Visszaveszi az önkormányzat a horgászoktól a Sárvíz-tó üzemeltetését
A Sárvíz-tavat 2009 óta a megyei horgász szövetség bérli a gersekaráti önkormányzattól. A horgászok területi- és napijeggyel egyaránt látogathatják, ami egy kedvelt és megfizethető forma. A haszonbérleti jogviszony 2025. január 31-ével lejár. Közel egy éve zajlanak az egyeztetések a hosszabbításról, sokáig úgy tűnt, eredményesek a tárgyalások, és a következő tíz évben is a szövetségé lehet a halászati jog. Szeptemberben azonban váratlanul úgy határozott a képviselő-testület, hogy elutasítja a szövetség bérleti ajánlatát, és maga üzemelteti tovább a tavat. Jövőre tehát itt már nem lehet vasi területi jeggyel pecázni. A horgászok körében nagy felháborodást keltett a döntés.
A szövetség jó gazdaként gondoskodott a horgászati szakasz fenntartásáról, 15 év alatt a törpeharcsával teli tóból népszerű horgászvíz lett. Pályázati és saját forrásból rendezték a horgászhelyeket, számos jóléti elemet - padokat, szalonnasütőket, játszóteret - telepítettek, rendbe hozták az utat. A folyamatos és szakszerű telepítések révén pedig szép halállomány alakult ki.
Puskás Norbert, a Sporthorgász Egyesületek Vas Megyei Szövetsége ügyvezető elnöke elmondta, kérik az önkormányzatot, hogy a döntését vizsgálja felül. Abban érdekeltek, hogy békés úton és ne távozni kelljen, hanem maradhassanak, és a horgászok továbbra is látogathassák az általános területi jegyeikkel, napijegyeikkel a gersekaráti tavat.
3 millió forint éves haszonbérleti díjat fizetne a szövetség, ami az állam által előírt összeg 25-szöröse. Az önkormányzat szerint azonban ez kevés.
Pászthory Istvánné, Gersekarát polgármestere hozzátette, az elmúlt 15 évben a sporthorgász szövetség használatában lévő tavat biztonságban tudták, szakmailag nagyon jól működtették, azonban az önkormányzat számára ez nem volt gazdaságos. A 15 év alatt a szövetségtől 25,5 millió forintot kaptak, további 7,5 milliót a strand korábbi üzemeltetőjétől. Ezzel szemben 39,5 milliós kiadásuk volt, ezt az elmúlt 15 évben a tóra költöttek. Ez nemhogy nem hozott a településnek hasznot, inkább sokba került, ezért gondolák, hogy ők szeretnék a továbbiakban működtetni. Egy nonprofit kft.-t hoztak létre, a részletek kidolgozása folyamatban van még.
A szövetség benyújtotta a jóléti létesítményekre és a halállományra vonatkozó kártalanítási igényét, mintegy 70 millió forint értékben.
Puskás Norbert kiemelte, alapvetően nem kártérítést szeretnének, nem elszámolásból eredően pénzhez jutni. Fő céljuk, hogy az önkormányzat is belássa, a horgászattal a horgász szervezeteknek kell foglalkoznia, ez országos tendencia. Jelenleg az országban nagyon elenyésző számban hasznosít direktben tavat önkormányzat, általában egyesületek, szövetség.
A polgármester azt mondja, nem értenek egyet az elszámolási kérelemben felsorolt tételekkel. A horgászok online petíciót indítottak, hogy ne változzon a tó üzemeltetése, a szövetség pedig lakossági- és horgászfórumot szervez október 24-én, csütörtökön 17 órától a gersekaráti kultúrházban. A szövetség kérte a képviselő-testület tagjait és a polgármestert is, hogy vegyenek részt a fórumon, és ismertessék a tóval kapcsolatos terveiket.
Forrás: SZTV
Illusztráció: Pixabay
A projekt az Európai Unió társfinanszírozásával, az Európai Parlament kommunikáció területére vonatkozó támogatási programja keretében valósult meg. Előkészítésében az Európai Parlament nem vett részt, és semmilyen felelősséget vagy kötelezettséget nem vállal a projekt keretében nyilvánosságra hozott információkért és álláspontokért, amelyekért kizárólag a szerzők, a megkérdezett személyek, a program szerkesztői és terjesztői felelősek az alkalmazandó jognak megfelelően. Az Európai Parlament nem felel a projekt megvalósításából esetlegesen származó közvetlen vagy közvetett károkért sem.