A nők elleni erőszak megszüntetéséért demonstráltak Szombathelyen is
A Soroptimist International Szombathely Colonia Savaria a nők hangja Szombathelyen, tevékenységével segítve az egyedülálló anyákat, a családon kívül felnövő gyerekeket, a fogyatékkal élő fiatalokat és családjaikat, és felemeli szavát a nők elleni erőszak ellen.
A nők elleni erőszak megszüntetésének világnapja elnevezésű emléknapot a nők elleni erőszak felszámolásáért küzdő aktivisták már 1981 óta november 25-én tartják. E napon ölték meg a Mirabal nővéreket – a Dominikai Köztársaság emberi jogi aktivistáit – Rafael Trujillo dominikai diktátor parancsára.
A nők ellen világszerte követnek el nemi erőszakot, családon belüli erőszakot és az erőszak egyéb formáit. A téma nagyságrendje és valódi természete gyakran rejtve marad. Az ENSZ közgyűlése 1999. december 17. óta nyilvánította e napot a nők elleni erőszak megszüntetésének nemzetközi napjává (54/134. határozat). Az ENSZ felkérte a kormányokat és nemzetközi szervezeteket, hogy e napon figyelemfelhívásul szervezzenek programokat.
Az Európa Tanács a nők elleni gyűlöletbeszéd ellen
A nőkkel szemben élőszóban és az internet világában terjedő szexista gyűlöletbeszéd leküzdésének hatékonysága érdekében az Európa Tanács valamennyi tagállama köteles fellépni, valamint ratifikálniuk kell az erre vonatkozó isztambuli egyezményben lefektetett szabályokat - jelentette ki az Európa Tanács emberi jogi biztosa a nők elleni erőszak megszüntetésének nemzetközi napját megelőzően pénteken.
Dunja Mijatovic nyilatkozatában leszögezi, a szexista beszéd régóta fennálló, azonban nem komolyan vett probléma Európában, amely az elmúlt években új erőre kapott a közösségi médiaplatformok egyre növekvő népszerűségével. Kiemelte, hogy az életveszélyes fenyegetés, a szexuális zaklatásra, vagy a nemi erőszak elkövetésére való utalás naponta fordul elő, amely minden nő és a lány érvényesülését akadályozza. Sérti jogaikat, és terepet enged a nők elleni pszichológiai, szexuális zaklatásnak, vagy akár fizikai erőszaknak is.
Mindez hatással van a demokráciára, mivel eredménye az ilyen magatartás elfogadása, valamint a nők politikai, társadalmi, vagy a kulturális életben való részvételének gyengülése. A szexista gyűlöletbeszéd elkövetőinek büntetlensége pedig hozzájárul a szexizmus és a nők elleni erőszak terjedéséhez - jelentette ki.
"Ez elfogadhatatlan. Mindannyiunknak, állami hatóságoknak, médiának, az oktatási intézményeknek, vállalkozásoknak, a civil társadalomnak és a nemzetközi szervezeteknek is fel kell lépniük, és meg kell akadályozniuk a szexista beszéd terjedését" - fogalmazott.
Ezt a törvény teljes erejével, valamint a nyilvánosság erőteljesebb bevonásával kell megtenni a szexizmus terjedésének megállítása és a nők jogaival kapcsolatos tudatosság növelése érdekében - mondta.
Dunja Mijatovic arra emlékeztetett, hogy az Európa Tanács 2011-ben aláírt egyezménye a nők elleni és a családon belüli erőszak megelőzéséről és felszámolásáról, közismert nevén az isztambuli egyezmény kötelező szabályokat állít fel a szexuális zaklatással szemben. A szexuális zaklatást meg kell állítani, ezért valamennyi országnak ratifikálnia kell az egyezményt az emberi méltóság megőrzése érdekében. Szintén elengedhetetlen a szexizmus általános elítélése és a nemi sztereotípiákat lebontó tudatosságnövelő kezdeményezések végrehajtása - húzta alá.
A politikai vezetőknek, újságíróknak, minden véleményformálónak, de különösen a férfiaknak elkötelezettebbé és határozottabbá kell válniuk a szexista beszéd elítélésében és megakadályozásában. Ez elengedhetetlen ahhoz, hogy a nők és a férfiak egyaránt fel tudjanak szólalni a szexista beszédmód ellen, és további lépést lehessen tenni a nők elleni erőszak minden formája elleni küzdelem terén - tette hozzá az Európa Tanács emberi jogi biztosa.
Federica Mogherini, az EU külügyi és biztonságpolitikai főképviselője nyilatkozatában kijelentette, az Európai Unió még mindig nem felel meg annak az elvárásnak, hogy egységesen és hatékonyan lépjen fel a nők és a lányok védelmében, rajtuk keresztül pedig az egész emberiség elleni erőszakkal szemben. Az ilyen cselekmények mértéke aggasztó: Európában minden harmadik nő fizikai, vagy szexuális erőszak áldozatává válik - mondta.
Arra hívta fel a figyelmet, hogy az Európai Unióban a szexuális kizsákmányolást célzó emberkereskedelem szinte minden áldozata nő és fiatal lány. A fejlődő országokban minden harmadik lányt már 18 éves kora előtt férjhez adnak, s legalább 200 millió nő és lány szenved a nemi szervek megcsonkításától, amelyet mind a mai napig legalább mintegy 30 országban folytatnak.
Az Európai Unió és a nemzetközi közösség felelőssége azon elkötelezettség számon kérése, hogy az országok vezetői mindent megtegyenek a nőkkel és lányokkal szembeni erőszakos cselekmények megelőzése, elutasítása és elítélése érdekében, és biztosítsák jogukat, hogy szabadon és biztonságosan éljenek - tette hozzá Mogherini.
Krízisambulanciák, titkos menedékházak a kapcsolati erőszak áldozatainak
Krízisambulanciákat és titkos menedékházakat működtet az Ökumenikus Segélyszervezet országszerte a kapcsolati erőszak áldozataivá vált nők számára - közölte a segélyszervezet szociális igazgatója hétfőn az M1 aktuális csatorna és a Kossuth rádió Jó reggelt, Magyarország! közös műsorblokkjában.
Rácsok Balázs a nők elleni erőszak megszüntetésének nemzetközi napja apropóján hangsúlyozta: az áldozatoknak a legnagyobb nehézséget a szégyenérzet és az jelenti, hogy megküzdjenek a társadalmi előítéletekkel. Ezért fontos, hogy minél több információ jusson el az érintettekhez a médián keresztül a bántalmazói kapcsolatból való kilépés lehetőségeiről - fűzte hozzá.
A krízisközpontokban jogászok, pszichológusok, szociális munkások nyújtanak segítséget az áldozatoknak, valamint olyan nők, akik már sikeresen léptek ki egy ilyen kapcsolatból. A titkos menedékházakban pedig komplex, az étkezést, a ruházkodást, a jogi tanácsadást is magába foglaló ellátást biztosítanak. Segítséget nyújtanak akár egy új élet, új egzisztencia felépítéséhez is - ismertette az igazgató.
A magyar kormány elkötelezett
A magyar kormány elutasítja a bántalmazás minden formáját és elkötelezett a nőkkel szembeni erőszak elleni küzdelemben - közölte az Emberi Erőforrások Minisztériuma (Emmi) hétfőn, a nők elleni erőszak megszüntetésének nemzetközi napján az MTI-vel.
A közlemény szerint a 2013-ban életbe lépett új magyar Btk. Európa egyik legszigorúbb büntető törvénykönyve, amely kiemelten védi a nőket, és kiemelten bünteti a nők elleni erőszakos bűncselekményeket.
A világnap alkalmából a magyar kormány arra hívja fel a figyelmet, hogy a kapcsolati erőszak visszaszorításában különösen fontos a probléma mielőbbi jelzése és a segítségkérés, amelyben az idei évtől már a Kapcsolj egyből! mobiltelefonos applikáció is segít. A kormány mindent megtesz azért, hogy megvédje Magyarországot és a magyar nőket a tömeges bevándorlástól, és az azzal együtt járó, nők elleni erőszakos bűncselekményektől, amelyeknek száma a bevándorlóországokban radikálisan megnőtt. A nők elleni erőszak leggyakoribb formája a kapcsolati erőszak, melynek számos megnyilvánulási formája létezik a fizikai vagy szexuális bántalmazáson túl - tették hozzá.
A kapcsolati erőszak elleni küzdelemhez több mint 3 milliárd forint uniós fejlesztési forrás mellett az Emmi is jelentősen hozzájárul, többek között azzal is, hogy az Országos Kríziskezelő és Információs Telefonszolgálat (OKIT) költségvetési támogatását 150 millió forinttal emeli, valamint folyamatosan bővíti az intézményrendszert is. A telefonszolgálat mellett húsz krízisközpont, nyolc titkos menedékház, huszonegy félutas kiléptető ház és hét kríziskezelő ambulancia áll rendelkezésére az érintetteknek.
Az OKIT segélyvonal száma, a 06-80-20-55-20-as telefonszám ingyenesen hívható a nap 24 órájában - áll a közleményben.
A projekt az Európai Unió társfinanszírozásával, az Európai Parlament kommunikáció területére vonatkozó támogatási programja keretében valósult meg. Előkészítésében az Európai Parlament nem vett részt, és semmilyen felelősséget vagy kötelezettséget nem vállal a projekt keretében nyilvánosságra hozott információkért és álláspontokért, amelyekért kizárólag a szerzők, a megkérdezett személyek, a program szerkesztői és terjesztői felelősek az alkalmazandó jognak megfelelően. Az Európai Parlament nem felel a projekt megvalósításából esetlegesen származó közvetlen vagy közvetett károkért sem.