Bloomsday és új kortárs állandó kiállítás - Háromoldalú megállapodást írt alá a város
Fél éve nevezték ki Írország magyarországi nagykövetévé Ragnar Almqvistet, aki tovább kívánja élénkíteni a Dublin és Szombathely között meglévő, James Joyce örökségén alapuló, szoros kulturális kapcsolatot. Rezidenciáján, Karády Katalin egykori budai villájában tartottak sajtótájékoztatót a megállapodás aláírása előtt.
A nagykövet magyarul köszöntötte a résztvevőket. Személyes hangon szólt James Joyce-ról és az Ulyssesről. Fiatalon idegenvezetőként dolgozott a James Joyce Központban, sorsszerűnek nevezte, hogy diplomataként épp Magyarországra, a Bloomok ősi otthonába küldték. Kedvenc magyar szava az "ír", amely egyszerre jelöli a nemzetét és a tevékenységét (maga és édesanyja is író – a szerk.).
– A kultúra sajátos köteléket alkot Magyarország és Írország között, az itt eltöltött hónapok alatt látom, milyen mélyek ezek a kapcsolatok. De a szombathelyi kapcsolatnál nincs erősebb. Ez az a hely, amely otthont ad a legfényesebb Bloomsday ünnepének. Tavaly novemberben jártam a városban, megfogott, milyen büsze Szombathely a joyce-i örökségre. Örömömre szolgál, hogy ezt támogathatjuk – fogalmazott Ragnar Almqvist. Hozzátette: sok közös vonást lát írek és magyarok között, hasonló a humoruk, a hányattatásokkal teli történelmük, különleges a nyelvük, a kultúrájuk, és közös pont az erős európai elköteleződésük.
Ragnar Almqvist (balra) és Horváth Soma
Horváth Soma, Szombathely kultúráért is felelős alpolgármestere elmondta, a szombathelyiek hálásak Joyce-nak, hogy feltette Szombathelyt a világirodalom térképére. Az Ulysses főhőse, Virág Lipót felmenői Szombathelyen éltek, és kutatások bizonyítják, hogy valóban élt egy Virág család a Fő tér 40-41. alatt. 1994 óta szervezik meg a Bloomsday kortárs művészeti fesztivált, ami az elmúlt években nagyszabású, nemzetközi hírű programmá nőtte ki magát a nagykövetség és az alapítvány támogatásának is köszönhetően.
A Murális Műhelyben minden fejezetet megfestenek a város tűzfalaira, ez lesz Közép-Európa legnagyobb kültéri kortárs festménykiállítása. Hat alkotás már elkészült, idén további hármat festenek meg magyar és ír alkotók. A Képtár falára például Fusz Mihály domborműve kerül fel. A Bloomsday és Joyce világa a kulturális identitásunk része Szombathelyen, hangsúlyozta Horváth Soma.
Alice Ward (középen)
A Ward család képviseletében Alice Ward beszélt a Leopold Bloom Képzőművészeti Díjról, amit a kortárs magyar művészek támogatására alapítottak. Nemzetközi zsűri ítéli oda kétévente. – Csodálatos együttműködést jelentünk be a Savaria Múzeummal, ahol állandó és bővülő kortárs képzőművészeti gyűjtemény lel otthonra a Leopold Bloom Művészeti Alapítvány jóvoltából. Olyan művekből állítjuk össze, amelyeket az alapítvány vásárolt meg, és amely a korábbi díjazottakat és a kortárs magyar művészet legjavát képviselik – jegyezte meg Alice Ward.
Kollár Dalma Eszter
A díjat 2011-ben alapították, 10 ezer euró támogatásnak örülhet a győztes, de a döntősöket is honorálják, mondta el Kollár Dalma Eszter, a Leopold Bloom Art Művészeti Alapítvány művészeti vezetője. A kortárs művészeti kollekció összegyűjtése tavaly kezdődött, alapját a díjazottjak alkotásai teszik ki, és folyamatosan vásárolják az újabb és újabb munkákat. Ezzel is támogatni kívánják a fiatal képzőművészeket, a kiállítás pedig bemutatkozási lehetőséget ad nekik. A régi jó kapcsolatokra való tekintettel választották Szombathelyt, hogy enyhítsék a hazai kortárs művészet Budapest-központúságát.
Csapláros Andrea (jobbról)
A következő 10 évben a Képtár lesz az új állandó kiállítás helyszíne. A kollekció jelenleg 30 darabból áll, de folyamatosan bővülni fog, így a tárlat is mindig változik, frissül. A Bloomsday keretében megnyíló kiállítás jelentőségéről Csapláros Andrea, a Savaria Múzeum igazgatója azt mondta, a képtár a gyűjtemény méltó helye és jó gazdája lesz. Abban bíznak, hogy a fiatal művészek alkotásai fiatal múzeumlátogatókat vonzanak majd.
Prieger Szabolcs (balról)
A tájékoztatót követően ünnepélyesen aláírták a háromoldalú megállapodást, majd Prieger Szabolcs, városi nagyrendezvény-koordinátor ajánlotta az idei Bloomsdayt a jelenlévők figyelmébe. A fesztivál most először háromnaposra bővül (június 14–16.), neves külföldi vendégeket és írókat hívnak meg, Vincze Bence vezetésével megalapítják a James Joyce Klubot, koncertek, kiállítások, fényfestés, irodalmi találkozók, izgalmas kültéri installációk is szerepelnek a programban.
A találkozó a nagyköveti rezidencián sajtó-kerekasztallal ért véget, ahol Ragnar Almqvist újságírói kérdésekre válaszolt. Mint mondta, diplomataként az ír-magyar kulturális és gazdasági kapcsolatok erősítése a legfőbb célja. Kicsi a bors, de erős – így jellemezte a magyarországi ír közösséget, és utalt a két nemzet szoros kapcsolatára, mely főként irodalmi-művészeti alapokon nyugszik. Kiderült az is, hogy a kedvenc magyar étele a lángos.
fotók: Nagy Jácint
A projekt az Európai Unió társfinanszírozásával, az Európai Parlament kommunikáció területére vonatkozó támogatási programja keretében valósult meg. Előkészítésében az Európai Parlament nem vett részt, és semmilyen felelősséget vagy kötelezettséget nem vállal a projekt keretében nyilvánosságra hozott információkért és álláspontokért, amelyekért kizárólag a szerzők, a megkérdezett személyek, a program szerkesztői és terjesztői felelősek az alkalmazandó jognak megfelelően. Az Európai Parlament nem felel a projekt megvalósításából esetlegesen származó közvetlen vagy közvetett károkért sem.