Verőcei hajóbaleset: ketten meghaltak, öten eltűntek, amikor egy motorcsónak szállodahajóval ütközött a Dunán
Öt embert még keresnek
Szombat éjszaka érkezett bejelentés a BRFK-hoz, hogy a 12-es főút mellett Verőcénél egy vérző fejű férfit találtak, akivel nehéz kommunikálni. A rendőrök kimentek a helyszínre, meghallgatták a sérültet, és arra következtetésre jutottak, hogy a férfi egy vízi baleset áldozata.
A rendőrök a katasztrófavédelemmel és a Pest Vármegyei Kutató-Mentő Szolgálat munkatársaival azonnal megkezdték a környék átkutatását, ebbe drónokat is bevontak, a keresés vízről és szárazföldről egy időben zajlott.
Nem sokkal később egy férfi holttestét találták meg Verőcétől délre a Duna-parton, majd órákkal később egy női holttestet is találtak a Megyeri hídnál a Dunán, továbbá találtak egy sérült kis géphajót is.
A Heidelberg kapitánya észre sem vette
A rendőrök azt is megállapították, hogy az érintett időszakban a térségben egy szállodahajó tartózkodott, amelyet Komáromnál megállítottak, és megállapították, hogy az oldala sérült. A svájci bejegyzésű, kétszintes szállodahajón rendőrségi helyszínelés zajlott. A Heidelberg nevű hajón mintegy 110 utas volt a komáromi kikötőben, a rendőrség mindenkit kihallgatott. A szállodahajó Budapestről tartott Passauba.
A helyszínen lévőket az a kérdés foglalkoztatta leginkább, hogy a kisebb hajó hogyan kerülhetett egyáltalán este 10 után, a Duna közepére, abba a sávba, amit a szállodahajóknak és egyéb nagy járműveknek kijelöltek, írja a Telex. A szállodahajó kapitány mindenesetre észre sem vette, hogy a hajó ütközött egy másikkal, a baleset után még két órát vezette a hajót, majd éjfélkor leváltották és elment aludni. Csak ébredés után tudta meg, hogy a hajó korábban balesetet szenvedett.
A sérült motorcsónak roncsot is vizsgálják a szakemberek. A BRFK képeket is közzétett a tragédiában érintett motorcsónakról.
Darabokra szakadt a csónak
A fotók alapján egyértelmű, hogy a motorcsónak hajóteste darabokra szakadt. A szállodahajó orrán keletkezett hosszú karcolásnyomok pedig azt jelzik, hogy az ütközés után egyszerűen maga alá gyűrte a másik járművet. A több mint 100 méter hosszú monstrum kapitánya nem vette észre az ütközést, a hajó a baleset után továbbment Komáromig.
Az RTL Híradó úgy tudja, hogy a kisgéphajóban sülysápi fiatalok utaztak, akik egy Duna-parti fesztiválon vettek részt, és hazaútjuk során szenvedtek balesetet. A kishajó fedélzetén összesen 8-an voltak: a sülysápi baráti társaság tagjai, valamint egy olasz férfi, akinek a baleset után sikerült kiúsznia a partra, és segítséget kérnie.
A Tényeknek nyilatkozott a sülysápi társaság egyik ismerőse, Varga Sándor Péter, aki azt mondta, tudomása szerint egy 19, két 20, egy 40, valamint egy 26, 28 és 32 éves ember tartózkodott hajón. Az olasz férfival szombaton ismerkedett össze a társaság, őt is magukkal vitték a motorcsónakon egy másik buliba, amire Vargát is meghívták, de más programja volt.
Az Országos Mentőszolgálat vasárnapi tájékoztatása szerint a hajóbaleset sérültje (feltehetőleg az olasz férfi) fejsérülést, kulcscsontsérülést, sebeket, zúzódásokat szenvedett. Őt a helyszínen ellátták, majd a sürgősségi osztályra szállították.
A BRFK az ügyben a vízi közlekedés több ember halálát okozó veszélyeztetésének gyanúja miatt indított büntetőeljárást ismeretlen tettes ellen.
Rendőrségi helyszínelés egy balesetet szenvedett motorcsónak roncsánál az újpesti hadikikötőben 2024. május 19-én. A kisgéphajó egy szállodahajóval ütközött össze a Dunán Verőce közelében május 18-án éjjel. A motorcsónakban nyolcan utaztak, egyet közülük súlyos sérülésekkel kórházba vittek, két holttestet találtak. Fotó: MTI/Lakatos Péter
A magyar hajózás eddigi legsúlyosabb balesete 2019 május 29-én történt, akkor a Viking Sigyn szállodahajó ütközött a Margit híd lábánál a Hableány sétahajóval, amelynek fedélzetén egy 33 fős dél-koreai csoport utazott a két fős személyzettel. Heten élték túl, 28 ember halt meg.
A Viking Sigyn 68 éves ukrán kapitányát elsőfokon bűnösnek mondták ki vízi közlekedés gondtalan veszélyeztetés vétségében, nem jogerősen 2023 nyarán 5 év 6 hónap fogházra ítélték.
Megkezdték a május 29-ei hajóbalesetben elsüllyedt Hableány turistahajó kiemelését kedd reggel. A műveletet élőben közvetítő M1 aktuális csatornán azt mondták, hogy az előzetes tájékoztatás szerint hat órán át is eltarthat a mentés.
A projekt az Európai Unió társfinanszírozásával, az Európai Parlament kommunikáció területére vonatkozó támogatási programja keretében valósult meg. Előkészítésében az Európai Parlament nem vett részt, és semmilyen felelősséget vagy kötelezettséget nem vállal a projekt keretében nyilvánosságra hozott információkért és álláspontokért, amelyekért kizárólag a szerzők, a megkérdezett személyek, a program szerkesztői és terjesztői felelősek az alkalmazandó jognak megfelelően. Az Európai Parlament nem felel a projekt megvalósításából esetlegesen származó közvetlen vagy közvetett károkért sem.