
Viszontvámokat vet ki az EU amerikai termékekre
Trump nem akart tárgyalni
Az EU korábban törekedett a kereskedelmi feszültségek tárgyalásos úton történő rendezésére. Maroš Šefčovič, az EU kereskedelmi biztosa a New York Post szerint február 19-én javaslatot tett Howard Lutnick amerikai kereskedelmi miniszternek egy "zero-for-zero" megállapodásra, amely az ipari termékek vámmentességét célozta. Ezt az ajánlatot azonban az amerikai fél figyelmen kívül hagyta. Ezt követően Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke április 7-én ismét felajánlotta ezt a megállapodást, de Donald Trump amerikai elnök elutasította, mondván, hogy az ajánlat nem elegendő az Egyesült Államok kereskedelmi egyensúlyhiányának kezelésére. Trump kijelentette, hogy az EU-nak 350 milliárd dollár értékben kellene amerikai energiát vásárolnia a vámok enyhítése érdekében.
Az EU válaszlépései
Mivel a tárgyalási próbálkozások nem vezettek eredményre, az EU úgy döntött, hogy több szakaszban vámokat vet ki amerikai termékekre:
- április 15-től 25%-os vámot vetnek ki bizonyos amerikai termékekre.
- május 15-től további termékek kerülnek a vámköteles listára.
- december 1-től további intézkedések léphetnek életbe, ha addig nem sikerül megegyezésre jutni az Egyesült Államokkal.
Az érintett amerikai termékek között szerepelnek például motorkerékpárok, baromfi, gyümölcsök és ruházati cikkek.
Oda célzott az EU, ahol Trump szavazóinak legjobban fájhat
Az EU által megcélzott termékek kiválasztása stratégiai jelentőségű, mivel célja, hogy nyomást gyakoroljon az amerikai döntéshozókra és gazdasági szereplőkre. Például a Harley-Davidson motorkerékpárok megvámolása különösen érzékenyen érinti Wisconsin államot, amely hagyományosan republikánus bázisú terület. Hasonlóképpen, a baromfi és gyümölcsök vámja Georgia és Florida államokat érinti, amelyek szintén fontos politikai jelentőséggel bírnak. Ezek az intézkedések célzottan azokat az iparágakat és régiókat érintik, amelyek jelentős befolyással bírnak az amerikai politikai döntéshozatalban, így növelve a nyomást a Trump-adminisztrációra a kereskedelmi politika újragondolása érdekében.
Magyarország nem támogatta
Magyarország nem támogatta az uniós válaszlépéseket. Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter kijelentette, hogy a magyar kormány a vámok csökkentését célzó tárgyalásokat részesíti előnyben a vámok emelése helyett, mivel a viszontvámok áremelkedést okoznának Európában és Magyarországon is. Példaként említette, hogy ez itthon ez akár 18 milliárd forintos többletkiadást is jelenthet olyan termékek esetében, mint a kontaktlencsék, kozmetikumok vagy műanyag csövek.
Elég volt a minősített többség
Csak Magyarország nem támogatta az ellenlépéseket tartalmazó csomagot, a többi 26 ország pedig igennel szavazott. Az EU kereskedelempolitikai döntéseit minősített többséggel hozzák meg. Ez azt jelenti, hogy a döntés elfogadásához a tagállamok legalább 55%-ának (jelenleg 15 a 27-ből) támogatása szükséges, és ezeknek az országoknak az EU teljes népességének legalább 65%-át kell képviselniük. Bár Magyarország ellenezte a válaszlépéseket, a minősített többség elve alapján a döntést így is elfogadták. Az EU továbbra is nyitott a tárgyalásokra, amennyiben az Egyesült Államok részéről fogadókészség mutatkozik, de egyelőre a viszontvámok bevezetésével kívánja jelezni, hogy kész megvédeni gazdasági érdekeit a nemzetközi kereskedelemben a Politico beszámolója szerint.
Trump: Hívogatnak, hogy kinyalják a seggem egy alkuért
Közben az Egyesült Államok elnöke a CNN beszámolója szerint a republikánusok képviselőházi bizottsága előtt tartott beszédében azt mondta az általa kirobbantott, világgazdasági sokkot előidéző globális vámháborúról, hogy hívogatják az országok, hogy „kinyalják a seggemet egy alkuért cserébe”. A vámpolitikájával kapcsolatban Trump azt is megjegyezte, hogy az háború a világ ellen, majd még ugyanabban a mondatban gyorsan visszakozott, és kijelentette, hogy egyáltalán nincs szó semmiféle háborúról. Már csak azért sem, mert mindenki épp hozzá tart, hogy tárgyaljon a vámokról. „A japánok már jelenleg is úton vannak egy repülőgépen, mindegyikük kemény tárgyalópartner” – jelentette ki.
Fotó: Facebook/Donald J. Trump






A projekt az Európai Unió társfinanszírozásával, az Európai Parlament kommunikáció területére vonatkozó támogatási programja keretében valósult meg. Előkészítésében az Európai Parlament nem vett részt, és semmilyen felelősséget vagy kötelezettséget nem vállal a projekt keretében nyilvánosságra hozott információkért és álláspontokért, amelyekért kizárólag a szerzők, a megkérdezett személyek, a program szerkesztői és terjesztői felelősek az alkalmazandó jognak megfelelően. Az Európai Parlament nem felel a projekt megvalósításából esetlegesen származó közvetlen vagy közvetett károkért sem.