Virtuális séta Szombathely–Savaria értékei között
A város TDM szervezete közösségi oldalán elindította a #nekemezszombathely kihívást és a #kedvencszombathelyem alkalmazást, ahol a város lakói, hírességei mesélhettek szombathelyi kedvenc helyükről vagy kedves emlékükről. Az ismeretterjesztő célzattal létrehozott #egypercszombathely rovat pedig érdekességeket közöl Szombathely–Savaria múltjából-jelenéből.
Most azonban egy látványos újítással örvendeztették meg a múlt és a virtuális tartalom iránt érdeklődőket. Grünwald Stefánia, a kft. ügyvezetője mesélt a részletekről:
– Mivel a koronavírus az otthonaikba zárta az embereket, arra gondoltunk, hogy Szombathely látványosságait 3D virtuális séta keretében mutatjuk be az érdeklődőknek. Amíg a múzeumok és kiállítóhelyek nem nyithatják meg kapuikat, virtuális túravezetőnk segítségével mindenki maga bebarangolhatja a kiállításokat. Mindezt tettük annak reményében, hogy egyszer személyesen is ellátogatnak a virtuális séta során már megismert múzeumokba, attrakciókba, illetve városunkba. A digitális tartalom létrehozásában segítségünkre egy dinamikusan fejlődő, szombathelyi ingatlanközvetítő iroda volt, akik a 3D virtuális séta segítségével mutatják be eladó ingatlanjainkat az érdeklődőiknek. Felajánlásuknak köszönhetően folyamatosan dolgozzuk fel és mutatjuk be a városban található attrakciókat, melynek köszönhetően tovább bővül majd a virtuális túra keretében megtekinthető épületek száma. Bízunk abban, hogy ezen séták segítségével még többen ismerik meg városunkat, illetve Szombathely polgárai jobban megismerik szűkebb hazájuk értékeit, és még büszkébben vallják szombathelyi identitásukat.
Az ügyvezetőt arról is kérdeztük, hogy a jelenlegi helyzet milyen hatással lehet városunk turizmusára.
– Amit tapasztaltunk, hogy a turisztikai szolgáltatók nagyon várták az újranyitást, ugyanakkor a jelenlegi szabályozások nem minden esetben egyértelműek – nagy odafigyelést igényelnek a vállalkozók részéről. Első körben a teraszok nyithattak ki, majd most már a belső terek is, viszont a fürdők esetében továbbra is csak a szabadtéri medencék használhatók. A múzeumok, kulturális kiállítóhelyek egyelőre zárva tartanak, nem tudjuk, hogy meddig, ez pedig városunkat különösen érinti, hiszen Szombathely turisztikai szempontból épp a gazdag kulturális látnivalói, értékei miatt vonzó. Az 500 főnél nagyobb rendezvények tiltása egyelőre augusztus 15-éig tart. Összességében abban bízom, hogy amilyen gyorsan leépült a koronavírus-járvány miatt a magyarországi turizmus, olyan gyors lesz majd a helyreállás – vélekedett Grünwald Stefánia, akit arról is kérdeztünk, hogy a világjárvány hatására elképzelhetőnek tartja-e, hogy előtérbe kerül a belső turizmus.
– Igen, adott esetben valóban ez is prognosztizálható, de ez jelenleg csak feltételezés. Éppen ebben a témakörben kezdődött egy országos felmérés, amelyben az utazási szokásokra kérdezünk rá. A kérdőívben szerepel egyebek mellett, hogy milyen szálláshelyeket preferálnak honfitársaink, mennyire értékelődött fel a biztonság, kisebb vagy nagyobb szálláshelyekben gondolkodnak, illetve, hogy mennyire vágyódnak a jelenlegi helyzetben külföldre. Két hét múlva már tényadatokkal rendelkezünk. Nagyon remélem, hogy a magyar lakosok lesznek annyira lokálpatrióták, hogy a belföldi utazásokat részesítik majd előnyben, hiszen csak így tud talpra állni a turizmusunk – tette hozzá az ügyvezető igazgató.
Az virtuális séták az alábbi linkekre kattintva tekinthetők meg:
• http://visitszombathely.com/virtualis-seta/iseum-savariense-regeszeti-muhely-es-tarhaz/
• http://visitszombathely.com/virtualis-seta/savaria-muzeum/
• http://visitszombathely.com/virtualis-seta/smidt-muzeum/
• http://visitszombathely.com/virtualis-seta/vasi-skanzen/
• http://visitszombathely.com/virtualis-seta/vasi-muzeumi-latvanytar/
A projekt az Európai Unió társfinanszírozásával, az Európai Parlament kommunikáció területére vonatkozó támogatási programja keretében valósult meg. Előkészítésében az Európai Parlament nem vett részt, és semmilyen felelősséget vagy kötelezettséget nem vállal a projekt keretében nyilvánosságra hozott információkért és álláspontokért, amelyekért kizárólag a szerzők, a megkérdezett személyek, a program szerkesztői és terjesztői felelősek az alkalmazandó jognak megfelelően. Az Európai Parlament nem felel a projekt megvalósításából esetlegesen származó közvetlen vagy közvetett károkért sem.