Budapest is részese lett James Joyce és az Ulysses örökségének
Az ambiciózus európai kulturális projekt lezárásaként most megjelenő két könyv egyike az Ulysses Európai Odüsszeia, a másik pedig a Will You Answer? 309 kérdés Európából – közölték a szervezők szerdán az MTI-vel.
Mint írták, az Ulysses: Európai Odüsszeia (UEO) számos művészt, előadóművészt, írót, történészt és közönséget vonzott, akik előadásokon és beszélgetéseken vettek részt szerte a kontinensen. Minden egyes város, amely a projektben részt vett, válaszolt a kortárs problémákra, a migrációtól kezdve a környezetvédelemig, a fogyatékosságtól az online fogyasztói szokásokig.
Bár mindkét könyv ugyanabból a projektből származik, tartalmuk, bemutatásuk és hangvételük eltér egymástól.
A gondosan tervezett és illusztrált UEO-ban a projekthez csatlakozó minden országból egy elismert író szerepel. A tájékoztatás szerint mind a 18 író a saját Ulysses-epizódja alapján reagált a kortárs témákra, és egy új írásokat tartalmazó antológiát hozott létre, amely a legkülönbözőbb stílusokat öleli fel: bűnügyi regénytől a tájékozódó íráson át a költészetig, forgatókönyv, novellák, fotóriport és mesterséges intelligencia által létrehozott fikció is helyet kapott benne.
Ahogyan Joyce innovatív volt a forma és a nyelv terén, úgy az írókat is az ő alkotói szellemét követve választották ki – olvasható a közleményben.
A budapesti fejezetet Tasnádi István drámaíró jegyzi, aki így nyilatkozott az Ulyssesszel kapcsolatos érzéseiről: „A szöveg féktelen szabadsága, a szókincs gazdagsága, a nyelv érzéki önigazultsága, a filozófia, a bohóckodás és a káromkodás utánozhatatlan keveréke, az egész 'síri játék' ma is lenyűgöző”.
A Will You Answer? 309 kérdés Európából teljesen más megközelítést képvisel. Kampány szórólap-stílusú, szembetűnő dizájnjával és underground hangvételével a könyv Joyce saját jegyzetfüzeteinek ihletésével jött létre. 2 évnyi közösségi beszélgetés és közönségi párbeszéd eredménye, amely 18 sürgető kérdést fogalmaz meg 18 európai kortárs problémára, és arra hivatott, hogy további vitákat gerjesszen, valamint befolyásolja a mindenkori döntéshozatalt.
A könyv témái között szerepelnek a fiatalok, állampolgárság és demokrácia (Athén), a közösségek szerepe a poszt-Covid Európában (Budapest), migráció (Marseille), nemi szabadság (Leeuwarden), étkezési kultúra (Lugo), oktatási reform (Koppenhága), a tengerek és partok ökológiai kihívásai (Eleuszisz), mentális jólét Európában (Oulu), Európa öregedő társadalma (Lisszabon), valamint a női jövőkép (Derry/Donegal).
A nyomtatott példányokat minden partnerország nemzeti és városi könyvtárainak, a kulturális minisztériumoknak, a nemzeti és helyi kulturális döntéshozóknak, valamint Joyce és irodalmi központoknak is eljuttatják.
A kiadványok digitális formában elérhetők lesznek a projekt hivatalos weboldalán.
Fotó: Nagy Jácint
A projekt az Európai Unió társfinanszírozásával, az Európai Parlament kommunikáció területére vonatkozó támogatási programja keretében valósult meg. Előkészítésében az Európai Parlament nem vett részt, és semmilyen felelősséget vagy kötelezettséget nem vállal a projekt keretében nyilvánosságra hozott információkért és álláspontokért, amelyekért kizárólag a szerzők, a megkérdezett személyek, a program szerkesztői és terjesztői felelősek az alkalmazandó jognak megfelelően. Az Európai Parlament nem felel a projekt megvalósításából esetlegesen származó közvetlen vagy közvetett károkért sem.