Péter megyei jegyzővel futna neki a kormánypárt - az ő neve egyébként már régóta felmerült.
Az ugytudjuk.hu-nak Vámos azt mondta, "ő nem tud semmiféle változásról az ügyben", mindenesetre a főispán az elmúlt napokban többször is szerepelt a megyei pártlapban - hogy csak ez a csöngei tűz miatt volt így, vagy valamilyen új irányvonalat jelez, az hamarosan kiderül.
Addig is néhány adat arról, milyen helyzetbe navigálta magát a Fidesz Szombathelyen bő három hónappal korábban:
- Nemény András (ÉSZ) 25.231 voksot begyűjtve múlta felül a 11.767 szavazatot szerző Lenkai Nórát (Fidesz-KDNP), helyi EP- és önkormányzati választási rekord, 64 százalékot is meghaladó részvétel mellett.
- A Fidesz-KDNP az EP listán országosan csaknem 45 százalékot szerzett, a városban azonban 4 százalékkal kevesebbet, csak 40.93 százalékot. A jelöltjeik azonban messze alulmúlták még a pártjuk városi listás támogatottságát is. Egyedül Horváth Gábor ért el picivel 40 százalék feletti eredményt (40,10%), de így is bőven alulmaradt dr. László Győzővel szemben (54,02%) az 1-es körzetben. Voltak olyan képviselőjelöltek, akik a 30 százalékot sem tudták hozni, hátulról Jagodits Zsuzsa, Pődör Zoltán és Melega Miklós a sorrend, mind 27-28 százalék közötti eredménnyel végeztek - ellenfeleik, Horváth Soma, dr. Horváth Attila és Tóth Kálmán pedig jóval 60 százalék fölötti szavazatot szereztek, ezek voltak a legnagyobb különbségek a képviselőjelöltek között 2024-ben Szombathelyen.
- Míg 2019-ben alig 300 szavazat különbséggel (16.762 vs. 16.363) győzött a Fidesz-KDNP jelöltje, dr. Balázsy Péter ellen, addig 2024-ben dr. Hende Csaba nem tudott hasonló kaliberű ellenfelet castingolni a regnáló városvezetőnek, az eredmények alapján kijelenthető, hogy nem volt egy súlycsoportban Lenkai Nóra és Nemény András. Utóbbi plusz 9000 voksot tud felmutatni 2019-hez képest, míg a Fidesz-KDNP 5000-es csökkenést volt kénytelen elkönyvelni, Neményre 25.231-en szavaztak, míg Lenkaira 11.767-en. A polgármester választáson, a harmadik helyen dr. Danka Lajos végzett (Mi Hazánk Mozgalom - 1047 szavazat), a negyediken pedig Balassa Péter (Konzervatívok Egy Jobb Városért - 819 voks).
- Szombathelyen az EP-listán 15.943 szavazatot számoltak a Fidesz-KDNP-nek (ez 40,93%), a második helyen a Tisza Párt zárt 12.824 vokssal (32,92%), míg harmadikon a DK-MSZP-P pártszövetség listája 4247 (10.90%). A többi lista az 5%-os küszöb alatt végzett. Az öt évvel ezelőtti Európai Parlamenti választások eredményeihez képest most jóval magasabb részvétel mellett is a Fidesz 300 fős mínuszt könyvelhetett el, az akkori 16.218 szavazójából lettmost közel 16 ezer. A 2019-ben külön indult DK (5626) és MSZP-P (2541) most együtt a felét tudta csak hozni a '19-es 8000 szavazatuknak. Megkerülhetetlen új szereplő lett a politikai palettán Magyar Péter pártja, a Tisza úgy győzött meg minden harmadik szombathelyit az országos listán, hogy helyi jelöltje nem is volt.
Fotó: Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter is részt vett a Haladás Sportkomplexum VIP-termében a szombathelyi Fidesz-KDNP választási nagygyűlésén május végén. Archív/Nagy Jácint
A projekt az Európai Unió társfinanszírozásával, az Európai Parlament kommunikáció területére vonatkozó támogatási programja keretében valósult meg. Előkészítésében az Európai Parlament nem vett részt, és semmilyen felelősséget vagy kötelezettséget nem vállal a projekt keretében nyilvánosságra hozott információkért és álláspontokért, amelyekért kizárólag a szerzők, a megkérdezett személyek, a program szerkesztői és terjesztői felelősek az alkalmazandó jognak megfelelően. Az Európai Parlament nem felel a projekt megvalósításából esetlegesen származó közvetlen vagy közvetett károkért sem.