Veszélyes a jégen tartózkodni a megyében
Jégre lépni, illetve azon korcsolyázni szigorúan tilos! - hirdeti a tábla. Ez érvényes valamennyi horgász- és bányatavon, így a Csónakázó-tónál is. Vas vármegyében az elmúlt években embereket szerencsére nem, csak őzeket kellett menteni a jégről.
Balogh Eszter, a Vas Vármegyei Katasztrófavédelmi Igazgatóság szóvivője felhívta a figyelmet arra, hogy semmiképp se menjünk természetes vizekre úgy korcsolyázni vagy csúszkálni, ha tiltó jelzést látunk. Abban az esetben minden tónak megvan az üzemeltetője: vagy az önkormányzat vagy egy horgászegyesület. Ők teszik ki a tiltójelzést vagy szabják ki a területet, ahol viszont szabad csúszkálni.
Mivel térségünkben nem volt tartósan mínusz 10 fok alatt a hőmérséklet, így bizonytalan a jég vastagsága a tavakon. Aki a tiltó tábla ellenére mégis a jégre lép, büntetésre számíthat.
Seffer Lilla őrnagy, a Vas Vármegyei Rendőr-főkapitányság sajtószóvivő hozzátette, a rendőrök a téli időszakban a balesetek megelőzésének érdekében rendszeresen ellenőrzik a szabad vizek környékét. Aki a jégen tartózkodás szabályait megszegi, azzal szemben helyszíni bírság szabható ki, valamint szabálysértési feljelentés tehető vele szemben. A szabálysértési pénzbírság ebben az esetben a helyszíni bírság esetén 65 ezer forintig terjedhet, míg szabálysértési feljelentés esetén pedig 200 ezer forintig terjed a bírság.
A Csónakázó tavon a szombathelyi hivatásos tűzoltók mindhárom szolgálati csoportja egy-egy napon keresztül szimulálja a jégről mentést. Ebben egy új csónak is segítségükre van, amit most először használtak éles helyzetben. A gyakorlat során a bábu megközelítését különböző eszközökkel - baltával, biztosító kötelekkel - segítették. A katasztrófavédelem munkatársa elmondta, hogy ha mégis jégre téved az ember és rianó, repedező hangot hall, hason kúszva próbáljon a part felé mászni. Amennyiben valaki segítségre szorul, a partról hosszabb faággal vagy rúddal próbálhatjuk kimenteni, de mindezt csak további élet kockáztatása nélkül tehetjük meg, és mindenképpen hívjuk a 112-es segélyhívó telefonszámot. Elhangzott, hogy a vármegye rendelkezik mesterséges jégpályával, ami biztonságosabb kikapcsolódási lehetőséget biztosít, mint a természetes vizek veszélyes jege.
Forrás: SZTV
Fotó: Balogh Nikoletta/ Vas Vármegyei Katasztrófavédelmi Igazgatóság
A projekt az Európai Unió társfinanszírozásával, az Európai Parlament kommunikáció területére vonatkozó támogatási programja keretében valósult meg. Előkészítésében az Európai Parlament nem vett részt, és semmilyen felelősséget vagy kötelezettséget nem vállal a projekt keretében nyilvánosságra hozott információkért és álláspontokért, amelyekért kizárólag a szerzők, a megkérdezett személyek, a program szerkesztői és terjesztői felelősek az alkalmazandó jognak megfelelően. Az Európai Parlament nem felel a projekt megvalósításából esetlegesen származó közvetlen vagy közvetett károkért sem.