„A labdarúgás működtetése is csapatmunka”
– Mikor vetődött fel a szombathelyi szerepvállalásod? Ki keresett meg a klub részéről?
– A tavaly novemberi Siófok ellen vívott mérkőzésre eljöttem a családommal, Ekkor találkoztam Séllei Árpád ügyvezető igazgatóval, akivel régről ismerjük egymást, még abból az időből, amikor tulajdonosként beszállt a Haladásba. A beszélgetésünk folytatódott, végül január 14-én megküldték a foglalkoztatásomra irányuló szerződéstervezetet. Ezt követően pedig kezdeményeztem a közös megegyezéses szerződésbontásomat a dr. Rátgéber László vezette pécsi Nemzeti Kosárlabda Akadémián.
– Mi lesz pontosan a feladatod? Mi lesz a hivatalos titulusod?
– A Haladás labdarúgó sportvállalkozás klubmenedzsereként számos részfeladatot fogok át: rendezvény, P és marketing, valamint kommunikáció területeken. Feladatom mindkét labdarúgó -szervezetnél, így az Illés Sportakadémián is, a TAO adófelajánlásokra kész cégek megkeresése és megtalálása.
– Milyen potenciált látsz a jelenlegi Haladásban?
– Szerintem a HALADÁS, mint labdarúgó brand, a mai napig a harmadik legerősebb vidéki fellegvára a magyar labdarúgásnak. Előttünk ilyen szempontból csak a Diósgyőr és a Debrecen áll. Minden más vidéki klub mögöttünk van. A kihívás tehát egyértelmű. Fel kell zárkózni még jobban azokhoz a klubokhoz, amelyek különböző okok miatt mostanság még előttünk járnak.
– Korábban már dolgoztál a sportban: az itt szerzett tapasztalataidat, kapcsolataidat fel tudod használni a Halinál is?
– Nyilván ez a potenciál döntötte el, hogy Szombathelyre hívtak. Legmeghatározóbb sportvezetői éveim az FC Sopron élvonalbeli szerepléséhez kötnek. Azt a soproni klubot irányítottam 2003. július 4. és 2006. június 30. között ügyvezető igazgatóként, amelyik első NB I-es éveinek deficites gazdálkodása mellett egy szürke középcsapatból meghatározó erősségű (kupagyőztes) vidéki klubbá formálódott az irányításom három éve alatt. A profi labdarúgásban 2010-ig dolgoztam az MLSZ Felügyelő Bizottságának tagjaként. Egy hosszabb szünet után 2015-ben vállaltam újra feladatot a labdarúgásban, immár társadalmi munkában. 2019 elején jött a lehetőség, hogy ismét profi sportban dolgozzak. Pécsen a Nemzeti Kosárlabda Akadémiát (NKA) üzemeltető Rátgéber Alapítványnál lettem általános igazgató, és az akadémia felnőtt csapatát menedzselő PEAC Pécs ügyvezető igazgatójaként segítettem az NKA stratégiai céljainak megvalósítását. Két év alatt 550 millió TAO működési és fejlesztési célra felhasználható adófelajánlást generáltam az ország első számú kosárlabda kiválósági központjába olyan cégektől, melyek korábban nem támogatták az Akadémiát.
– Mik lesznek az első feladataid a klubnál?
– Természetesen hosszú távon tervezek. Soproni otthonomtól csak 65 km-re van a munkahelyem. A feladatok adottak. Nincsen én feladatom, te feladatod, ő feladata, a labdarúgás működtetése is csapatmunka! Közösen kell kiállni a Haladás érdekeiért, csak közösen sikerülhet bármilyen komoly cél elérése! Az első ilyen közös nagy feladaton pedig már túl is vagyunk. Én is megtettem a magamét ezzel kapcsolatosan, már azt megelőzően, hogy február 15-én aláírtam volna a szerződésemet a Haladással. Sikerült ugyanis azt elérni, hogy a klubnak ne kelljen havonta 10 milliós kiadást vállalnia a saját otthona igénybevételéért. 2021 februárját követően sokkal szolidabb, immár vállalható díjfizetést jelent majd a labdarúgó kft. számára a stadion edzés- és mérkőzéscélú használata. Rengeteg munka áll persze továbbra is a klub menedzsmentje előtt. A kiadási oldal számai adottak, mindenképpen növelni kell tudnunk a bevételi oldal számait, hogy stabilabb költségvetéssel versenyezhessünk, ezáltal pedig erősíthessük a HALADÁS brand értékét. Erőtől duzzadó, szenvedélyes, megalkuvás nélküli futballra van szükség a csapattól. Mindent meg kell tenni annak érdekében, hogy a hazai sportgazdaságba fektetni akarók érzékeljék és felismerjék a Haladás által fémjelzett immár több mint 100 éves szombathelyi futballkultúra múltban, jelenben és jövendőben rejlő értékességét.
KI
A projekt az Európai Unió társfinanszírozásával, az Európai Parlament kommunikáció területére vonatkozó támogatási programja keretében valósult meg. Előkészítésében az Európai Parlament nem vett részt, és semmilyen felelősséget vagy kötelezettséget nem vállal a projekt keretében nyilvánosságra hozott információkért és álláspontokért, amelyekért kizárólag a szerzők, a megkérdezett személyek, a program szerkesztői és terjesztői felelősek az alkalmazandó jognak megfelelően. Az Európai Parlament nem felel a projekt megvalósításából esetlegesen származó közvetlen vagy közvetett károkért sem.