117 éves korában meghalt a világ legidősebb embere
Mint fogalmaznak: "Álmában, 117 éves korában érte a halál Maria Branyas Morera-t, a világ legidősebb emberét, az 1907-ben az Egyesült Államokban született, két világjárványt – a spanyolnáthát és a covidot – és két világháborút is megélt – közölte családja.
„Maria Branyas elhagyott minket. Úgy halt meg, ahogy kívánta: álmában, békésen és fájdalom nélkül” – írta családja kedden az X-en közzétett bejegyzésben. „Mindig emlékezni fogunk rá a tanácsai és a kedvessége miatt” – tették hozzá.
A Guardian híre szerint Branyas az elmúlt két évtizedben az északkelet-spanyolországi Olot városában egy idősek otthonában élt, nemrég az X-en tette közzé: „Közel az idő. Ne sírjatok, nem szeretem a könnyeket. Bárhová is megyek, boldog leszek”.
A Guinness-rekordok hivatalosan 2023 januárjában ismerték el Branyas státuszát a világ legidősebb embereként, miután 118 évesen elhunyt Lucile Randon francia apáca. A legidősebb élő ember jelenleg a japán Tomiko Itooka, aki 116 éves.
Branyas, aki átélte az 1918-as spanyolnáthát, az első és a második világháborút és a spanyol polgárháborút, 2020-ban, alig néhány héttel 113. születésnapja után kapta meg a Covid-19-et. Az otthonban a szobájába volt bezárva, de teljesen felépült.
Legkisebb lánya, Rosa Moret egyszer a genetikának tulajdonította édesanyja hosszú életét. „Soha nem járt kórházban, soha nem tört el egyetlen csontja sem”. Ő maga pedig úgy vélte, hogy a hosszú életét „a nyugalomnak, a családdal és a barátokkal való jó kapcsolatnak, az érzelmi stabilitásnak, a gondok és a megbánás hiányának, a sok pozitivitásnak” köszönheti.
A valaha élt legidősebb igazoltan élt ember Jeanne Louise Calment francia nő volt, aki 1997-ben, 122 évesen és 164 naposan halt meg.
(Kép: Residencia Santa Maria del Tura de Olot/Reuters)
A projekt az Európai Unió társfinanszírozásával, az Európai Parlament kommunikáció területére vonatkozó támogatási programja keretében valósult meg. Előkészítésében az Európai Parlament nem vett részt, és semmilyen felelősséget vagy kötelezettséget nem vállal a projekt keretében nyilvánosságra hozott információkért és álláspontokért, amelyekért kizárólag a szerzők, a megkérdezett személyek, a program szerkesztői és terjesztői felelősek az alkalmazandó jognak megfelelően. Az Európai Parlament nem felel a projekt megvalósításából esetlegesen származó közvetlen vagy közvetett károkért sem.