Visszatér a közéletbe Szájer József
A bejegyzésben az egykori európai parlamenti képviselő azt írta, hogy az intézet megalapításával egy régóta tartó, szoros együttműködés új szakasza kezdődik el. „Intézetünk velem együtt három főből áll, de ambiciózus programot kívánunk végrehajtani. A nemzeti szuverenitásra alapozott európai integráció elvét valljuk, kiállunk a szabadság mellett, elutasítjuk az Európai Egyesült Államok gondolatát és egyetértünk Magyarország Alaptörvényével, amely szerint az európai együttműködés alapja a tagállamok önállósága, amelyben a szuverenitásról a nemzetek nem lemondanak az Unió javára, hanem azt az uniós intézmények által, közösen gyakorolják”.
Szájer friss közleményében kitért a munkájára is, írja a HVG. Kidolgoznak egy önálló Európa-koncepciót, amely az Európai Unió jövőjére vonatkozó, német–francia tudósok által készített reformjavaslatra is reagálni fog. Emellett készítenek egy az EU tagországai számára összehasonlításra alkalmas, komplex szuverenitás-indexet, valamint egy Nemzetek Jogai Charta-tervezetet is.
A saját intézeti munkájáról azt közölte: „bár az alapvető politikai kérdéseket is érinti, szellemi, szakmai, elemző, tanácsadói természetű lesz”.
Szájer József 2020 novemberében mondott le EP-képviselői mandátumáról, mert a kijárási szabályokat megszegve részt vett Brüsszelben egy szexpartin (ami szerinte házibuli volt). A helyszínről menekülni próbált egy ereszcsatornán, de a rendőrök megállították. A botrány következtében kilépett a Fideszből, illetve távozott Schmidt Mária közalapítványának kuratóriumától is, ahová most visszatért, emlékeztetnek.
„Az elmúlt négy esztendőt szellemi építkezésre használtam, közben egy súlyos betegséggel is meg kellett küzdenem” – írta, és azt is hozzátette, a jövőbeli megnyilvánulásai szellemi kérdésekre fognak korlátozódni, amibe a privát szférája nem tartozik bele. „A 2020 decemberi lemondásommal összefüggő, magántermészetű kérdésekről a jövőben sem fogok nyilatkozni, az a jogilag védett magánéletem része, rajtam és közvetlen környezetemen kívül nem tartoznak senkire” – olvasható a közleményben.
Fotó: archív/MTI/MTVA
A projekt az Európai Unió társfinanszírozásával, az Európai Parlament kommunikáció területére vonatkozó támogatási programja keretében valósult meg. Előkészítésében az Európai Parlament nem vett részt, és semmilyen felelősséget vagy kötelezettséget nem vállal a projekt keretében nyilvánosságra hozott információkért és álláspontokért, amelyekért kizárólag a szerzők, a megkérdezett személyek, a program szerkesztői és terjesztői felelősek az alkalmazandó jognak megfelelően. Az Európai Parlament nem felel a projekt megvalósításából esetlegesen származó közvetlen vagy közvetett károkért sem.