A piac mindenkié!– a szombathelyi vásárcsarnokban jártunk a Nyitott Piacok Napján
Már jóval a kilenc órai megnyitó előtt, ahogy az a szombathelyi piacon szokás, sok a vásárló. Kígyózik a sor a lángososnál, a hentesnél vagy kenyérre várva, sokan árvácskát vagy a szezonális, őszi gyümölcsöket válogatják: almát a pitébe vagy szőlőt a tálba – elérhető áron.
A Nyitott Piacok Napján több kisiskolás- és óvodáscsoport is birtokba veszi a csarnokot. A kóstolással egybekötött séta talán a legkisebbek kedvért is meghozza, mert megtapasztalják, hogy ma a szupermarketek helyett a vásárcsarnokot választani menő: a helyi termelőknél való vásárlás, azaz a rövid élelmiszerlánc közösség (RÉL) kiépülése elengedhetetlen, ha még sokáig hiteles és minőségi termékeket szeretnénk az asztalunkra tenni.
Kisiskolás- és óvodáscsoportok is részt vettek a Nyitott Piacok Napján
És amíg kis kezek elkapkodják a kóstolóba kínált lekváros kenyeret, diót, szőlőt, gyümölcslevet vagy töpörtyűt, azt is megtapasztalják, hogy itt az áru mellé jó szó, beszélgetés is jár – kinek-kinek a természete szerint. Mert a piac mindenkié, ahogy a program szlogenje is hirdeti, s aki rendszeresen vásárol itt, vagy aki csak néha szalad be egy kis mákért, dióért, mézért, az is tudja ezt.
A kóstolópontok nemcsak az árut, az árusokat is közelebb hozzák a vásárlókhoz
Idén országszerte 19 helyszínen rendezik meg a Nyitott Piacok Napját, Budapesten 11, Pécsett 3 piacon, valamint Békéscsabán, Esztergomban, Kaposváron, Székesfehérváron, Szombathelyen. Németh Ákos, Szombathely fenntartható fejlődésért és klímapolitikáért felelős tanácsnoka a megnyitón a szombathelyi piac megváltozott funkciójáról beszél: Polákovics Marietta vezető munkáját dicséri, hogy közösségi térré vált az utóbbi években, ahová már nem csak vásárolni járunk – a fenntarthatóság mellett ez is nagyon fontos egy város életében.
A Nyitott Piacok Napjának programja idén a szőlő köré épül: dr. Unger István, az Európai Borlovagok Magyarországi Rendjének képviselője a kőszegi borvidék, Cák, Felsőcsatár, Csepreg, Kőszeg és Vaskeresztes hagyományairól szól, és figyelembe ajánlja Garger Imre vaskeresztesi termelő kiváló borát, amit ma szintén megkóstolhatunk.
„A piacoknak helyük van egy város, így Szombathely turisztikai térképén” – mondja Polákovics Marietta, a vásárcsarnok vezetője, és megköszöni a résztvevők közreműködését, hangsúlyozva, hogy miért közös érdekünk a helyi termelők támogatása, ennek edukálása a fiatal korosztályok számára. Alapelve, hogy a piaci vásárlás legyen vonzó, színes élmény: ezt szolgálja a mai nap is, a termelők bemutatásával és a Magyarországon elsőként megrendezett piaci divatbemutatóval, bizonyítandó, hogy innen vásárolva is lehet trendi, szép darabokkal bővíteni a ruhatárunkat.
A piaci lángosnak a katasztrófavédők sem tudnak ellenállni
A megnyitó végén a Vásárcsarnok által 2024. augusztus 24-től birtokolt „Helyben vagyunk” védjegy hiteles partnerei táblákat adják át: ha meglátjuk azt egy piaci árus asztalánál, biztosak lehetünk benne, hogy a vásárcsarnok értékrendjét kiemelten képviselő termelőnél vásárolunk. Helyi, környezetbarát, minőségi, elérhető árú terméket – aminek, ahogy a jó borra mondják, nem kell a cégér. Elég, ha egyszer megkóstoljuk.
A Helyben vagyunk védjegy hiteles partnerei táblák a minőséget jelölik, s a piac értékrendjét tükrözik
A Nyitott Piacok Napján idén kiállítás, fröccsterasz, filmvetítés, a Magyar Dietetikusok Országos Szövetsége Okostányér programja, a Magyar Nemzeti Vidék Hálózat és aNemzeti Agrárgazdasági Kamara kitelepülése várta a vásárlókat, a mustgáz veszélyeiről a Vas Vármegyei Katasztrófavédelmi Igazgatóság munkatársai beszéltek, volt BikeSafe-regisztráció, szó volt a kiberbiztonságról a Vas Vármegyei Rendőr-főkapitányság Bűnmegelőzési Alosztályának munkatársaival, a SZOVA a hulladék-újrahasznosítással kapcsolatos tanácsokat adott, szűrővizsgálatokon vehettünk részt az Egészségfejlesztési Iroda Szombathely Járása jóvoltából, a Creme Kozmetika a rosacea elkerülésére adott tanácsot. Volt bűvészműsor, és bejárhattuk a piac épületét – pincétől a padlásig. |
Tp
Fotók: Nagy Jácint
A projekt az Európai Unió társfinanszírozásával, az Európai Parlament kommunikáció területére vonatkozó támogatási programja keretében valósult meg. Előkészítésében az Európai Parlament nem vett részt, és semmilyen felelősséget vagy kötelezettséget nem vállal a projekt keretében nyilvánosságra hozott információkért és álláspontokért, amelyekért kizárólag a szerzők, a megkérdezett személyek, a program szerkesztői és terjesztői felelősek az alkalmazandó jognak megfelelően. Az Európai Parlament nem felel a projekt megvalósításából esetlegesen származó közvetlen vagy közvetett károkért sem.