
Trumpék a magyar korrupcióval is magyarázzák az EU-ra kivetett vámokat
Sokszor szerepel Magyarország neve a panaszlistán
Feltűnően sokszor kerül elő Magyarország neve abban a részletes dokumentumban, amit az amerikai kormányzat a Donald Trump által kirobbantott globális vámháború indoklásaként írt, és nem éppen dicsérő kontextusban.
Az amerikai panaszlistában az EU-t érintő panaszoknál konkrét példaként Magyarország minden esetben szerepel, és ezeken kívül is többször felhozzák Magyarországot, a magyar szabályzásokat, melyek az amerikaiak szerint a brüsszelieknél is szigorúbbak – hívta fel rá a figyelmet a cikkében a Válaszonline, amelynek számításai szerint Magyarország 19-szer szerepel a 397 oldalas szövegben, míg a nála jóval fajsúlyosabb Németország csak 16-szor, Szlovákiát pedig csak négyszer említik meg.
Rendre helyi és más EU-n kívüli szereplőknek kedveznek
A Magyarországgal szembeni kifogások között megjelenik a közbeszerzések rendkívül magas korrupciós kockázata is: „Az USA cégei komoly aggodalmukat fejezték ki a magyar közbeszerzéseket illetően, mert azok nem mindig átláthatók, és rendre helyi és más EU-n kívüli szereplőknek kedveznek, például még Kínának is. A korrupció a magyar közbeszerzési eljárások esetében mély aggodalmakra ad okot Magyarországon, annak ellenére is, hogy számos intézkedés történt az ügyben az elmúlt években”, olvasható a Válaszonline fordítása szerint Trump kereskedelmi főképviselője által jegyzett dokumentumban.
Orbán Viktor miniszterelnök barátja, Mészáros Lőrinc cégei nyerték a legtöbb állami közbeszerzést az elmúlt években. Vagyongyarapodása kisebb matematikai csoda Fotó: Index
Ismert, hogy Washington januárban az amerikai globális Magnyickij-szankciók alá vette Rogán Antalt, Orbán Viktor miniszterelnök jobbkezét, a Miniszterelnöki Kabinetiroda körmendi születésű vezetőjét.
Ezt a magyar kormányzat az előző amerikai nagykövet és a Biden-adminisztráció bosszújaként értékelte, más kérdés, hogy a közel 3 hónapja hivatalban lévő Trump-kabinet sem vette le a propagandaminisztert a listáról, pedig erre erős magyar lobbitevékenységet indult a háttérben.
Szíjjártó: Pressman diktálta
A kormány részéről Szijjártó Péter külügyminiszter az uniós külgazdasági miniszterek tanácskozása reagált az amerikai kereskedelmi jelentésre. Azt mondta, hogy a kormányzati jelentés még Joe Biden elnöksége alatt született, „a Magyarországra vonatkozó részeit David Pressman diktálta”, aki „gyakorlatilag a magyar ellenzék vezetőjeként viselkedett”. A külügyminiszter szerint az észrevételeket 2024 októberéig, a novemberi választás előttig lehetett benyújtani, az információk pedig a nagykövetségekről jöttek.














A projekt az Európai Unió társfinanszírozásával, az Európai Parlament kommunikáció területére vonatkozó támogatási programja keretében valósult meg. Előkészítésében az Európai Parlament nem vett részt, és semmilyen felelősséget vagy kötelezettséget nem vállal a projekt keretében nyilvánosságra hozott információkért és álláspontokért, amelyekért kizárólag a szerzők, a megkérdezett személyek, a program szerkesztői és terjesztői felelősek az alkalmazandó jognak megfelelően. Az Európai Parlament nem felel a projekt megvalósításából esetlegesen származó közvetlen vagy közvetett károkért sem.