Villámárvíz a fél Dunántúlt átszelő szupercellából
A fél Dunántúlt átszelte az a szupercella, amely múlt vasárnap délután 3 óra környékén Kőszegnél lépett be az országba, számolt be róla az Időkép oldala. A legnagyobb pusztítás a helyiek beszámolói alapján Horvátzsidányban (Kőszeg mellett) történt, ahol amatőr mérések alapján 1 óra alatt 68 milliméter csapadékot regisztráltak. A falu csatornahálózata megadta magát, az árkok megteltek, és az utcákat is elöntötte a víz. A sártenger a faluközpontot is beborította.
Ráduly Lászlót, a Kőszegi Időjárás Előrejelzés Facebook-oldal vezetőjét a múlt hétvégi időjárástól kérdeztük. Oldalán folyamatosan nyomon követhető, hogy milyen idő vár ránk a következő napokban.
– Vasárnap egy gyenge hidegfront labilizálta a légkört – tette hozzá. – Egy lassú mozgású zivatar alakult ki, ennek hatására rövid idő alatt nagy mennyiségű csapadék hullott kisebb területen. Horvátzsidányban 68 millimétert mértek, Kőszegen én 32-t. A délutáni zivatar idén Kőszegen a 28. zivataros nap volt, 1,5 óra alatt hozott ennyi csapadékot a város északkeleti részére. A legerősebb pontja a vasárnapi zivatarnak Olmód és Kiszsidány térségében volt, onnan apró szemű jeget is jelentettek. Nagyon kellett már az eső, az viszont nem mindegy, hogy milyen formában érkezik. A hirtelen lehulló nagy mennyiségű csapadék miatt kialakult villámárvizet ugyanis nem lehet hasznosítani.
Mint azt elmondta, a múlt hétvége a záporokról, zivatarokról szólt, bizonytalan volt a légkör, nehéz volt előre megmondani, hol alakulhatnak ki lokális jelleggel. Kőszegen és környékén is csak foltokban öntözött, Szombathely és Bük környékén pedig alig néhány csepp eső esett.
A következő napokban kissé visszaesik a hőmérséklet, és megélénkül a szél is, azonban azoknak sem kell aggódniuk, akik vágynak még a melegre. Az előrejelzések szerint ugyanis visszatér még a nyár, kúszik 30 Celsius-fok közelébe a hőmérő higanyszála.
A hirtelen lezúduló csapadék a tűzoltóknak is adott munkát, kilenc helyszínre riasztották az egységeket a hétvégén, közölte a Vas Megyei Katasztrófavédelmi Igazgatóság. Főleg kidőlt fák, leszakadt faágak miatt kérték a segítségüket.
A heves esőzés miatt Kőszegen, a Várkörön egy 100 négyzetméteres iskola pincéjét is elárasztotta a víz. A helyi önkormányzati tűzoltók szivattyúzták ki a csapadékot. Tőlük a vízügyi igazgatóság is segítséget kért, működtették a Bio Nemez zsilipjét, mivel a nagy esőzés miatt jelentős mennyiségű víz és hordalék érkezett Ausztria felől.
Simaságon, a Béke utcában a szél megbontotta egy ház palafedésű tetejét, az elszabadult elemek veszélyeztették a forgalmat. A csepregi önkormányzati tűzoltók lefóliázták a tetőt, eltávolították a lógó darabokat.
Csánigon, a Kövecses utcában egy tizenöt méter magas fa dőlt rá egy családi ház nyári konyhájára. A répcelaki önkormányzati tűzoltók létrás tűzoltó segítségével jutottak fel a magasba, motoros láncfűrésszel feldarabolták a fát, majd eltávolították a tetőről.
Jákon, a Kossuth utcában pedig egy húsz méter magas fűzfa több ága letört. Volt, ami az úttestre esett, forgalmi akadályt képezve, míg másik ága fennakadt egy telefonvezetéken. A szombathelyi hivatásos és a jáki önkéntes tűzoltók avatkoztak siettek a helyszínre. A magasban lógó faágat levágták, az úton fekvőt pedig feldarabolták.
Fotó: Kőszegi Önkormányzati Tűzoltóság Facebook-oldala
A projekt az Európai Unió társfinanszírozásával, az Európai Parlament kommunikáció területére vonatkozó támogatási programja keretében valósult meg. Előkészítésében az Európai Parlament nem vett részt, és semmilyen felelősséget vagy kötelezettséget nem vállal a projekt keretében nyilvánosságra hozott információkért és álláspontokért, amelyekért kizárólag a szerzők, a megkérdezett személyek, a program szerkesztői és terjesztői felelősek az alkalmazandó jognak megfelelően. Az Európai Parlament nem felel a projekt megvalósításából esetlegesen származó közvetlen vagy közvetett károkért sem.